W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie spotkania towarzyskie i duże imprezy bez spożywania alkoholu. Alkohol rozluźnia atmosferę, pozwala przełamać bariery i dodaje pewności siebie. Niestety, alkohol spożywany regularnie nawet w niewielkich ilościach może mieć zły wpływ na zdrowie człowieka. Jakie są skutki picia alkoholu i dlaczego warto ograniczyć jego spożywanie?

Skutki picia alkoholu - problemy z układem krwionośnym

Jednym z pierwszych skutków picia alkoholu jest wzrost ciśnienia krwi. Alkohol wyniszcza organizm stopniowo. Przez około 6 pierwszych godzin po jego spożyciu ciśnienie w organizmie spada. Jednak po upływie tego czasu następuje jego nagły wzrost. Ten podwyższony poziom utrzymuje się przez dłuższy czas, co może niekorzystnie wpływać nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim na prawidłowy obieg krwi w organizmie.

Jeśli chorujesz na nadciśnienie, nigdy nie powinnaś łączyć alkoholu z przyjmowaniem leków. Nawet jego niewielka ilość ma duży wpływ na ich działanie - może je spotęgować lub zniwelować, a w konsekwencji doprowadzić do udaru, zawału serca lub zapaści.

Negatywne skutki alkoholu nie kończą się jednak na samym nadciśnieniu. Trunki wysokoprocentowe, spożywane w nadmiarze zaburzają wchłanianie poprzez krew substancji odżywczych i minerałów. Niedobory, spowodowane przez zbyt małą wchłanialność mogą doprowadzić do chorób takich jak np. anemia.

Nadużywanie alkoholu może być - dosłownie - śmiertelnie niebezpieczne. Alkoholizm połączony z nieodpowiednią dietą może zaburzyć pH krwi i prowadzić do choroby zwanej kwasicą. Schorzenie to jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Doprowadzenie do rozwoju kwasicy skutkuje długą hospitalizacją, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.


Skutki picia alkoholu - dolegliwości układu pokarmowego

Konsekwencje picia alkoholu obejmują cały organizm, ale najbardziej narażony na jego działanie jest układ pokarmowy. Problemy wynikające z częstego picia trunków wysokoprocentowych mogą objąć każdą z jego części - od jamy ustnej po odbyt.

Alkohol sprzyja rozwijaniu się przewlekłych stanów zapalnych w obrębie błon śluzowych - czyli w całym układzie pokarmowych. To z kolei prowadzi do obniżonej odporności na uszkodzenia organów - a w konsekwencji do chorób takich jak wrzody żołądka czy nowotwory.

Bezpośrednie skutki nadużywania alkoholu to również biegunki, refluks, krwawienie z jamy ustnej lub odbytu, choroby przyzębia czy nawet żylaki. Dodatkowo przewlekły stan zapalny powoduje, że organizm o wiele gorzej radzi sobie nawet z prostymi infekcjami. W konsekwencji prowadzi to do rozwoju takich chorób jak owrzodzenie jelit i dwunastnicy czy przewlekła grypa żołądkowa.


Skutki picia alkoholu - zaburzenia układu nerwowego

Konsekwencji picia alkoholu jest wiele, a do najgroźniejszych zalicza się zaburzenia układu nerwowego. Zaburzenia percepcji i uszkodzenia neuroprzekaźników to tylko niektóre z konsekwencji.

Główne konsekwencje picia alkoholu to w tym przypadku zaburzenia czucia (początkowo odczuwane jako mrowienie) oraz bóle i skurcze mięśni, spowodowane zbyt dużym naciskiem na poszczególne nerwy. Skutki regularnego nadużywania alkoholu mogą być jeszcze gorsze - w skrajnych przypadkach są to niedowłady, częściowe lub całkowite paraliże, uszkodzenie wzroku lub nawet całkowita ślepota.

Codzienne picie alkoholu niesie zgubne skutki dla psychiki ludzkiej. Człowiek pod wpływem alkoholu może stać się kimś zupełnie innym, przestać odczuwać emocje (wszystkie lub tylko te dobre - wtedy dochodzi do spotęgowania agresji). Zaburzenia dotyczą również funkcji poznawczych - częste są problemy z pamięcią i koncentracją oraz utrzymaniem skupienia na dłużej niż minutę.

Zobacz też: Jak picie alkoholu wpływa na skórę? Nie będziesz zachwycona


Skutki picia alkoholu - problemy z układem rozrodczym


Picie alkoholu pociąga za sobą skutki, które widoczne są w każdym aspekcie życia i zdrowia człowieka - również w tym związanym z seksem i prokreacją. Choć alkohol przez wielu uważany jest za afrodyzjak, tak naprawdę ma on mocno negatywny wpływ na życie seksualne.

Jednym z częstych skutków nadużywania alkoholu jest spadek libido - dzieje się to niezależnie od płci oraz wieku. Mężczyźni często doświadczają problemów ze wzwodem, które - w przypadku regularnego spożywania trunków z procentami - mogą przerodzić się nawet w zupełną impotencję. Kobiety z kolei zmagają się z problemami z regularnością cyklu. Może to objawiać się zarówno całkowitym zanikiem miesiączek, jak i przedwczesną menopauzą.

Zobacz też: Współuzależnienie - na czym polega i jak je rozpoznać?

Zobacz także:


Co powoduje codzienne picie alkoholu?


Codzienne picie alkoholu ma bardzo poważne skutki nie tylko zdrowotne, ale również społeczne. Regularność jest podstawą do obaw - jeśli nie jesteś w stanie wyobrazić sobie wieczoru czy weekendu bez kieliszka wina, czy piwa, to może oznaczać poważny problem.

Warto pamiętać, że z czasem ilość spożywanego alkoholu rośnie. Dzieje się tak, ponieważ organizm uodparnia się na napoje procentowe i potrzebujesz coraz większej ilości, by uzyskać taki sam efekt.

Wszystkie z wyżej wymienionych konsekwencji zdrowotnych mają bezpośredni wpływ na twoje życie codzienne. Tyczy się to zarówno braku koncentracji, która może mieć wpływ na twoją pracę, jak i zmiany charakteru. Człowiek, który nie odczuwa żadnych emocji, może mieć problemy w relacjach z innymi ludźmi.

Skutki nadużywania alkoholu mogą być bolesne i groźne dla otoczenia - wiąże się to nie tylko ze zmianą stanu zdrowia, ale również postrzegania. Alkoholizm jest bardzo poważną chorobą, która sprawia, że człowiek jest w stanie posunąć się do rzeczy do tej pory dla niego niewyobrażalnych, takich jak sprzedaż kosztowności czy nawet kradzież. Warto o tym pamiętać i pilnować ilości spożywanego alkoholu.

Nadmiar alkoholu w codziennym życiu ma objawy, których nie powinnaś bagatelizować. Przede wszystkim jest nim podporządkowanie całego swojego planu dnia temu, by w którymś momencie móc sięgnąć po kieliszek. Sygnałem tego, że może to być nałóg, jest również spożywanie coraz większych ilości napojów z procentami - choć tempo wzrostu nie musi być duże.

Jeśli zauważysz takie symptomy u siebie lub kogoś z rodziny, zasięgnij profesjonalnej porady - psychologowie oraz doświadczeni terapeuci pomogą ci uporać się z tym problemem.

Zobacz też: Kara więzienia za picie w ciąży - nowy pomysł RPD