Tatusiu, rozbiłem kolanko!
Nie ma dziecka, które od czasu do czasu nie zaliczyłoby siniaka, otarcia naskórka, skaleczenia. Wystarczy, że się potknie i upadnie albo przewróci razem ze swoim rowerkiem.
- Naj
Zwykle są to urazy niewielkie, niegroźne, ale szkrab przeżywa takie wydarzenie bardzo dotkliwie. Trzeba więc go utulić, ale zaraz też udzielić pierwszej pomocy. Pediatra dr Elżbieta Płońska radzi, by najpierw przyłożyć zimny kompres. A jeśli poszkodowane jest kolano lub stopa, dobrze jest ułożyć nóżkę powyżej serca. To zmniejszy krwawienie podskórne. Po upływie doby zimny kompres zamieniamy na ciepły, który rozszerza naczynia krwionośne, co sprzyja szybszemu gojeniu.
Natomiast jeśli skóra jest obtarta, ranę trzeba starannie oczyścić z resztek ziemi, polewając ją niezbyt silnym strumieniem wody. A potem skaleczenia dezynfekujemy wodą utlenioną, spirytusem salicylowym lub jednorazowym gazikiem Leko. Skuteczny jest odkażajacy żel o nazwie Rivel. Można zastosować takze Balsam Ratownik lub Curiosin żel. Przyspieszają one gojenie się rany. Jałowy opatrunek zabezpieczony plastrem lub bandażem kończy sprawę. Jeśli otarcie jest niewielkie, po przemyciu wodą rankę pozostaw bez opatrunku.
UWAGA NA TĘŻEC!
Jeśli skaleczenie nie zaczyna się goic w ciągu 48 godzin, mogło nastąpić zakażenie tężcem. Konieczna jest wizyta u lekarza. Zarazki tężca wystepują np. w glebie. Dzieci chroni przed tężcem szczepionka. Dorośli powinni się szczepić co 8 lat (zwłaszcza działkowcy oraz właściciele czworonogów).
IDŹ Z DZIECKIEM DO LEKARZA, JEŚLI:
- Rana coraz bardziej boli, puchnie, robi się czerwona i gorąca.
- Wydobywa się z niej biaława, serowata wydzielina – to ropa.
- Od miejsca skaleczenia w kierunku węzłów chłonnych odchodzą czerwonawe pręgi.
- Pojawiają się poty, dreszcze, pragnienie.