Owulacja – co to?

Cykl miesiączkowy występuje u kobiet płciowo dojrzałych, a owulacja jest jego częścią. Owulacja jest czasem w cyklu menstruacyjnym kobiety, kiedy na skutek dojrzałości jajeczka, następuje uwolnienie z pęcherzyka Graffa komórki jajowej. Następnie przemieszcza się ona jajowodem w kierunku macicy w celu zagnieżdżenia się w niej. To kluczowy moment każdego miesiąca dla organizmu kobiety, ponieważ właśnie teraz jej organizm jest gotowy na przyjęcie plemnika i skuteczne zapłodnienie.

W momencie uwolnienia komórki jajowej, ciało kobiety rozpoczyna wzmożoną produkcję hormonów odpowiedzialnych za zahamowanie rozpoczęcia kolejnego cyklu owulacyjnego, aby w ten sposób uregulować jego występowanie.

Owulacja – objawy. Jak rozpoznać jajeczkowanie?

W fazie płodnej wzrasta poziom progesteronu – hormonu odpowiadającemu objawom towarzyszącym owulacji.

Dni płodne to czas wzrostu ogólnej temperatury ciała kobiety. Zastosowanie specjalistycznych termometrów owulacyjnych, pozwala na odnotowanie nawet półstopniowego wzrostu średniej ciepłoty ciała kobiety w dniu owulacji w stosunku do pozostałych dni cyklu menstruacyjnego. Pamiętać należy jednak, iż już na dwa dni przed wzrostem temperatury, z uwagi na żywotność plemników, może dojść do skutecznego zapłodnienia. Sytuacja, w której temperatura jest podwyższona przez kilka dni może świadczyć o stanie chorobowym lub ciąży.

Kolejną oznaką dni płodnych u kobiety jest zmiana w kolorze, zapachu oraz strukturze śluzu szyjkowego. To wydzielina, która znajduje się wewnątrz pochwy. Struktura śluzu jest bardziej gęsta, a on sam wydobywa się z pochwy w sporych ilościach, co powoduje uczucie ciągłego nawilżenia wewnątrz waginy. Jest on przezroczysty i gładki, a w palcach wydaje się mało lepki, ale za to rozciągliwy. Jego zadaniem jest pomoc plemnikom w przetrwaniu w kwaśnym środowisku pochwy oraz odżywienie ich, aby te mogły przetrwać do momentu połączenia z komórką jajową. Śluz ułatwia także transport plemników do komórki jajowej.

Następne objawy płodności to zmiana w wyglądzie kobiecej szyjki macicy. Obserwacja tych zmian wymaga wprawy oraz doświadczenia, ponieważ opiera się na doskonałej znajomości budowy własnego ciała. Badanie stanu szyjki wykonuje się przy wykorzystaniu własnego palca lub wziernika ginekologicznego. W czasie płodnym ujście szyjki jest miękkie, wilgotne i poszerzone, a sama szyjka wydaje się być otwarta.

Zdarzają się kobiety, które podczas dni płodnych odczuwają znaczne polepszenie się stanu cery oraz włosów. Skóra staje się promienna, gładka i pozbawiona wyprysków oraz zaskórników. Włosy są błyszczące, wyglądają na zdrowe i mocno uniesione u nasady.

Zobacz także:

Niektóre kobiety podczas owulacji oraz w czasie bezpośrednio przed nią odczuwają bóle w podbrzuszu. Mogą towarzyszyć im lekkie plamienia z dróg rodnych oraz uczucie zmęczenia i senności.

Podczas owulacji i czasie okołoowulacyjnym kobiece piersi mogą być nabrzmiałe i czułe na dotyk. Sutki mogą być bolesne, wyraźnie zarysowane i mocno odstające.

Owulacja - jak wpływa na nastrój kobiety?

Obserwacja objawów towarzyszących owulacji oraz dniom płodnym jest doskonałym uzupełnieniem dla naturalnych metod antykoncepcji oraz tradycyjnego podejścia do planowania rodziny. Wszelkie objawy owulacyjne warto jest notować, ponieważ jedynie ich długotrwałe obserwacje oraz wyciąganie z nich wniosków mogą dawać wymierne efekty.

Z uwagi na gospodarkę hormonalną kobiecego ciała podczas trwania cyklu menstruacyjnego zmianie ulega również nastrój kobiety. Panie podczas owulacji oraz na kilka dni przed nią znajdują się w swojej szczytowej formie. Estrogeny osiągają wówczas swój najwyższy poziom. Kobiety czują się szczęśliwe i pełne życia, łatwiej znoszą niepowodzenia i porażki, patrzą na świat przez pozytywny pryzmat. Wówczas łatwiej nawiązywać im kontakty i realizować ważne przedsięwzięcia. W tym czasie znacznie wzrasta pewność siebie i akceptacja swojego ciała.

