Z przeziębieniem można walczyć stosując ogólnodostępne środki farmakologiczne, zmniejszające objawy choroby. Jednak kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leków chemicznych w trosce o zdrowie rozwijającego się płodu, bowiem często przedostają się one przez wody płodowe i mogą szkodzić. Warto zawsze najpierw sięgnąć po leki naturalne, np. Oscillococcinum – dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych jest bezpieczny w stosowaniu i nie wchodzi w interakcje z innymi lekami.

Przeziębiłaś się w czasie ciąży? Ostrożnie z lekami!

Z przyjmowaniem leków trzeba uważać głównie w pierwszym trymestrze, gdyż właśnie w tym okresie u dziecka rozwijają się najważniejsze narządy. Warto jednak mieć świadomość, że niektórych leków nie zaleca się przyjmować także w drugim i trzecim trymestrze. Najlepiej unikać leków chemicznych, które niosą ryzyko działań niepożądanych dla matki lub płodu. Na przykład: paracetamolu nie można stosować w I trymestrze ciąży, kwasu acetylosalicylowego nie powinno się stosować w całym okresie ciąży i karmienia piersią. Ibuprofen w ciąży można stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Ważne jest, aby zawsze konsultować wszystko z lekarzem. Część lekarstw przenika przez wody płodowe lub do pokarmu matki.

W ciąży lecz się naturalnie

Są dostępne na rynku leki homeopatyczne na przeziębienie, jak np. Oscillococcinum. Dla dzieci i kobiet w ciąży są bezpieczne w stosowaniu, bo skutecznie walczą z objawami przeziębienia oraz nie wywołują działań niepożądanych. Oczywiście przed zażyciem każdego leku konieczna jest konsultacja lekarska.

Jak się leczyć w ciąży? Porady:

  • Jeśli masz katar, przygotuj inhalację z wody i soli kuchennej albo zakropl do nosa roztwór soli morskiej lub soli fizjologicznej
  • Na suchy kaszel pomoże napar z lukrecji i prawoślazu, a na kaszel mokry – inhalacje z rumianku oraz kanapka z czosnkiem