Reklama

Przekłuwanie uszu dzieciom?

Wiele lat temu, przekłuwanie uszu kilkuletnim dziewczynkom nie wzbudzało kontrowersji. Początkowo "na ziemniaku", później specjalnym "pistoletem" - błyszczące wkręty w małych uszkach wiele z nas miało już przed pójściem do szkoły podstawowej. Dziś coraz częściej mówi się o tym, że zakładanie takiej ozdoby wbrew woli dziecka to przemoc. Świadczy o tym chociażby odzew internautów pod viralowymi nagraniami na TikToku, które pokazują mamy z kilkuletnimi, a nawet kilkumiesięcznymi córkami podczas zabiegu. Maluchy płaczą i trudno jest utrzymać je w jednej pozycji. "To okrucieństwo", "biedne dziecko", "to powinno być zabronione" to tylko część z nich. Jednocześnie, wiele użytkowniczek platformy broni tej "tradycji" argumentując, że tak mała pociecha szybko zapomni o doznaniach bólowych.

Reklama

Czy aby na pewno?

"Ugly baby" nowym trendem na Tik Toku. "Dlaczego rodzice świadomie narażają dzieci na ośmieszanie i złośliwe komentarze?" [OKIEM EKSPERTA]

"To co dziś wydaje nam się fajne, śmieszne i jest dobrym żartem, to za parę lat może stać się upokarzające i ośmieszające. I może np. uniemożliwić realizację osiągnięcia jakiegoś życiowego celu naszemu dorosłemu dziecku" - mówi psychoterapeutka K. Lea Jarmołowicz-Turczynowicz z Ośrodka CENTRUM. Ten artykuł powinien dzisiaj przeczytać każdy rodzic.
"Ugly baby" nowym trendem na Tik Toku. "Dlaczego rodzice świadomie narażają dzieci na ośmieszanie i złośliwe komentarze?" [OKIEM EKSPERTA]
Getty Images

"To okrucieństwo!"

Przekłuwanie uszu małym dziewczynkom to zabieg bardzo tani i pozornie bezpieczny. Pozornie, bo specjaliści od piercingu, czyli przekłuwania ciała, od lat starają się uświadomić młode mamy: "pistolet" nie nadaje się do przekłuwania skóry. Dlaczego? Po pierwsze, przekłuwanie uszu odbywa się poprzez zmiażdżenie tkanek małżowiny usznej końcówką kolczyka. Taka metoda nie tylko utrudnia gojenie się dziurki - sam pistolet jest ciężki do dokładnego odkażenia, co zwiększa ryzyko infekcji.

Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo i zdrowie dziecka już po zabiegu - maluchy chętnie dotykają uszu i interesują się kolczykiem, co może prowadzić do uszkodzenia małżowiny, a także rozwinięcia się zakażenia. Wiele osób zwraca też uwagę na fakt decydowania o ciele pociechy.

Reklama

A jak jest u Was? W jakim wieku pierwszy raz założyłyście kolczyki?

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama