Obrzęki kończyn dolnych pojawiające się od czasu do czasu, zwłaszcza w sytuacji, gdy prowadzisz siedzący tryb życia, to nic groźnego, podobnie jak te pojawiające się podczas upałów. Jeżeli jednak zdarzają się one częściej i utrzymują się kilka dni, warto znaleźć źródło problemu i rozwiązanie. 

Opuchlizna nóg – przyczyny

Opuchlizna nóg to widoczne obrzęki w okolicach kostek, stóp czy kolan. Często poza tym wizualnym objawem, osoba borykająca się z tą dolegliwością, odczuwa również:

 • skurcze mięśni - przede wszystkim łydek
 • ciężkość nóg - ulgę przynosi uniesienie ich w górę i schładzanie zimną wodą lub okładami
 • uczucie "niespokojnych nóg" - kiedy czujesz, że musisz nimi poruszać i dosłownie "chodzą w miejscu"
 • dyskomfort podczas chodzenia - ucisk, ból

Czym w ogóle jest opuchlizna nóg i z czego wynika? Obrzęki nóg to nic innego niż zatrzymywanie się płynu w tkankach lub krwi w żyłach.

Najczęstsze przyczyny opuchlizny nóg to:

 • brak aktywności fizycznej i siedzenie w jednym miejscu - w takim przypadku krążenie jest upośledzone i może dojść właśnie do zatrzymywania się płynów w tkankach
 • odwodnienie
 • długotrwałe chodzenie, szczególnie podczas upałów

Jeśli opuchlizna nóg zdarza się sporadycznie i jest związana z wyżej wymienionymi możliwymi przyczynami, zasadniczo nie ma powodu do niepokoju. W takich przypadkach wystarczy doraźne zastosowanie prostych, domowych sposobów na opuchliznę i wszystko wraca do normy w krótkim czasie. 

Jednak jeżeli obrzęki nóg zdarzają się częściej i są długotrwałe lub mają tendencje do nawrotów, a objawy nie ustępują pomimo stosowania różnych metod, udaj się do lekarza. 

Przewlekła lub nawracająca opuchlizna nóg może bowiem świadczyć o problemach zdrowotnych, także tych poważnych. Obrzęki nóg mogą świadczyć o:

Zobacz także:

 • niewydolności krążeniowej - opuchliznę w tym przypadku powoduje krew zalegająca w żyłach
 • żylaki
 • zakrzepica żył głębokich
 • choroby serca

To schorzenia niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia. Dlatego jeśli problem nawraca, czym prędzej skonsultuj się z lekarzem. Wczesne wykrycie prawie każdej choroby daje szanse na pełne wyleczenie. 

Jak zlikwidować obrzęki nóg? Zioła na opuchnięte nogi

W walce z opuchlizną nóg domowymi sposobami doskonale sprawdzają się zioła. Jeśli wiesz, że czeka cię długi dzień na nogach, a w dodatku na zewnątrz jest upał lub przez kilka godzin będziesz chodzić w ciężkich, zamkniętych butach (na przykład w kozakach), zadziałaj profilaktycznie. 

Przed wyjściem posmaruj łydki, okolice kostek i stopy żelem lub kremem na opuchliznę nóg. Takie preparaty zawierają w swoim składzie najczęściej zioła, które usprawniają przepływ krwi i płynów ustrojowych. Po powrocie do domu schłodź nogi chłodną wodą lub okładami, a następnie ponownie wsmaruj w nie preparat zawierający:

 • arnikę
 • kasztanowiec
 • miętę
 • mentol

Sól do moczenia opuchniętych nóg

Moczenie nóg również pomaga na opuchliznę. Do miski z letnią wodą wsyp zioła lub sól (albo zioła zmieszane z solą). 

W roli ziół usuwających opuchliznę nóg domowymi sposobami prym wiodą:

 • kasztan
 • lawenda
 • pietruszka (natka)

To rośliny mające doskonałe właściwości pobudzające krążenie krwi i limfy.

