Reklama

Kuszą obietnicami poprawy zdrowia i wyglądu, trudno więc im się oprzeć. Ale tak naprawdę suplementy diety na ogół nie są ci potrzebne, jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia i dobrze się odżywiasz. Z tym jednak bywa różnie. Poza tym, zdarzają się sytuacje, kiedy nawet spełniając ten warunek potrzebujesz większych dawek minerałów czy witamin. Przy anemii spowodowanej obfi tymi miesiączkami przyda się np. dodatkowa porcja żelaza.

Reklama
TO NIE SĄ LEKI

Przeznaczeniem suplementów diety jest uzupełnianie jadłospisu w substancje niezbędne dla zachowania zdrowia. Ich zadaniem nie jest zatem leczenie, ale zapobieganie chorobom. Większość substancji, które zawierają, znajduje się w pożywieniu. Są to głównie minerały, witaminy oraz przypominające je swoim działaniem związki chemiczne (np. flawonoidy, koenzym Q10, luteina), a także błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe. Recepturę suplementów diety wzbogaca się również w wyciągi roślinne, które zawierają substancje zwiększające wydolność fizyczną oraz umysłową (np. z żeń-szenia, rodioli). No dobrze, ale dlaczego jeden preparat, np. z wapniem czy witaminą C, traktowany jest jako lek, a drugi jako suplement diety? Ponieważ w jednym substancje te są w dawkach leczniczych, w drugim – w ilości nieprzekraczającej dziennego zapotrzebowania.

ZACHOWAJ UMIAR
Reklama

Jeśli żyjesz bardzo aktywnie, w stresie, byle jak się odżywiasz – suplementy diety mogą być cennym wsparciem dla twojego zdrowia. Zażywaj je jednak rozsądnie. Każdy z nich zawiera takie ilości witamin i minerałów, że nie sposób je przedawkować. Jednak może się to zdarzyć, gdy będziesz przyjmować jednocześnie 2–3 preparaty. Ich składniki będą się dublować lub wchodzić ze sobą w interakcje. Warto np. pamiętać, że nadmiar witaminy A czy cynku jest toksyczny. Preparaty wapnia zaś najlepiej przyjmować z magnezem. Za duże dawki pierwszego minerału powodują niedobory drugiego. Witaminy z grupy B najlepiej zażywać kompleksowo, ponieważ ze sobą współpracują. Dlatego zanim sięgniesz po suplement diety, poradź się farmaceuty, co warto wybrać. Suplementów diety nie powinny przyjmować bez porozumienia z lekarzem dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Trzeba się z nim skonsultować także wtedy, gdy bierze się na stałe jakieś leki, nawet te dostępne bez recepty. Preparaty witaminowo-mineralne mogą wchodzić z nimi w interakcje i osłabiać ich działanie albo dać niepożądane skutki, np. zwiększoną wrażliwość na światło słoneczne.

Reklama
Reklama
Reklama