Odcisk na stopie

Odciski na stopie to tak właściwie osobna kategoria odcisków i to one doskwierają nam najczęściej. Sumarycznie możemy wyróżnić dwa rodzaje odcisków - nagniotki oraz modzele. W przypadku nagniotka sytuacja wygląda tak, że jest to niewielkich rozmiarów np. ziarna grochu zgrubienie, które delikatnie błyszczy. Nagniotek najlepiej wyczuwalny jest po przesunięciu dłonią po stopie, wówczas po prostu możemy wyczuć zgrubienie. Takie niewielkie zrogowacenie może być uciążliwe pod względem bólowym, bo często dotyka wolnych zakończeń nerwowych co wywołuje ból.

Drugim rodzajem odcisków są modzele. Te z kolei wyglądają zupełnie inaczej. To również jest swego rodzaju zgrubienie lecz znacznie bardziej miękkie. Cechą charakterystyczną tego rodzaju odcisku jest ich żółty kolor, a wokół dodatkowo mamy zaczerwienioną skórę. Zarówno modzele jak i nagniotki występują na stopach, w skrajnych przypadkach mogą się również pojawić na dłoniach i innych miejscach. Zarówno jeden jak i drugi ich rodzaj powstaje w wyniku długotrwałego tarcia mechanicznego np. poprzez noszenie nieodpowiedniego obuwia czy wykonywanie cały czas tego samego rodzaju pracy fizycznej.

Odciski na palcach

Odciski na palcach zarówno u rąk jak i stopy zdarzają się niestety dosyć często. Powstają w wyniku silnego i długotrwałego nacisku fizycznego, dlatego też dotykają bardzo dużą ilość ludzi. Na szczęście mamy sposoby by zapobiegać, a także leczyć powstałe nagniotki czy modzele.

Usuwanie odcisków: plastry, maść, preparat, płyn

Sposób na usuwanie odcisków jest co najmniej kilka większość z nich można bez przeszkód zakupić w dowolnej aptece bez recepty. Pierwszą grupą preparatów są plastry. Są to najczęściej plastry żelowe, które dodatkowo nasączone są kwasem salicylowym. Jego zadanie jest by tę warstwę zrogowaciałą zmiękczyć i by odcisk można było łatwo usunąć. Dodatkowo zakup żelowego plastra będzie zmniejszał dolegliwości bólowe przez swego rodzaju amortyzację miejsca zmienionego. Maści i płyny, które można kupić w aptece podobnie jak plastry zawierają przede wszystkim kwas salicylowy, a także kwas mlekowy. Zarówno jeden jak i drugi ze składników będą miały właściwości zmiękczające na odcisk.

Jak się stosuje takie preparaty? Moczymy miejsce w którym jest odcisk, następnie suszymy. Nakładamy cienką warstwę maści lub płynu. Przykrywamy całość bandażem lub plastrem. Taki zabieg powtarzamy rano i wieczorem przez kilka kolejnych dni, najlepiej cały tydzień. Następnie w ostatni dzień namaczamy odcisk w gorącej wodzie i próbujemy go ściągnąć. Nie należy wycinać, ani wyrywać odcisku. Jeśli nie osiągniemy zamierzonego efektu całe leczenie możemy powtórzyć za około trzy dni. W przypadku osób chorujących na cukrzycę lub mający problem z krzepliwością krwi cały zabieg należy wykonywać bardzo ostrożnie, a najlepiej skontaktować się z lekarzem. Powstała w taki sposób rana w przypadku cukrzyków może prowadzić do szeregu powikłań, które ciężko się leczy. Ostatnim sposobem na usunięcie odcisków to leczenie chirurgiczne. Stosowane jest tylko w ostateczności i u osób, u których wcześniejsze wszystkie metody zawiodły.

