Palo santo to ogólna nazwa, którą przyjęto określając drewno używane jako kadzidło. Jest to jednak o wiele więcej, niż moda na seanse relaksacyjne. Wyjątkowa historia i moc drewna potwierdza mistycyjne właściwości palo santo. 

Palo santo: co to właściwie jest?

Palo santo to w rzeczywistości nazwa gatunku drzewa, które porasta dalekie Peru i Ekwador. Jego drewno jest najczęściej wykorzystywane do produkcji kadzideł ze względu na bardzo intensywny zapach. W Amazonii przyjęło się nazywać roślinę “Świętym Drzewem”. 
Zapalony kawałek palo santo charakteryzuje się bardzo intensywnym, nieduszącym zapachem. Drzewo należy do cytrusów, dlatego też jego zapach przywodzi na myśl nuty cytryny, mięty oraz drzewne, sosnowe akcenty.

Palo santo ma swoje korzenie już za czasów Inków, którzy to palili kawałki drewna podczas wyjątkowych ceremonii oraz używali dymu w podczas ludowych metod leczniczych. Od tych czasów, w Ameryce Południowej nie zmieniło się wiele - znachorzy i ludowi szamani nadal używają drewna palo santo do rytuałów uzdrawiających, które wspierają działanie dobrej energii i oczyszczają aurę ze złych wibracji. Dym palo santo ma bowiem uspokajać nerwy, wyciszać i tonować emocje. 

Palo santo: jak palić?

Palo santo to kadzidło różniące się od klasycznych, znanych nam patyczków, które często palimy. W odróżnieniu od tradycyjnych kadzidełek, palenie palo santo trwa o wiele dłużej. Drzewo palo santo ma w sobie duże ilości olejków eterycznych, które zmieniają jego sposób spalania. 
Aby odpowiednio odpalić palo santo należy przez dłuższy czas trzymać kadzidło nad płomieniem, najlepiej jednostajnym, od świeczki. Drewno powinno zachować kąt 45 stopni z płomieniem. 
Kiedy drewno będzie poprawnie podpalone? To nie dym jest dla nas dobrą oznaką, ale realnie podpalone drewno. Gdy zajmie się ogniem, należy zdmuchnąć płomień i go zgasić. Powstały po ugaszeniu palo santo dym należy kierować do miejsc, które chcielibyśmy oczyścić ze złej energii. Możemy też umieścić palo santo w centralnym punkcie pokoju. Można ułożyć je na tacy lub przygotowanym, specjalnym podstawku, np. ceramicznym. Jako uczestnik palenia palo santo, pamiętaj o relaksie i wyciszeniu podczas dymienia. Jeżeli drewno zgaśnie - należy odpalić je ponownie. 

Palo santo: właściwości

Najważniejszymi właściwościami palo santo jest jego zdolność do wyrównywania energii i pozbywania się z otoczenia negatywnych emocji i wibracji. Podczas palenia drewna nasze ciało się relaksuje i rozluźnia, a nasz umysł wchodzi w stan równowagi. Zapach dymu także nie pozostaje bez reakcji na nasz organizm. Pozwala na osiągnięcie większego skupienia podczas jogi, czy medytacji. 
Miłośnicy tego kadzidła, korzystają z palo santo podczas walki z przeziębieniem, przewianiem, a nawet grypą. Pomaga ono w walce ze stresem, napadami lęku i niepokojami. Pomaga wzmocnić układ odpornościowy i wspiera regenerację po chorobie. 

Palo santo: na co uważać podczas zakupu?

Palo santo, jak każda rzecz “na czasie” doczekała się wielu podróbek i nie w pełni wartościowych sobowtórów. Naczelną zasadą podczas kupowania kadzidła, jest właściwe i etyczne pochodzenie drewna. Każde palo santo powinno mieć odpowiedni certyfikat, który poświadczy o oryginalności kadzidła. Każda firma, która sprzedaje legalnie pozyskiwane palo santo będzie wprost to zaznaczała w swoich ofertach. Kolejną kwestią jest odpowiednia cena produktu - prawdziwe palo santo na pewno będzie kosztować nieco więcej. 
Zwracajmy uwagę także na kraj pochodzenia - palo santo pochodzi z Peru lub Ekwadoru. Ważną, etyczną kwestią produkcji kadzidła jest sposób pozyskania drewna. Palo santo produkuje się jedynie z powalonych naturalnie drzew, ścinanie ich jest zabronione. Na opakowaniu produktu szukajmy natomiast oryginalnej nazwy gatunku drzewa: Bursera graveolens

Przeczytaj też: Czy kadzidełka mogą być szkodliwe? ->>

Zobacz także: