Nowotwory skórne to choroba coraz częściej diagnozowana u pacjentów. Statystyki są nieubłagane, co roku z tego typu nowotworem zmaga się o kilka procent więcej osób. Najbardziej znanym wśród schorzeń jest czerniak. Wcześnie zdiagnozowany jest praktycznie zawsze uleczalny. Dlatego profilaktyka i regularne wizyty u lekarza są tak ważne. 

Kiedy pieprzyk może nas zaniepokoić?

Jest kilka sygnałów, które powinny nas zaalarmować i skłonić do zapisania się na wizytę u specjalisty, by przebadać pieprzyk:

  • znamię powiększa się, zauważalnie rośnie, 
  • ze znamienia zaczynają wyrastać włosy, 
  • pieprzyk stał się wyczuwalnie bardziej wypukły niż nasza skóra, 
  • znamię krwawi lub wydziela inny płyn, 
  • pieprzyk zmienia kolor, ciemnieje do czarnego lub odbarwia się i blednie. 

Kto jest narażony na niebezpieczne zmiany skórne?

Sprawdź, czy któryś z tych punktów nie jest Ci bliski:

  • jesteś osobą, która w rodzinie ma przypadki nowotworów skórnych, 
  • podczas pracy narażasz się na ciągłe promienie słoneczne (np. praca nad morzem, na targu),
  • masz jasną karnację i stronisz od odpowiednich kremów z filtrami UV,
  • pracujesz z środkami chemicznymi, które negatywnie wpływają na skórę (np. w hucie, kopalni, przy nawozach),
  • masz wyjątkowo dużo znamion barwnikowych, czyli pieprzyków - to naturalna predyspozycja do zachorowania.

Opalanie - to naprawdę szkodzi

Nie określono, ile czasu musi minąć od intensywnego nasłoneczniania do pojawienia się zmian nowotworowych. Jedno jest pewne - opalanie się, zwłaszcza bez użycia kremów z filtrami zabezpieczającymi skórę nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Niechciane skutki i objawy mogą pojawić się nawet po kilkunastu latach od czasów, gdy często się opalaliśmy. 

Przeczytaj też:

Nowotwory skórne - nie tylko czerniak

Pamiętajmy, że nasza skóra może zachorować również na nowotwór podstawnokomórkowy, który różni się od czerniaka. Niepokojącymi sygnałami są wtedy guzki z gładką, niemal błyszczącą powierzchnią. Powinniśmy uważać też na drobne rany, które nie chcą się zagoić. Zaniepokoić mogą również łuszczące się miejsca na ciele. Jeżeli taka zmiana zwiększa swoją powierzchnię - udaj się do lekarza. Pieprzyki, które zmieniają kolor na niebieski lub fioletowy też powinny być dla nas alarmujące. Wystrzegajmy się każdej zmiany, która nie chce zniknąć. Mowa tu o skaleczeniach, ugryzieniach, wypryskach i niedoskonałościach. Każda z nich powinna w ciągu kilku tygodni wyschnąć i zagoić się. Jeżeli taka zmiana jest uporczywa i nie znika po kilku tygodniach koniecznie powinien spojrzeć na nią lekarz. 

Wizyty u dermatologa w celu zbadania znamion i pieprzyków na skórze powinny stać się dla nas regularnością i niemal codziennością. Wczesna profilaktyka zmian skórnych to klucz do sukcesu i szybkiej reakcji. 
 

Zobacz także: