Reklama

W samochodzie zaparkowanym na słońcu już po 20 minutach temperatura osiąga około 50 stopni C, a po 40 minutach – dochodzi do 60 stopni C. Dotyczy to zarówno aut o ciemnej, jak i o jasnej karoserii. Wnętrze samochodu nagrzewa się bowiem przede wszystkim przez okna (nawet te przyciemnione). W tym przypadku nie pomaga nawet uchylenie szyb – cyrkulacja powietrza jest bowiem zbyt wolna, by skutecznie ochłodzić wnętrze auta. Dlatego latem w żadnym wypadku nie można zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie – nawet na kilka minut. Może to doprowadzić do tragedii.

Reklama

Tragiczna lekkomyślność szczególnie niebezpieczna dla dzieci

Małe dzieci szczególnie źle znoszą wysokie temperatury. Szybciej się odwadniają i nie mają możliwości samodzielnego zareagowania na ekstremalną sytuację. Dzieci pozostawione w rozgrzanym samochodzie intensywnie się pocą, a przez to szybko się odwadniają. Po krótkim czasie tracą przytomność. Taka sytuacja może doprowadzić do udaru cieplnego, niewydolności krążeniowej, a w konsekwencji – nawet do śmierci. To samo dotyczy zwierząt pozostawionych w rozgrzanych samochodach. Pomimo licznych apeli policji i głośnych akcji społecznych (coraz więcej sklepów wręcz zachęca do robienia zakupów z psem zamiast zostawiania czworonoga w aucie!) co roku dochodzi jednak do wielu tragedii, spowodowanych najczęściej lekkomyślnością i pośpiechem.

Pamiętaj! Za narażenie dziecka na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Dziecko lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie – jak zareagować?

Jeśli w upalny dzień zauważysz, że w samochodzie zaparkowanym na słońcu pozostawiono dziecko lub zwierzę, natychmiast poinformuj o tym ochronę obiektu (najczęściej takie sytuacje zdarzają się przed sklepami) oraz zawiadom Straż Miejską (telefon: 986) lub policję (telefon 997 lub 112). W uzasadnionym przypadku – gdy widzisz, że dziecko lub zwierzę jest osowiałe i nie reaguje na bodźce – jesteś uprawniony do wybicia szyby. Jest to stan wyższej konieczności, nie poniesiesz więc prawnych konsekwencji takiego działania, a możesz uratować komuś życie!

Pamiętaj, by wybić szybę oddaloną od uwięzionego pasażera – tak by odłamki szkła nikogo nie okaleczyły. Uderzaj w róg szyby, tam bowiem okno jest najsłabsze – radzą specjaliści z firmy Feu Vert.
Reklama

Dziecko lub zwierzę należy jak najszybciej przenieść w chłodne, zacienione miejsce i w oczekiwaniu na przyjazd odpowiednich służb obniżać temperaturę ciała przy pomocy chłodnych okładów.

Reklama
Reklama
Reklama