Reklama

W tym artykule:

  1. Przytulanie dziecka: jak działa na rodzica i dziecko? Jakie niesie korzyści?
  2. Jak przytulać dziecko?
Reklama

Dorośli chodzą na masaż - terapeutyczny, relaksacyjny, sportowy albo leczniczy, bo to przynosi ukojenie, łagodzi stres i odpręża. Potrzeba dotyku, czułości, przytulenia jest niezwykle silna i towarzyszy nam przez całe życie. Już od urodzenia dotyk jest dla człowieka czymś bezcennym i kluczowym. Porady dla rodziców w stylu: "zostaw samo niech się wypłacze to w końcu zaśnie" to tresowanie dziecka i nie jest zdecydowanie formą dobrej opieki, a wręcz jest jej zaprzeczeniem. Z medycznego punktu widzenia u płaczącego dziecka rośnie tętno, przy jednoczesnym obniżaniu się poziomu tlenu we krwi. I to prowadzi do niedotlenienia i zmęczenia organizmu. I dlatego dziecko robi się senne, a nie wskutek samodzielnego uspokojenia się. Te parametry wracają do normy, właśnie kiedy rodzic przytuli dziecko. Podczas długotrwałego płaczu, występuje silne napięcie, co może doprowadzić do uszkodzenia połączeń neuronowych w mózgu, co wpływa na zagrożenie zaburzeniami w rozwoju intelektualnego.

Przytulanie dziecka: jak działa na rodzica i dziecko? Jakie niesie korzyści?

Pierwsze trzy lata życia są kluczowe dla rozwoju emocjonalnego dziecka. To czas, w jakim maluch rozwija się najszybciej. To w tym czasie rozwija się poczucie bezpieczeństwa w dziecku, który buduje się na bazie bliskiego kontaktu z rodzicami. Tworzy się to szczególne przywiązanie i miłość. Bliskość fizyczna rodzica działa na malucha antystresowo, bo powoduje wydzielanie w mózgu hormonu wzrostu GH i endorfin, które przyśpieszają rozwój prawidłowy dziecka. Trzymanie malucha na rękach, głaskanie i przytulanie wspomaga jego potrzeby fizyczne i psychiczne. Pozostawianie więc go samego jak płacze będzie odbijało się na jego przyszłym życiu emocjonalnym.

Istnieje wiele badań naukowych, które jasno mówią, że takie napięcie zbyt duże emocjonalne we wczesnych okresie życia może powodować trwałe, negatywne zmiany w mózgu, przez co zwiększa prawdopodobieństwo ze w dorosłym życiu taki maluch także będzie o wiele bardziej narażony na stres. Samoregulacja emocjonalna bowiem jest podstawą w zdrowym i szczęśliwych funkcjonowaniu zarówno ze sobą samym jak i w budowaniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. A dziecko uczy się jej już od urodzenia. Dotyk wpływa także na rozwój inteligencji u dziecka. Przekłada się bowiem dotyk na zwiększenia się połączeń między komórkami nerwowymi, a to ma duży wpływ na przyswajanie informacji, zapamiętywania, a także szybkość logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Czyli na wysoki poziom inteligencji.

  • Przytulone dziecko, czując zapach mamy i ciepło jej skóry, słysząc i czując bicie jej serca, uspokaja się i przestaje płakać. Uspokajając się w bliskości z rodzicem uczy się jak sobie radzić z napięciem i trenuje to w miarę dojrzewania. Ma większą stabilizację emocjonalną i radzi sobie lepiej z napotykanymi trudnościami.
  • Przytulenie także zmniejsza odczuwanie bólu dzięki stymulowaniu wytwarzania oksytocyny.
  • Za pomocą dotyku, dziecko poznaje świat, będąc jeszcze w brzuchu mamy.

Bajki dla dzieci na dobranoc - teksty. Najlepsze czytanki do spania na dobranoc

Wszystkie dzieci kochają bajki. Kto myśli, że bajki to tylko zwykła rozrywka, ten się bardzo myli. Bajki uczą, pocieszają, relaksują i…pomagają zasnąć. Możemy sięgnąć po gotowe opowieści, wymyślić coś samemu albo wspólnie stworzyć z dzieckiem własną historię. Bajki dla dzieci na dobranoc są wyjątkowe, bo dzięki nim nasi milusińscy mogą spokojnie zasnąć, a jeśli się dobrze postaramy, to będą też mieli piękne sny.
Bajki dla dzieci na dobranoc. Najlepsze krótkie bajki dla dzieci do czytania przed snem [TEKSTY]
getty images

Jak przytulać dziecko?

Dzieci pozbawione rodzicielskiej bliskości gorzej się rozwijają i częściej chorują. Dlatego warto jak najczęściej okazywać czułość poprzez głaskanie, przytulanie i masowanie malucha. Warto dłonie nasze były ciepłe, a nasze ruchy były płynne i spokojne. Warto poczytać o rodzicielstwie bliskości (RB) to jest sposób wychowania dzieci oparty na budowaniu silnej więzi emocjonalnej poprzez czułą opiekę i stawianiu mądre stawianie granic. Podstawą jest 7 zasad - filarów: a pierwszy z nich to właśnie bycie blisko dziecka. Mówi się zasadzie przytulania: 4 uściski, aby przeżyć, 8 dla zdrowia, a 12 dla rozwoju.

Reklama

Przytulając i nosząc dziecko inwestujemy w jego całe życie i to najcenniejszy prezent, jaki możemy mu dać. Dziecko potrzebuje właśnie przede wszystkim poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Dziecko przytulane to także dziecko szczęśliwsze, któremu łatwiej będzie znosić rozłąkę z przyszłym partnerem, czy lepiej radzić sobie z porażkami, czy momentami kryzysowymi w życiu.

Zobacz także

Jak rozpoznać i zapobiec depresji sezonowej u dzieci i młodzieży [OKIEM EKSPERTA]

Depresja sezonowa dotyka każdego roku ok. 10% Polaków, w krajach południowych ta liczba jest dwukrotnie niższa. Co zrobić kiedy depresja sezonowa dopadnie naszego malucha i jak rozpoznać, że utrzymujący się zły humor u nastolatka to nie tylko okres buntu? Odpowiada doktor psychologii, Aleksandra Piotrowska.
foto/gettyimages
foto/gettyimages

Nasz ekspert

K. Lea Jarmołowicz

Psychoterapeuta, socjolog, szefowa Ośrodka CENTRUM
Psychoterapeuta, coach i socjolog oraz szefowa Ośrodków CENTRUM. Członek Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, ekspert portalu znanylekarz.pl. Od wielu lat wspiera pacjentów, prowadzi ośrodki, a jako ekspert i konsultant psychologiczny publikuje i współpracuje z mediami oraz pomaga osobom publicznym.
Reklama
Reklama
Reklama