Reklama

Z ziarenek soi robi się mleko, mąkę, olej, serek, smaczne sosy, a także kotlety przypominające naszego schabowego. Co ważne, wszystkie te produkty pozbawione są cholesterolu. To nie jedyny powód, dla którego warto, żebyś jadała soję. Jest ich znacznie więcej.

Reklama

WZMACNIA KOŚCI

Ziarna soi są bogate w wapń, w związku z czym zapobiegają osteoporozie.

DBA O TWOJE SERCE

Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które zapobiegają nadciśnieniu, zakrzepom, wzmacniają serce.

CHRONI NACZYNIA

Tak jak inne produkty roślinne, nie zawiera cholesterolu, natomiast hamuje wytwarzanie tej substancji przez wątrobę. Obniża w ten sposób poziom cholesterolu całkowitego i złego (LDL). Zawarte w soi izofl awony mogą zmniejszyć poziom cholesterolu całkowitego o 9%, a LDL – o 13%, zmniejszając tym samym ryzyko miażdżycy.

ŁAGODZI MENOPAUZĘ

Kryją się w niej izoflawony, które przetwarzane są w organizmie w fitoestrogeny, zwane roślinnymi estrogenami. Mają one działanie zbliżone do żeńskich hormonów płciowych. Dlatego też mogą zmniejszyć objawy klimakterium, takie jak uderzenia gorąca, rozdrażnienie, problemy ze snem. Jednak nie na wszystkie kobiety działają w równym stopniu. Ich wchłanianie zależy od wielu czynników (np. flora bakteryjna w jelitach, zawartość w diecie błonnika). Polecana dawka dzienna to 40 mg izofl awonów, co odpowiada ok. 150 g tofu lub 1/2 l mleka sojowego.

PRZEDŁUŻA MŁODOŚĆ

Jeśli będziesz jeść soję, dłużej zachowasz młody wygląd. Zawarte w niej fi toestrogeny wpływają bowiem korzystnie na jędrność i sprężystość skóry.

DAJE UCZUCIE SYTOŚCI

Dzięki dużej ilości błonnika potrawy z soi na długo zaspokajają głód. Ale uwaga: są wysokokaloryczne, ponieważ 100 g soi to ok. 350 kcal.

POPRAWIA PAMIĘĆ

Jest bogata w białko i lecytynę, które są bardzo ważnymi substancjami odżywczymi dla mózgu. Zwiększa więc sprawność umysłową. Warto wiedzieć, że zawiera też sporo magnezu, który dobrze działa na układ nerwowy.

Reklama

Jeśli włączyłaś do diety większe ilości soi, używaj soli jodowanej. Soja może hamować wydzielanie hormonów tarczycy, jeśli gruczołowi temu zabraknie jodu. Ponadto osłabia nieco wchłanianie żelaza. Dlatego trzeba ją łączyć z produktami bogatymi w witamine C.

ZE SKLEPOWEJ PÓŁKI

MLEKO SOJOWE – zastępuje krowie osobom nietolerującym laktozy (cukier mleczny) lub uczulonym na mleko. Powstaje w wyniku moczenia ziaren soi w wodzie. Dostępne w różnych smakach, m.in. naturalnym, bananowym, waniliowym.
TOFU – twaróg sojowy. Wytwarza się go z mleka sojowego. Zastępuje mięso, bo bogaty jest w białko. Tofu można przyrządzać na różne sposoby: piec, grillowac, smażyć, dusić.
OLEJ – ma delikatny smak. Nadaje się do sałatek, surówek, pieczenia. Nie należy jednak na nim smażyć.
PŁATKI SOJOWE – nie zawierają glutenu. Można jeść je na surowo jako dodatek do muesli, ale świetnie smakują też gotowane i pieczone.
MĄKA SOJOWA – ma mniej skrobi niz pszenna, za to dwukrotnie więcej białka. Bezglutenowa. Nadaje się do wszelkiego rodzaju wypieków, zagęszczania zup.
SOS SOJOWY – przyprawa znana w Chinach od 2500 lat. Wykonany metodą tradycyjną otrzymuje się ze sfermentowanych ziaren soi i pszenicy.

Reklama
Reklama
Reklama