To już czternasty raz, kiedy Avon w Polsce i Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum połączyły siły i startują z akcją „Gabinety z Różową Wstążką”. Dlaczego jest to tak ważna kampania i co ona wnosi w życie kobiet?

Ewa Grabiec-Raczak: Niektórych czynników ryzyka zachorowania na raka piersi nie możemy wyeliminować. Nie mamy bowiem wpływu na swój wiek ani na występowanie nowotworów w rodzinie. Mimo to dzięki profilaktyce pierwotnej, czyli prowadzeniu zdrowego trybu życia i wykonywaniu badań profilaktycznych, możemy zmniejszyć ryzyko późnego wykrycia choroby. A tym samym uniknąć długotrwałego i bardzo wyniszczającego organizm leczenia. W przypadku raka piersi decydujące znaczenie ma profilaktyka wtórna, czyli wczesne wykrycie nowotworu. Dlatego każda kobieta powinna regularnie badać swoje piersi i potwierdzać ich zdrowie. Co roku zachęcamy tysiące kobiety do badań profilaktycznych w ramach naszej akcji „Gabinety z Różową Wstążką”.

Agnieszka Isa: Od blisko 30 lat troszczymy się o zdrowie i bezpieczeństwo Polek, każdego dnia staramy się tworzyć dla nich lepszy świat. To właśnie dlatego została powołana do życia kampania Avon Kontra Rak Piersi oraz akcja „Gabinety z Różową Wstążką”. Już po raz 14. wspólnie ze Stowarzyszeniem „Amazonki” zachęcamy kobiety do profilaktyki raka piersi. Po raz kolejny będziemy mogli pomóc – przyczyniając się do budowania nawyku regularnego sprawdzania stanu swojego zdrowia. W tym roku dofinansowujemy aż 5 000 badań USG piersi, co łącznie daje nam ponad 18 000 dofinansowanych badań tylko od 2019 roku. Warto zaznaczyć, że na całą kampanię przeznaczyliśmy do 2021 roku blisko 20 mln złotych.

Kiedy i jak można zapisać się na badania realizowane w ramach tegorocznej akcji? W jakim terminie będą one przeprowadzane i kto może się na nie zgłosić?

Agnieszka Isa: Rejestracja na badania rusza już 15 października. Będą one realizowane od 25 października do końca roku lub do wyczerpania ich puli. Na badanie będzie mogła zapisać się każda pełnoletnia kobieta, która chce potwierdzić zdrowie swoich piersi. Wystarczy wejść na stronę https://avonkontrarakpiersi.pl/gabinety-rozowa-wstazka-2021/, gdzie będzie dostępna lista wszystkich gabinetów biorących udział w tegorocznej akcji, odszukać najbliższy gabinet i zapisać się na wizytę telefonicznie lub przez rejestrację w konkretnej placówce.

Trwa pandemia – czy nie wystarczyłoby, żeby kobiety wykonały badanie piersi same w domu?

E.G.-R.: Badanie wykonane samodzielne pozwala wykryć tylko te zmiany, które są wyczuwalne. Badania obrazowe typu USG ma jednak taką czułość, która pozwala wykryć najmniejsze guzki, nawet te poniżej 5 mm. Jednak muszę tutaj zaznaczyć, że nie każda zmiana musi nas niepokoić, gdyż większość z nich jest najczęściej łagodna, ale każdą należy skonsultować z lekarzem. Dla pewności i dla najdokładniejszych wyników warto więc raz w roku skorzystać z badań ultrasonograficznych, gdyż same nie zawsze jesteśmy w stanie wykryć małe zmiany.

Zobacz także:

Samobadanie piersi powinna wykonywać każda kobieta po 20. roku życia, raz w miesiącu. Jednak nie każda z nas wie, jak to zrobić prawidłowo. Jak powinno to wyglądać?

E.G.-R.: Samobadanie piersi może nie tylko pomóc w wykryciu raka, ale także pozwala zauważyć zmiany w wyglądzie biustu, które należy skonsultować z lekarzem, by mieć pewność, że jesteśmy zdrowe. Samobadanie należy wykonywać raz w miesiącu, najlepiej w pierwszych trzech dniach po menstruacji. Jeśli kobieta już nie miesiączkuje, to powinna je wykonywać regularnie w podobnym przedziale czasowym. Samobadanie nie zajmuje dużo czasu i można je wykonać w trakcie prysznica, przed snem lub zaraz po przebudzeniu. Wskazówki jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi znajdziemy m.in. na stronie https://avonkontrarakpiersi.pl/porady-i-profilaktyka/.

Jak zachęcić kobiety, które się boją się wizyty u lekarza czy też odwlekają to w czasie, do pójścia na badanie USG?

E.G.-R.: Poradziłabym im, żeby były dla siebie swoją najlepszą przyjaciółką i nie odkładały swoich potrzeb na później. My i nasze zdrowie jesteśmy najważniejsze, a wymówki w stylu: nie teraz, nie mam czasu, muszę zająć się dziećmi czy bliskimi, mam dużo pracy –  to nic innego, jak unikanie tematu i spychanie go na dalszy plan. Kobiety nadal boją się, że badanie oznacza diagnozę, a prawda jest taka, że profilaktyka nie jest po to, żeby szukać raka, ale po to, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku.

W jaki sposób każdy z nas może wesprzeć akcję „Gabinety z Różową Wstążką”?

A.I.: Każdy z nas może pomóc. Istotny jest nawet drobny gest – np. kupienie produktów z Różową Wstążką, które można znaleźć w naszej stałej ofercie. Cały zysk z ich sprzedaży jest przeznaczony właśnie na kampanię Avon Kontra Rak Piersi, w ramach której dofinansowujemy USG piersi oraz edukujemy Polki, wyjaśniając, dlaczego tak ważne jest regularne badanie USG, jak sprawdzać swoje piersi poprzez samobadanie czy jak zmniejszać ryzyko występowania choroby.

W jaki sposób marka Avon dba jeszcze o kobiety – nie tylko w październiku, czyli Miesiącu Świadomości Raka Piersi, ale także każdego dnia?

A.I.: Kampania Avon Kontra Rak Piersi to jedna z największych inicjatyw poświęconych profilaktyce raka piersi w kraju. Natomiast oprócz tego inicjujemy inne działania skupione na wsparciu zdrowia kobiet jak np. akcja „Każda z nas”, którą zrealizowaliśmy w czerwcu tego roku. Jej celem było zwrócenie uwagi na potrzeby każdej kobiety – bo każda z nas (bez względu na stan zdrowia) zasługuje na to, co najlepsze. Co ważne, w tym czasie w naszej ofercie pojawił się wyjątkowy produkt – łagodny balsam na skórę głowy, który pomaga w pielęgnacji wrażliwej skóry, zwłaszcza tej po chemioterapii. W ramach kampanii „Każda z nas” przekazaliśmy 10 000 sztuk tego produktu Stowarzyszeniu „Amazonki” Warszawa-Centrum oraz Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj Życie! Inną ważną inicjatywą jest kampania zainicjowana właśnie przez Rak’n’Roll, której jesteśmy partnerem głównym. Kampania Dzień na U, bo o niej mowa, ma również na celu zachęcenie Polek do regularnych badań piersi.