Podczas dni płodnych wzrasta ochota na seks oraz miłosne igraszki. To czas, kiedy kobiety potrzebują sporej dawki czułości, dotyku i uwagi ze strony partnera.

Jajeczkowanie – kiedy wypada?

Niezakłócony proces cyklu menstruacyjnego trwa około 28 dni, a pomiędzy dniami 13. i 15. powinno się odbyć jajeczkowanie. Kilkudniowe odchylenia w czasie trwania cyklu nie stanowią powodu do niepokoju, a za dzień jajeczkowania przyjmuje się średnio środkowy dzień cyklu. Pierwszym dniem cyklu jest dzień, w którym rozpoczęło się krwawienie miesiączkowe. Ostatnim dniem jest dzień przypadający bezpośrednio przed okresem. Samo krwawienie trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni.

Cykl menstruacyjny można podzielić na cztery fazy:

 • menstruacja (1. – 5. dzień cyklu)
 • faza folikularna (6. – 13. dzień cyklu),
 • owulacja (14. dzień cyklu),
 • faza lutealna (15. – 28. dzień cyklu).

Owulacja przypada średnio na środkowy, 14., dzień cyklu menstruacyjnego. Wówczas hormony, jakimi są estrogeny, osiągają najwyższy poziom podczas czasu trwania całego cyklu. Wówczas następuje również gwałtowny wzrost luteiny, co powoduje pęknięcie pęcherzyka Graffa i uwolnienie komórki jajowej. Właśnie ten moment określa się mianem „owulacji”. Wtedy też błona śluzowa macicy jest w pełni dojrzała i gotowa na przyjecie zapłodnionej komórki jajowej.

Na dwa dni przed owulacją oraz w trzy dni po niej następują dni płodne. To najlepszy moment na zbliżenia dla par, które starają się o potomstwo oraz czas, kiedy osoby nieplanujące dzieci powinny zachować szczególną ostrożność podczas uprawiania seksu.

Owulacja a dni płodne

Dni płodne to czas tuż przed oraz zaraz po jajeczkowaniu. Za dzień owulacji przyjmuje się środkowy dzień cyklu menstruacyjnego. Płodność kobiety określa się w ramach czasowych rozpoczynających się na dwa dni przed oraz trzy dni po wystąpieniu uwolnienia komórki jajowej.

Jak obliczyć dni płodne?

Obliczenia dni płodnych opierają się na prowadzeniu dokładnych obserwacji własnego ciała przez kobietę. Wysyła ono bowiem szereg sygnałów, które jednoznacznie świadczą o gotowości organizmu do zapłodnienia i rozpoczęcia ciąży.

Przede wszystkim owulacja owocuje:

 • zmianą w strukturze, kolorze i konsystencji śluzu pochwowego,
 • podwyższeniem temperatury ciała,
 • zmianą w wyglądzie macicy,
 • zmianą w wyglądzie skóry oraz włosów,
 • uczuciem senności i zmęczenia,
 • obrzmiałością piersi i tkliwością sutków,
 • bólami w podbrzuszu,
 • plamieniami z dróg rodnych,
 • podwyższoną ochotą na seks,
 • dobrym nastrojem i wysoką samooceną.

Owulacja - najpopularniejsze sposoby rozpoznawania dni płodnych

Dni płodne daje się obliczyć na kilka sposobów, a do najpopularniejszych zalicza się:

 • obserwacja śluzu pochwowego,
 • pomiary temperatury ciała,
 • przeprowadzanie testów owulacyjnych,
 • prowadzenie kalendarzyka miesiączkowego.

Śluz pochwowy w okresie owulacji staje się przezroczysty, lepki i ciągnący. Zmianie ulega jego zapach. Błona śluzowa pochwy jest nim stale nawilżona, a sama wydzielina często wypływa na zewnątrz.

Temperaturę ciała należy mierzyć codziennie, zaraz po przebudzeniu za pomocą specjalnego termometru owulacyjnego. Najlepszym miejscem do pomiarów będzie: odbyt, wagina lub usta. Pomiary powinny być wykonywane zawsze o tej samej porze i w tym samym miejscu. Wyniki należy zapisywać, najlepiej w kalendarzu, który umożliwi rozrysowanie tzw. krzywej temperaturowej. Ciepłota ciała podczas jajeczkowania wzrasta o około 0,5 stopnia Celsjusza.

Testy owulacyjne można zakupić w każdej aptece. Swoim wyglądem przypominają one te, którymi można sprawdzić obecność zapłodnienia. Cena testów oscyluje w granicach 30 złotych za 5 sztuk.

Metoda kalendarzykowa opiera się na zapisywaniu pierwszego dnia cyklu, czyli dnia w którym pojawiło się krwawienie miesiączkowe oraz jego ostatniego dnia – dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień wystąpienia krwawienia. Wystąpienie owulacji następuje w połowie cyklu menstruacyjnego. Najczęściej jest to dzień 14.