5 sposobów na dobry sen: dzięki nim będziesz tryskać energią!
Czujesz się ciągle zmęczona? Brakuje Ci energii? Powodem może być zły sen. Co zrobić, by się wysypiać i zapewnić organizmowi odpowiednią regenerację?
- Redakcja
Dobry sen
O tym jak ważny jest prawidłowy sen nie trzeba nikomu mówić. Wszyscy znamy skutki zarwanych nocy. Nieprzespane godziny powodują rozdrażnienie, mniejszą tolerancję na stres, zmęczenie i ogólny spadek formy. Co zatem zrobić, by zadbać o dobry sen? Jak pozwolić organizmowi na regenerację, gdy walczymy z zaburzeniami snu? Dziś odpowiadamy na 5 pytań o dobry sen. Stosując nasze rady, z pewnością odczujesz różnicę w jakości snu, a wstając rano będziesz czuć się wypoczęta i pełna energii!
Dobry sen: dlaczego jest taki ważny
Dobry sen to podstawa dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zaburzenia snu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, nie mówiąc już o tym, jak wpływają na nasze codzienne samopoczucie. Gdy jesteśmy niewyspani, jesteśmy rozdrażnieni, zirytowani, niespokojni. Często sięgamy wtedy po kaloryczne i niezdrowe jedzenie, gorzej radzimy sobie z trudnymi zadaniami w pracy, mamy mniejszą tolerancję na stres. Warto zatem zadbać o to, aby nasz sen był prawidłowy i zdrowy. Co jednak zrobić, gdy nie możemy spać?
Sposoby na dobry sen
Problemy ze snem dotykają wielu z nas. Na start warto zadać sobie pytanie jak duży problem stanowią dla nas zaburzenia snu? Czy jest to bezsenność, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie czy może po prostu zdarza nam się w nocy przebudzać lub mamy trudności z zasypianiem. Oceń swoją sytuację, a następnie opracuj strategię naprawczą. Na początek proponujemy spróbować domowych metod, które w wielu przypadkach pozwalają rozwiązać problemy ze snem. Odpowiednia aktywność fizyczna przed snem, właściwy materac, wywietrzona i czysta sypialnia - to proste sposoby na dobry sen. Jeśli jednak okażą się one niewystarczające, konieczne może być włączenie dodatkowych działań. W zaburzeniach rytmu snu specjaliści najczęściej proponują melatoninę. Specjalista, farmaceuta lub lekarz, pomoże ustalić odpowiednią do zgłaszanych trudności dawkę melatoniny, godzinę i czas jej przyjmowania. Najczęściej, w celu przywrócenia regularnego rytmu snu, stosuje się niewielką dawkę, przez okres kilku tygodni. W przypadku osób po 55 roku życia, które mają poważne problemy ze snem konieczne może być dłuższe stosowanie.
Na start proponujemy jednak wypróbować nasze metody na dobry sen. Sprawdziłyśmy na sobie - działają!
1 z 5
Jak spędzić wieczór, aby mieć dobry sen?
Odpowiednia aktywność przed snem to ważny element, który ma ogromny wpływ na to jak będziemy spać. Świetnie sprawdzi się tu aktywność fizyczna - choć należy pamiętać, aby nie był to nadmierny wysiłek. Wybierz łagodny trening - jogę, stretching, spacer. Ruch i sport w takim delikatnym wydaniu świetnie sprawdzi się jako łagodne przejście pomiędzy codziennym biegiem a nocnym odpoczynkiem.
2 z 5
Jakie są sposoby na dobry sen? W jakim otoczeniu najlepiej spać?
To, w jakim otoczeniu śpimy nie jest bez znaczenia. Zadbaj o sypialnię i przestrzeń wokół łóżka. Na godzinę przed snem dobrze wywietrz sypialnię, niech powietrze będzie rzeźkie i świeże, nie powinno być też za ciepło. Zadanie zadbania o właściwą jakość powietrza w sypialni możesz powierzyć oczyszczaczowi powietrza lub nawilżaczowi z funkcją oczyszczania i jonizowania powietrza. Warto też pamiętać o najbliższym otoczeniu wokół łóżka - postaraj się, aby na szafce nocnej nie było zbyt wiele rzeczy. Usuń te niepotrzebne i zastąp je świecą lub zapachowym dyfuzorem. Do tego zadbaj o oświetlenie - nie powinno być zbyt intensywne i zimne, wybieraj zawsze ciepłe barwy.
3 z 5
Czy to na czym śpimy ma znaczenie?
To na czym śpimy ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Kluczowy jest tu materac - warto zainwestować w materac dopasowany do naszej wagi, kręgosłupa i potrzeb. Na rynku jest ogromny wybór, postaraj się jednak, aby był to świadomy zakup. Śpiąc na dobrym materacu różnicę w jakości snu poczujesz już po kilku dniach! Nie zapomnij też o pościeli - warto zainwestować w pościel z naturalnych materiałów, jak len czy jedwab. Będzie przyjemnie otulać Twoje ciało i zapewni dodatkowy komfort podczas nocnego odpoczynku.
4 z 5
Czy używanie telefonu przed snem jest szkodliwe?
Skutki używania telefonu przed snem mogą być naprawdę poważne i bardzo niebezpieczne! Scrolowanie naszego smartfona, gdy leżymy w łóżku i szykujemy się do snu, znacząco zwiększa ryzyko depresji, zaburzeń dwubiegunowych i neurotyzmu. Używanie telefonu lub patrzenie na ekran komputera przed snem wpływa na niską higienę snu.. Nasz biologiczny zegar jest bowiem przyzwyczajony, że przy świetle dziennym jesteśmy aktywni, a odpoczywamy, gdy robi się ciemno. Jasny ekran telefonu zaburza ten rytm i tym samym powoduje, że nie możemy zasnąć - organizm wystawiony na działanie światła z ekranu telefonu czy komputera nie wie bowiem jaka jest pora doby i czy to czas na sen.
5 z 5
W jakich godzinach najlepiej spać?
To, o której idziemy spać nie jest bez znaczenia dla jakości naszego snu. I choć ilość przespanych godzin jest kluczowa, to równie ważne jest to, w jakich porach ją przesypiamy. Najlepszy sen jest od godziny 22:00 do 6:00. Warto zatem spróbować tak ułożyć swój grafik dnia, by móc położyć się do łóżka jak najwcześniej. Dzięki temu nie tylko wstaniemy wyspani i wypoczęci, ale też będziemy mieli więcej czas rano na spokojne i dobre rozpoczęcie dnia.