Ale nie przejmuj się, bowiem nie oznacza to żadnego wyroku – istnieje wiele sposobów na to, aby zapobiegać tej przykrej przypadłości. Jeśli już natomiast zaatakuje, wcale nie musisz być na straconej pozycji. Już teraz poznaj najlepsze domowe sposoby na zapalenie pęcherza!

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Głównymi winowajcami są bakterie – przede wszystkim pałeczka okrężnicy. Na przypadłość tę cierpią w głównej mierze kobiety ze względu na specyficzną budowę anatomiczną. W porównaniu do panów mają zdecydowanie krótszą i szerszą cewkę moczową, w dodatku umieszczoną w niedalekiej odległości od odbytu. W związku z tym bakterie i inne chorobotwórcze drobnoustroje mają duże pole manewru i łatwy dostęp. Oczywiście nie oznacza to, że zapalenie pęcherza u mężczyzn nie występuje. Oni także na nie zapadają, ale zdecydowanie rzadziej.

Na zapalenie pęcherza narażone są w szczególności kobiety po menopauzie, w ciąży, chorujące na cukrzycę, osoby aktywne seksualnie (ponownie o wiele bardziej kobiety). Ponadto ból pęcherza może wynikać z jego przeziębienia – np. z powodu przesiadywania na zimnych ławkach, murkach, na trawie. Z wystąpieniem nieprzyjemnych objawów muszą też liczyć się osoby korzystające z publicznych basenów, saun i tym podobnych miejsc.

Zapalenie pęcherza – objawy

Objawy zapalenia pęcherza są tak charakterystyczne, że trudno jest je pomylić z jakąkolwiek inną dolegliwością – nawet jeśli to pierwszy tego typu epizod. Po pierwsze odczujesz duży dyskomfort podczas oddawania moczu – szczypanie, pieczenie, swędzenie, włącznie z ostrym bólem, jeśli choroba jest już zaawansowana. Pomimo oddania moczu cały czas pozostaje wrażenie ogromnego parcia na pęcherz moczowy. Wymusza to ciągłe wizyty w toalecie.

Nawracające zapalenie pęcherza – jak zapobiegać?

Pęcherz moczowy jest delikatnym narządem, dlatego musisz o niego wyjątkowo dbać. Podstawą jest odpowiednia higiena osobista – częste mycie miejsc intymnych przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego celu środków, częsta zmiana bielizny (najlepiej przewiewnej, wykonanej z naturalnych materiałów, takich jak bambus czy bawełna). Jako że przeziębiony pęcherz szybko daje się we znaki, koniecznie trzeba ubierać się stosownie do pogody.

Ważną kwestią jest dobre nawadnianie organizmu – najlepiej przy pomocy wody. Podczas oddawania moczu, wraz z nim usuwane są bakterie. Kiedy mało pijesz, a co za tym idzie, nie korzystasz często z toalety, drobnoustroje się gromadzą. Sięgaj też po sprawdzone suplementy diety, które wspierają pęcherz oraz po żurawinę, która jest wprost niezastąpiona w walce z zapaleniem pęcherza.

Zapalenie pęcherza moczowego - leczenie

Częste zapalenie pęcherza naprawdę potrafi uprzykrzyć życie i na co najmniej kilka dni wyłączyć z wszelkich aktywności. Jeśli już dopadnie Cię ta podstępna choroba, a masz taką możliwość, pozostań w domu. Ubierz się ciepło, wskocz pod kołdrę i dobrze się wygrzej, sięgając np. dodatkowo po termofor – nie tylko szybciej wydobrzejesz, ale też przyniesie Ci to znaczną ulgę.

Zobacz także:

Nieprzyjemne objawy zapalenia pęcherza możesz łagodzić stosując ciepłe kąpiele – ale niezbyt gorące! Do kąpieli możesz dodać napary z rumianku, dziurawca czy krwawnika, które mają działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Pij dużo płynów. Jak zostało już wspomniane, szybciej dzięki temu oczyścisz pęcherz moczowy z bakterii. Sięgaj po herbatki i napary moczopędne, soki i kompoty z żurawiny.

Jeśli zapalenie pęcherza jest zaawansowane, może zaistnieć konieczność włączenia antybiotyków lub przynajmniej leków o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby leczenie farmakologiczne wesprzeć sprawdzonymi od pokoleń domowymi sposobami.