Domowe sposoby na odciski

Odciski usunąć można również bez użycia dodatkowych preparatów, jednak dotyczy to zmian niewielkich i nie nawracających. Część pacjentów rozciera z wodzie aspirynę i smaruje ją miejsce odcisku (identyczny efekt uzyskamy stosując zakupiony w aptece płyn na odciski czy maść na odciski). Można tak roztartą aspirynę wkręcić do lanoliny i dodać kilka kropel witaminy A.

Dodatkowo miejsce zmienione można smarować olejkiem arganowym bądź olejem rycynowym. Taki delikatny masaż będzie działał zdecydowanie lepiej na skórę wokół zmiany, ale także na sam odcisk. Część pacjentów kładzie na odcisk cebulę i zawija w bandaż stopę, albo korzysta z wywaru z kozieradki. Jednak siła działania domowych specyfików jest zdecydowanie mniejsza od rozwiązań, które możemy kupić już za kilka złotych w każdej aptece.

Zobacz także:

Co na odciski, czyli czosnek pomoże?

Odciski i czosnek czy takie połączenie w ogóle ma sens? Czosnek nie ma stricte działania związanego z usuwaniem odcisków, ale ma właściwości przeciwbakteryjne. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że czosnek jest dostępny wszędzie na świecie, dzięki czemu szczególnie w podróży w obce regiony świata będzie można go łatwiej zdobyć niż chociażby plaster na odciski czy maść na odciski. Jednak stosowanie czosnku jako preparatu na odciski stosuje się w ostateczności.

Moczenie nóg w sodzie - prosty sposób na odciski

Soda oczyszczona sprawdza się nie tylko w kuchni. Substancja to świetny dodatek do naszych domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Soda oczyszcza organizm z toksyn, pomaga w walce z aftami i wspomaga usuwanie nawet najbardziej uciążliwych odcisków. Soda ma działanie bakteriobójcze, dzięki czemu dodatkowo eliminuje problem nieprzyjemnego zapachu stóp. Regularne moczenie nóg w substancji pomaga także w leczeniu kurzajek i grzybicy.

Jak przygotować taką leczniczą kąpiel? Wystarczy zmieszać wodę z kilkoma łyżkami sody oczyszczonej i gotowe! Mocz stopy w mieszance przez ok. 30 minut. Możesz także przygotować specjalną pastę z sody. Wtedy należy zmieszać substancję z odrobiną wody w proporcji 3:1. Gotowy produkt nakładaj patyczkiem lub szczoteczką na odcisk. 
 

Jak usunąć odcisk z korzeniem?

Usuwanie odcisków z korzeniem wiążę się z pewnym ryzykiem. Warto początkowo wykorzystać sposoby, które możemy kupić w aptece takiej jak maść na odciski, płyn na odciski czy plastry. Maść czy płyn nakładamy na miejsce odcisku, które zostało wcześniej namoczone oraz wysuszone. Po nałożeniu cienkiej warstwy maści zawijamy ją bandażem lub plastrem. Taki proces powtarzamy przez kolejne siedem dni najlepiej rano i wieczorem. Po tym czasie próbujemy usunąć odcisk.

Jednak warto dodać, że przy tej operacji nie wykorzystujemy żadnych dodatkowych ostrych przedmiotów, nożyczek, skalpeli etc. odcisk po kilku dniach powinien dać się usunąć w bardzo prosto i ewentualnie pozostawić niewielką rankę. Takich zabiegów nie wykonujemy gdy jesteśmy chorzy na cukrzycę lub mamy problemy z krzepliwością krwi.

Jak wyciągnąć korzeń odcisku?

Odcisk i korzeń odcisku w żadnym wypadku nie powinniśmy usuwać sami. Jeśli po zastosowaniu maści i płynów nie jesteśmy w stanie usunąć odcisku bez użycia dodatkowych narzędzi, albo problem powraca co jakiś czas należy skontaktować się ze specjalistą. W tym wypadku jeśli odcisk zlokalizowany jest na stopie warto zapisać na wizytę u lekarza podologa, to specjalista w tej dziedzinie szczególnie w chorobach stóp.