Reklama

Jedną z nowych metod spojrzenia na to, co mamy na talerzu, jest tzw. facial analysis diet, czyli dieta dopasowana do kształtu twarzy i problemów skóry. Jej autorka, brytyjska specjalistka od żywienia i naturopatka Elizabeth Gibaud, zawładnęła wyobraźnią wielu kobiet na całym świecie, gdy się okazało, że dzięki niej schudła Cherie Blair – żona byłego premiera Wielkiej Brytanii. Odchudziła też Kate Winslet – aktorka po urodzeniu drugiego dziecka w krótkim czasie zrzuciła aż 10 kg. Zdaniem Gibaud kłopoty ze skórą, np. skłonność do opuchlizny, czerwony nos lub świecące się czoło, świadczą o brakach określonych składników w diecie. Na początek zawsze zaleca oczyszczanie organizmu z żywności przetworzonej i używek, potem dwa tygodnie następnego oczyszczania, a w końcu układane jest indywidualne menu. Czy to działa? Podobnie jak diety dostosowane do grupy krwi czy znaków zodiaku, tak i ta znalazła swoich zagorzałych zwolenników. Tym bardziej że określone produkty mają od dawna dobrze udokumentowany wpływ na wygląd skóry.

Reklama

Pokaż mi swoją twarz, a powiem ci, co jeść
Twórczyni diety opartej na wyglądzie twarzy podzieliła ludzi na 6 podstawowych typów, których problemy wynikają z braku lub nadmiaru różnych składników w codziennym menu.

TYP A – ma błyszczący się nos, suche, puszące się włosy, zimne dłonie i stopy, przesuszoną skórę i wyłupiaste oczy (wszystko to może być spowodowane problemem z tarczycą). Powinien jeść ogórki, owies, jabłka, ziemniaki i szparagi, a unikać mango, białej mąki, czerwonego wina, drożdży i czekolady.

TYP B – wyróżnia go żółtawo zabarwiona skóra (zwłaszcza wokół ust), sinawe lub czerwone nos i uszy, mięsisty język z białym nalotem, czyli symptomy utożsamiane z problemami wątroby. Nie dla niego alkohol, kawa, banany, pomarańcze i curry. Polubić za to powinien morele, ziemniaki, limonki, wiśnie i czosnek.

TYP C – jego znakiem charakterystycznym jest skłonność do opuchlizny związanej z zatrzymywaniem wody w organizmie, worki pod oczami i dobrze widoczne, pionowe bruzdy pod nosem, a także spuchnięte palce lub kostki. Osoby takie powinny stronić od owoców z puszki, serów, orzechów, czerwonego mięsa i sosu sojowego. Na ich talerzu za to mile widziane byłyby brokuły, ryby, cebula, ananas i szpinak.

TYP D – łatwo rozpoznać po przetłuszczającej się strefie T, skłonności do stanów zapalnych skóry, rozszerzonych porach, obwisłych policzkach i poziomych zmarszczkach na czole. Jeśli masz taki objawy, nie sięgaj po alkohol, majonez, wypieki, owoce morza czy ryż. Polubić zaś powinnaś szparagi, jagody, marchewkę, rzodkiew, proso i kaszę jaglaną.

TYP E – ma kłopotliwą w pielęgnacji skórę wrażliwą, skłonną do alergii. Najlepiej odstawić wówczas piwo, jaja, rodzynki, truskawki i arbuz. Godne polecenia są z kolei masło, kapusta, pietruszka, jabłka i owies.

TYP F – dotyczy mężczyzn mających cienie pod oczami, pionowe zmarszczki nad ustami, czerwone uszy i szczyt czoła oraz obłożony nalotem język (objawy problemów z prostatą). Tacy panowie zrezygnować powinni z bakłażanów, serów pleśniowych, czerwonego wina, ziemniaków i produktów z octem. W ich menu niech zagości za to cukinia, brzoskwinie, soczewica, grejpfruty.

CO JEŚĆ, GDY...

MASZ TŁUSTĄ SKÓRĘ I ZASKÓRNIKI:
rośliny strączkowe, zielone warzywa, jaja, kiełki pszenicy i soi, kapustę – są bogate w witaminy B6 i B2 oraz C, które zapobiegają nadprodukcji łoju

TWOJA CERA JEST SZARA I ZMĘCZONA:
masło, oleje tłoczone na zimno, nasiona, jabłka, czarne porzeczki, paprykę – zawierają witaminy E i C, które doskonale odżywiają skórę i wzmacniają naczynia krwionośne

MASZ SŁABE WŁOSY I PAZNOKCIE:
czerwone mięso, pomarańczowe owoce i warzywa, ryby, chleb pełnoziarnisty – wit. A i B oraz cynk, żelazo i magnez są niezbędne paznokciom i włosom

TWOJA SKÓRA JEST BLADA I CIENKA:
buraczki, wątróbkę i natkę pietruszki – mają w sobie dużo żelaza, kwasu foliowego i kobaltu, dzięki czemu ożywią kolor i poprawią strukturę skóry

CO JEDZĄ NAJBRZYDSZE I NAJPIĘKNIEJSZE NARODY ŚWIATA

NAJBRZYDSI

BRYTYJCZYCY:
- duże ilości tłustego,
smażonego mięsa
- ryba smażona w panierce
z dodatkiem frytek
- beefburgery, czyli hamburgery
z niesmażonej
wołowiny
- puddingi (na słodko
i słono)
- jajka na bekonie
- piwo
- chipsy

NIEMCY:
- ziemniaki pod różnymi
postaciami: smażone,
purée z dodatkiem tłuszczu,
placki, kopytka
- tłuste mięso wieprzowe,
np. pieczeń, boczek,
golonka
- smażone kiełbaski
z musztardą
- piwo
- kapusta gotowana, smażona,
kiszona

NAJPIĘKNIEJSI

SKANDYNAWOWIE:
- krewetki
- kawior
- ryby: wędzone, gotowane,
pieczone – zwłaszcza
dorsz, łosoś, pstrąg, śledź
- mleko i sery kozie
- kasze i kleiki
- czarne jagody,
borówki, maliny
- dziczyzna
- groch

Reklama

BRAZYLIJCZYCY:
- biały ryż
- steki wołowe, najczęściej
grillowane
- ryby i owoce morza
- czarna fasola
- orzechy (w tym kokosowe:
wiórki, mleczko)
- owoce: mango,
ananasy, pomarańcze
- kurczaki
- maniok

Reklama
Reklama
Reklama