Zdrowo i kolorowo czyli owoce i warzywa w diecie malucha
Warzywa i owoce to kopalnia witamin i minerałów. Jeżeli dziecko je polubi, będzie rosło zdrowo. Sprawdź, jakie i kiedy wprowadzać do menu maluszka.
- Naj
Przez pierwsze miesiące życia dziecku wystarcza wyłącznie mleko - twoje lub z butelki. Z czasem szybko rozwijający się organizm potrzebuje także innych składników odżywczych, których w mleku nie ma. Wielu z nich dostarczają właśnie warzywa i owoce.
Skarby z sadu i ogrodu
Gdy twoja pociecha ma mniej więcej pół roku, warzywa i owoce powinny pojawić się w codziennym menu. Nie zrażaj się, gdy po pierwszych próbach podania musu czy soczku twój skarb zacznie się krzywić. Z pewnością z miesiąca na miesiąc coraz chętniej będzie poznawał nowe smaki, przekonasz się, że ma swoje ulubione produkty. Dzięki temu malutki smakosz nie tylko będzie prawidłowo się rozwijał, ale też wyrośnie na przedszkolaka (a potem ucznia) o prawidłowych nawykach żywieniowych. Zamiast po niezdrowe chipsy, siegnie po pokrojoną w słupki marchewkę czy miseczkę jagód. A na tym z pewnością ci zależy najbardziej.
Warzywa i owoce każdego dnia
Witamin nie można zjeść na zapas. Organizm nie potrafi magazynować cennych składników, a potrzebuje ich nieustannie. Dlatego maluch powinien je dostawać codziennie. Możesz podawać bogate w witaminy potrawy jako dodatek do posiłków lub jako samodzielne dania. Powinien jeść świeże produkty, gotowane i pieczone. Ważne, żeby ich ilość i rodzaj były dostosowane do wieku. Staraj się nie dodawać do nich niczego - lepiej, by pociecha jadła jabłko bez cukru, a jagody bez śmietanki. Są zdrowsze i uczą malca akceptować ich naturalny smak.
Miksowane, tarte, krojone
Pamiętaj, że konsystencja posiłków powinna być zawsze dostosowana do możliwości żucia dziecka. Zbyt wczesne dodanie produktów mało rozdrobnionych to ryzyko zadławienia. A podawanie dziecku jedynie miksowanych produktów, gdy ma ono już przynajmniej kilka ząbków, nie zachęca do nauki żucia.
Ze straganu czy słoiczka
Włączając warzywa i owoce do diety malca, możesz przygotowywać je sama lub korzystać z dań gotowych dla dzieci. Zamknięte w słoiczkach i butelkach dania poddawane są dokładnej kontroli. Posiadają atest, nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników, metali ciężkich, azotanów i azotynów. Na opakowaniu - higienicznym - zawsze znajduje się informacja, dla jakiego wieku dany soczek czy przecier jest przeznaczony. Masz więc pewność, że nie zaszkodzi maluchowi. Możesz też przygotować posiłek sama, korzystając z warzyw i owoców kupionych w sklepie czy na bazarku. Pamiętaj jednak, że mogą zawierać szkodliwe substancje; najwięcej jest ich w kolorowych nowalijkach, których jest coraz więcej. Bezpieczniej jest przyrządzać pyszne dania i desery z produktów pochodzących z upraw ekologicznych. Bywają nie tak ładne i dorodne, ale z pewnością zdrowsze. Korzystaj również z mrożonek.
5 powodów dla których warto podawać dziecku warzywa i owoce
1. W sposób najbardziej naturalny wspomagają pracę niedojrzałego jeszcze układu odpornościowego dziecka.
2. Zawierają błonnik, "wymiatający" z organizmu toksyny oraz zapobiegający częstym u dzieci zaparciom.
3. Chrupane stymulują rozwój szczęk, zwiększają szansę na prawidłowy zgryz i uniknięcie wad wymowy.
4. Pomagają utrzymać prawidłową wagę; zapobiegają dziecięcej nadwadze i otyłości (to problem co czwartego dziecka w Polsce).
5. Dostarczają wszystkich niezbędnych witamin i przeciwutleniaczy, chroniąc przed wystąpieniem w przyszłości miażdżycy i chorób nowotworowych.
Z nowinkami ostrożnie
Nigdy nie wiadomo, jak maluch zareaguje na nowy owoc czy warzywo. Dlatego serwuj mu je pojedynczo, a z następnym odczekaj przynajmniej tydzień. Jeśli wystąpi reakcja alergiczna (bóle brzuszka, wysypka), będzie ci łatwiej znaleźć winowajcę i wyeliminować go z diety.