W co się bawić bez zabawek
Latem dzieci wyjeżdżają, a zabawki... najczęściej zostają w domu. Jeśli obawiacie się, że bez nich wasze dzieciaki dopadnie nuda, weźcie ze sobą kilka ulubionych rzeczy oraz dużo, dużo pomysłów!
- Małgorzata Wesołowska, Naj
Trzeba zabrać tyle ubranek dla pociechy, że na zabawki zostaje niewiele miejsca. W walizce ledwo się mieszczą ukochany pluszak, foremki i łopatka do piasku, książka, kredki. Ale nie martw się, maluch nie będzie się nudził, jeśli tylko uruchomisz swoją i jego wyobraźnię.
ROZRYWKI W PODRÓŻY
Czym zająć małego szkraba w pociągu czy samochodzie? Jeśli nie masz pod ręką płyty lub kasety z opowieściami dla dzieci, zajmij malca zabawą bez akcesoriów.
Lista zakupów Pierwsza osoba mówi: „Poszłam do sklepu i kupiłam chleb”. Kolejny uczestnik zabawy powtarza zdanie i dodaje nazwę drugiego produktu itd. Wygrywa ten, kto zapamięta i wymieni w kolejności najwięcej zakupionych przedmiotów.
Co do czego? Zadajesz np. pytanie: „Co pasuje do… igły?”. Dzieci odpowiadają: „Nitka”; „A co do młotka?” itd. Istnieje kilka wersji zabawy. Można też wymieniać przeciwieństwa, np. mokry – suchy, albo cechy, np. nóż – ostry.
Kolory Wybierzcie jakiś kolor, który będzie patronem wymyślonego dnia (np. czerwony). Opowiedzcie, co jedliście w tym dniu (np. pomidory i paprykę), co robiliście w wolnym czasie (rwali czereśnie), co kupiliście w sklepie (wóz strażacki) itd.
ZABAWY NA PLAŻY
Gdy dziecko znuży budowanie zamków z piasku i kopanie dołków, zaproponuj mu rozrywki ekstra – emocjonujące gry, które zajmą nie tylko dzieci, ale i dorosłych.
Rzucanie do celu Ustawiamy wiaderko albo rysujemy koło na piasku. Stajemy od niego w odległości 10 kroków i rzucamy do celu, kamykami lub foremkami. l
Berek z cieniem Wygląda jak tradycyjny berek, ale nie łapiemy się nawzajem, tylko depczemy cień przeciwnika, który ucieka.
Marsz na hasło Ustalacie własny szyfr: np. na słowo: „Słońce” – maszerujecie z rękami w górze, gdy pada jakaś cyfra – trzeba wykonać daną ilość skoków do przodu, na hasło: „Woda” – wszyscy padają na piasek. Ustalacie linię startu i mety. Wybrany członek rodziny wykrzykuje hasła, a zawodnicy idą do celu. Kto się pomyli – wraca na start.
PO KRĘTYCH DRÓŻKACH
W lesie, wśród pól i łąk można spędzać czas równie ciekawie, jak nad morzem, bo przecież można tam robić tyle fajnych rzeczy
● Podchody Dzielicie się na dwie grupy. Pierwsza wyrusza w plener, znacząc swoją trasę strzałkami, rysowanymi np. patykiem lub kredą. Po drodze można zostawiać listy, czyli karteczki z zadaniami, których wykonanie opóźnia pościg. Druga grupa po 30 min rusza w pogoń. Jeśli wykona zadania i dogoni uciekinierów, zanim osiągną cel, wygrywa.
● Szukanie skarbu Rodzic podczas spaceru wybiera obiekt, który będzie jego „skarbem” (np. drzewo, fontannę). Następnego dnia rodzina wyrusza na poszukiwanie „skarbu”, kierując się podpowiedziami taty lub mamy, np.: „Idź przez 5 minut w stronę wieży, potem skręć w lewo...”. Jeśli rodzina odgadnie, co jest skarbem, wygrywa np. lizaki.
● Według mapy Kup mapkę miejscowości, w której jesteście. Niech dziecko wyznaczy jakąś ulicę i spróbuje do niej trafi ć.
W CZASIE DESZCZU... ...
dzieci się nudzą. Trochę poczytają, porysują, a potem zaczynają marudzić. Podpowiadamy, czym można je wtedy zająć.
● Wymyślone historie Zacznij opowieść, np.: „Była sobie dziewczynka, która nie lubiła warzyw…”. Tata kontynuuje: „Pewnego dnia trafi ła na pole kapusty”. Potem każde z dzieci dodaje swoje zdanie do opowieści.
● Puzzle Wytnij kolorowe zdjęcie z gazety i potnij je na kilka części. Następnie razem ułóżcie obrazek.
● Co się zmieniło? Jedna osoba wychodzi z pokoju, reszta przestawia jakąś rzecz w inne miejsce, np. krzesło. Szukający musi odgadnąć, co się zmieniło w pomieszczeniu.