Zdrowe naczynia krwionośne przypominają gładkie, elastyczne rurki. Krew płynie nimi bez przeszkód, w razie potrzeby tętnice się kurczą lub rozszerzają. Jednak gdy na ich ściankach zaczynają się odkładać złogi, stają się mniej elastyczne i przepływ krwi jest utrudniony. Złogi tworzą się z cząsteczek cholesterolu – tłuszczu przypominającego lepki wosk. Budują one tzw. blaszkę miażdżycową. Ten proces to miażdżyca – choroba, która ma bardzo poważne konsekwencje, z udarem i zawałem serca włącznie. Naukowcy cały czas szukają skutecznych metod na jej zapobieganie i oczyszczanie żył. Stosowana jest angioplastyka (polegająca na poszerzaniu naczyń specjalnym balonikiem) czy chelatacja (podawanie kroplówek z substancji rozpuszczających złogi). Lekarze zalecają leki obniżające poziom cholesterolu, m.in. fibraty i statyny. Tymczasem są naturalne substancje, które zapobiegają tworzeniu się złogów i skutecznie oczyszczają naczynia krwionośne.  Warto włączyć je do swojej codziennej diety.

Zobacz w galerii 4 naturalne sposoby na oczyszczanie żył ->>

KURACJA OCZYSZCZAJĄCA z nalewką czosnkową

Czosnek to bardzo ceniony „czyściciel żył”. Zawiera silne przeciwutleniacze i obniża poziom złego cholesterolu.

CZY POMOŻE ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNA?

Niektóre margaryny, jogurty czy płatki śniadaniowe wzbogacane są w substancje bioaktywne, m.in. beta-glukan, sterole, pektyny. Pomagają one zredukować cholesterol. Warto jednak sięgać tylko po te, które mają na etykiecie specjalne oświadczenie zdrowotne.

LIPIDOGRAM

To badanie odzwierciedla stan gospodarki lipidowej organizmu, pozwala stwierdzić, czy naczynia krwionośne są narażone na działanie wysokiego stężenia cholesterolu. Zrób je, jeśli skończyłaś 45 lat, masz nadciśnienie, palisz papierosy lub ktoś z twojej rodziny cierpi na chorobę wieńcową.