Lawenda dodatkowo zapobiega nadpotliwości. Lawendę najlepiej stosować w postaci kwiatów. Zmieszaj je z solą i wsyp do letniej wody. Wystarczy zanurzenie stóp nawet na kilka minut, by je odświeżyć i zniwelować opuchliznę. 

Napar z pietruszki możesz stosować zarówno do moczenia stóp jak i w formie okładów. 

Podobnie działa kasztan (najlepiej kora). Niewielką ilość kory kasztanowca zagotuj, a w odcedzonym naparze mocz nogi lub rób okłady. 

Do kąpieli stóp nada się zarówno zwykła sól kuchenna, jak i gotowa mieszanka soli z ziołami. 

Okłady z octu na opuchniętą nogę

Okłady na opuchliznę nóg to sposób bardzo skuteczny i przynoszący natychmiastową ulgę na długo. Choć zapach octu jest bardzo specyficzny i nie każdy potrafi go znieść, warto wiedzieć, że okłady z niego to jeden z bardzo skutecznych sposobów na opuchnięte nogi. 

Wymieszaj ocet z wodą w stosunku 1:1 i w uzyskanym roztworze zamocz gazę lub ręcznik. Owiń nogi na około 30 minut, spłucz letnią wodą. 

Opuchnięte kostki u nóg, nabrzmiałe łydki czy stopy szybko powinny wrócić do normalnego stanu. 

Dodatkową zaletą okładów z octu jest to, że można stosować je w zasadzie bez ograniczeń. Jeśli więc masz potrzebę, ten sposób możesz wykorzystywać nawet kilka razy dziennie. 

Soda na opuchliznę nóg

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań, zarówno w kuchni jak i kosmetyce. Jest również powszechnie wykorzystywana jako bezpieczny i skuteczny środek czyszczący i dezynfekujący. 

Do tego szeregu zastosowań warto dodać jeszcze jeden: okłady z sody mają działanie przeciwzapalne i zmniejszające obrzęki.

Jeśli więc dokucza ci opuchlizna nóg, kolejnym domowym sposobem złagodzenia tej dolegliwości mogą być właśnie okłady z wodnego roztworu sody. 

Wystarczy rozpuścić mniej więcej 40 g sody w szklance ciepłej wody, zmoczyć w tym roztworze gazik, ręcznik lub inny materiał, a następnie przyłożyć na problematyczny obszar ciała i pozostawić na kilkanaście minut. 

Kapusta na opuchliznę nóg

Nasze babcie na opuchnięte kostki u nóg i stopy, ale także na skręcenia i stłuczenia chętnie stosowały okłady z kapusty. Przykładanie liści kapusty do bolącego miejsca istotnie przyspiesza ustępowanie opuchlizny. 

Dorodne, świeże liście kapusty rozbij tak, aby puściły jak najwięcej soku. Możesz użyć drewnianego tłuczka do mięsa lub rozwałkowywać poskładane liście. 

Następnie przyłóż je do opuchniętego miejsca i owiń je bandażem, gazą lub ręcznikami. Pozostaw na co najmniej pół godziny. 

Częste robienie okładów z kapusty (najlepiej schłodzonej wcześniej w lodówce) znacznie przyspiesza ustępowanie obrzęków. 

Kiedy opuchnięte nogi powinien obejrzeć lekarz?

Opuchlizna, która pojawia się sporadycznie, szybko ustępuje i nie powoduje dolegliwości bólowych, nie powinna budzić większego niepokoju.  Prawdopodobnie objawy są związane z fizycznym zmęczeniem nóg lub siedzącym trybem życia. Jeśli jednak obrzęki pojawiają się często, mają charakter przewlekły lub tendencję do nawracania, a także towarzyszy im ból lub mocne skurcze, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Może to być bowiem objaw poważnych chorób (przede wszystkim układu krążenia), które mogą nawet zagrażać życiu!

Sprawdź też: