Rak piersi: Zobacz, jak wykonać samobadanie piersi, które ratuje życie [OKIEM EKSPERTA]
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek oraz stanowi drugą (zaraz po raku płuca) przyczynę zgonów z powodów onkologicznych u kobiet w naszym kraju. Z nowotworem wykrytym we wczesnym stadium możesz wygrać. Warto więc nauczyć się samobadać piersi - jak? Zobacz instruktaż, który przygotowałyśmy z naszą ekspertką z Infemini Medi Home, Elżbietą Zarychtą - lekarzem w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa.
W tym artykule:
- Rak piersi: Jakie są metody badania piersi?
- Jak wykonać samobadanie piersi, które ratuje życie?
- ETAP I: oglądanie piersi
- ETAP II: badanie palpacyjne
Dzięki rozwojowi nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia rak piersi może zostać wykryty na wczesnym etapie oraz być skutecznie leczony.
Rak piersi: Jakie są metody badania piersi?
W Polsce w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, każda kobieta w wieku 50-69 lat może raz na dwa lata wykonać badanie mammograficzne. Mammografia to najprościej mówiąc prześwietlenie piersi (czyli badanie rentgenowskie), które pozwala wykryć nowotwór na wczesnym etapie rozwoju. Inne badania obrazowe, które pozwalają wykryć zmiany w piersiach to USG lub rezonans magnetyczny – zaleca je lekarz w zależności od potrzeb.
Trzeba pamiętać, że nie każdą zmianę da się uwidocznić w badaniu mammograficznym, ale można ją wykryć np. przy pomocy USG lub na odwrót – nie każda zmianę widoczną w mammografii będzie można zobaczyć w USG. Ponadto wraz z wiekiem zmienia się budowa piersi i metody obrazowania, które można z powodzeniem zastosować u starszych pacjentek (np. mammografia), nie będą już odpowiednie dla młodszych.
Zaleca się aby od 20. roku życia każda kobieta wykonywała regularnie samokontrolę piersi.
Dorota Gardias ma nowotwór piersi: "życie przeleciało mi przed oczami"
Dorota Gardias zdradziła straszną diagnozę, jaką dostała podczas wizyty kontrolnej. Okazało się, że znana i lubiana pogodynka ma nowotwór piersi. Jak przebiega jej terapia? Jak się czuje Dorota Gardias?Jak wykonać samobadanie piersi, które ratuje życie?
Badanie piersi najlepiej wykonywać 2-3 dni po miesiączce (u kobiet miesiączkujących) lub raz w miesiącu w jednym wyznaczonym dniu (u kobiet, które już nie miesiączkują). W skład takiego badania wchodzi oglądanie piersi i badanie palpacyjne (czyli dotykiem).
ETAP I: oglądanie piersi
Badanie należy rozpocząć od oglądania piersi – najlepiej przed lustrem. Stajemy prosto z rękoma wzdłuż tułowia i obserwujemy jak wyglądają obie piersi:
1. Czy na skórze piersi pojawiają się zmiany, np. zgrubienie skóry, objaw tzw. skórki pomarańczowej, owrzodzenia, zaczerwienienia?
2. Czy na piersi pojawiają się nierówności, np. wystający guzek lub zagłębienie?
3. Czy kształt piersi się zmienił?
4. Czy brodawka sutkowa jest wciągnięta lub pojawiły się na niej zmiany lub strupek?
5. Czy pojawiła się asymetria piersi, która wcześniej nie występowała?
6. Czy na piersi pojawiły się widoczne naczynia, których wcześniej nie było? (nie dotyczy to laktacji)
Następnie należy zmienić pozycję i obejrzeć piersi w poszukiwaniu wymienionych wyżej objawów z rękoma opartymi na biodrach oraz z rękoma uniesionymi do góry. Po tym etapie przechodzimy do kolejnego, czyli do badania palpacyjnego.
"Kobiety boją się, że z utratą piersi stracą swoją kobiecość i seksapil" [OKIEM EKSPERTA]
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym typem raka u kobiet na całym świecie, to jednak nie oznacza że przejście przez leczenie będzie w jakikolwiek sposób łatwiejsze. Dodatkowo wiele kobiet boi się, że po mastektomii, zmienią się ich relacje z partnerem. Jak to wygląda okiem eksperta?ETAP II: badanie palpacyjne
Badanie palpacyjne piersi wykonujemy w dwóch pozycjach – na stojąco i na leżąco. Obie pozycje są ważne i samokontrolę piersi należy wykonywać w każdej z nich.
Pozycja stojąca
W pozycji stojącej gdy badamy lewą pierś, unosimy lewą rękę za kark i prawą ręką kolistymi ruchami uciskamy 2 lub 3 palcami pierś od zewnątrz do wewnątrz. Badanie można wykonać także od wewnątrz do zewnątrz, od góry do dołu albo od lewej do prawej strony – technika jest dowolna, ważne aby zbadać cały gruczoł piersiowy. W trakcie badania próbujemy wyczuć guzki lub tkanki o zmienionej spoistości. Następnie badamy okolicę obojczyka oraz pod pachą w poszukiwaniu powiększonych węzłów chłonnych – są to zmiany wielkości ziarna grochu lub fasoli. Szczególny niepokój powinny wzbudzić powiększone i niebolesne węzły chłonne. Na koniec uciskami brodawkę sutkową żeby sprawdzić czy nie wydobywa się z niej żadna wydzielina. W ten sam sposób wykonujemy badanie drugiej piersi.
Pozycja leżąca
Po badaniu w pozycji stojącej przechodzimy do badania w pozycji leżącej. Ta pozycja pozwala na zbadanie głębiej położonych tkanek. Badając tkanki bezpośrednio pod skórą stosujemy łagodny ucisk, a przy palpacji głębiej położonych tkanek należy siłę ucisku zwiększyć. Dla wygody dobrze jest podłożyć sobie poduszkę pod plecy i pod rękę po badanej stronie. Ponownie prawą ręką wykonujemy badanie lewej piersi z założoną za kark lewą ręką. Należy wykonać wszystkie opisane powyżej elementy badania, po czym przejść do badania drugiej piersi.
Wszelkie zmiany jakie zostaną wybadane podczas samokontroli piersi, a których wcześniej nie było należy zgłosić lekarzowi, który ewentualnie skieruje nas na dalszą diagnostykę.
Instruktaż samobadania piersi przygotowała ekspertka z Infemini Medi Home, Elżbieta Zarychta - lekarz w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa.
Her Story: "Moment diagnozy nastąpił kiedy byłam już mamą na pełen etat" [WIDEO]
"Rak to nie wyrok" to słowa, które często słyszymy w kampaniach społecznych na temat nowotworów. Skąd jednak znaleźć siłę, by przejść przez to doświadczenie? Jak poradzić sobie z chorobą zwłaszcza w momencie kiedy jest się świeżo upieczoną mamą? O swoim doświadczeniach związanych z chorobą opowiedziała nam Ola, jedna z tzw. "Boskich Matek", podopieczna Fundacji Rak'n'Roll.Her Story: "Dowiadujesz się o raku i nagle wszystko staje się nieistotne" [WIDEO]
"Rak to nie wyrok" to słowa, które często słyszymy w kampaniach społecznych na temat nowotworów. Skąd jednak znaleźć siłę, by przejść przez to doświadczenie? Jak poradzić sobie z chorobą? O swoim doświadczeniu choroby nowotworowej opowiada nam dziś Anita, podopieczna Fundacji Rak n Roll.
1 z 1
Rak piersi: Zobacz, jak wykonać samobadanie piersi, które ratuje życie