Światowy miesiąc FAS: Ostatnie statystyki pokazują, że problem jest wyjątkowo aktualny, a dane są przerażające!

Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że rozpowszechnienie w populacji zaburzeń FAS przypada na nie mniej niż 20 osób na 1000. Ze statystyk wykonanych z okazji Światowego Dnia FAS (9 września) wynika, że co trzecia kobieta sięga po alkohol w czasie ciąży, a to oznacza, że tyle samo kobiet ryzykuje poronieniem, przedwczesnym porodem oraz FAS. Co znaczy ten skrót? FAS to alkoholowy zespół płodowy, który sieje spustoszenie w organizmie nienarodzonego jeszcze dziecka.

By skazać dziecko na nieuleczalne konsekwencje naszego nieodpowiedzialnego zachowania, czasem wystarczy nawet łyk alkoholu. Cena może być bardzo wysoka, a zapłaci za nią twoje dziecko.

"Alkohol bardzo szybko przechodzi przez łożysko. Rozwijający płód nie poradzi sobie z substancją, która dla niego jest toksyczna", tłumaczy dr Aleksandra Lewandowska, psychiatra dziecięcy. (źródło: lodz.tvp.pl)

FAS - co to znaczy? Objawy, skutki

FAS, czyli Fetal Alcohol Syndrome, to alkoholowy zespół płodowy, obejmujących zaburzenia fizyczne i umysłowe, które są konsekwencją picia alkoholu przez kobietę w ciąży. Może on wywoływać niepełnosprawność umysłową, wiele dysfunkcji mózgu i serca oraz anomalie rozwojowe. Dzieci z FAS często mają problemy z nauką, pamięcią, upośledzenie mowy, nadpobudliwość, zaburzenia oceny, trudność w koncentracji, impulsywność oraz upośledzone zachowania społeczne i adaptacyjne. FAS jest nieuleczalne - przez długotrwałą rehabilitację, można się tylko nauczyć żyć z alkoholowym zespołem płodowym i jego konsekwencjami.