Przewodnik młodej mamy - fakty i mity o nauce mówienia, czystości i zasypiania
Obiegowych opinii dotyczących momentu, kiedy malec powinien porzucić pieluszkę, tego, co pomaga dziecku w przesypianiu całych nocy, albo co może opóźniać wypowiadanie pierwszych słów i zdań, jest bardzo wiele. Oto niektóre z nich. Podpowiemy wam, których warto słuchać, a które włożyć między bajki!
- Małgorzata Wójcik, Naj
TRENING CZYSTOŚCI
Najłatwiej nauczyć dziecko korzystania z nocnika latem - PRAWDA
Wiosna i lato to najlepsza pora na trening czystości. Gdy malec biega po domu na golaska, może zauważyć moment siusiania, który łatwo mu przeoczyć z pampersem na pupie. A świadomość załatwiania swojej potrzeby to pierwszy krok do sukcesu. Im wcześniej zaczniesz sadzać dziecko na nocnik, tym lepiej - MIT Dziecko może załatwiać się do nocniczka, gdy potrafi sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, zdejmować majteczki i kontrolować mięśnie zwieraczy pęcherza. Takie umiejętności zdobywa nie wcześniej niż w okolicach 18. miesiąca życia. Nie należy więc nic robić na siłę.
Grające nocniki przyspieszają naukę czystości -PRAWDA
Niektóre dzieci potrzebują zachęty, by usiąść na nocniczku. To właśnie dla nich produkowane są te kolorowe akcesoria. I warto z nich korzystać.
Pampersy opóźniają naukę, a stosowanie tetry przyspiesza - PRAWDA
Pieluszki z materiału szybko robią się mokre, co dokucza malcowi. Dlatego dzieci z tetrową pieluszką szybciej decydują się na rozstanie z nimi. Gdy malec skończy półtora roku, warto w domu, zamiast jednorazówek, zakładać mu tradycyjne pieluszki.
1 z 5
shutterstock_71329228
Obiegowych opinii dotyczących momentu, kiedy malec powinien porzucić pieluszkę, tego, co pomaga dziecku w przesypianiu całych nocy, albo co może opóźniać wypowiadanie pierwszych słów i zdań, jest bardzo wiele. Oto niektóre z nich. Podpowiemy wam, których warto słuchać, a które włożyć między bajki!
2 z 5
shutterstock_60385000
NAUKA MOWY Problemy z mówieniem mogą wiązać się z kłopotami ze słuchem - PRAWDA Nauka mówienia polega m.in. na naśladowaniu słów, które docierają do dziecka z otoczenia. Początkowo smyk nie jest w stanie dokładnie ich powtórzyć, ale trenuje, słuchając swoich okrzyków czy gaworzenia. Jeśli źle słyszy – nie będzie podejmował takich prób. Dlatego jeżeli niemowlę ma kilka miesięcy i milczy, nie reaguje też na głos mamy, może to oznaczać problemy ze słuchem. Należy udać się z nim do pediatry. Długotrwałe ssanie smoczka opóźnia naukę mówienia- MIT Podawanie dziecku smoczka (najlepiej o anatomicznym kształcie) nie jest szkodliwe i nie opóźnia nauki mówienia. Jeżeli jednak korzystanie z niego stanie się nawykiem, od którego trudno malca odzwyczaić, może spowodować wady zgryzu i wymowy u dziecka. Długotrwałe ssanie smoczka utrwala niemowlęcy sposób połykania śliny (z językiem uniesionym do góry). To z kolei przeszkadza w nauce mówienia.
3 z 5
shutterstock_84985891
Gestykulując, ułatwiamy dziecku naukę mówienia - PRAWDA Badania potwierdzają, że łączenie słów z gestami (np. gdy mówiąc o jedzeniu dotykamy dłonią swoich ust) ułatwia malcowi kojarzenie usłyszanego dźwięku z czynnością lub przedmiotem, jaki on oznacza. Mówiąc do dziecka, które zaczyna wypowiadać pierwsze słowa, nie należy używać spieszczeń - PRAWDA Dziecko uczy się mowy przez naśladowanie. Jeśli będzie słyszało od mamy, że „tsieba zieść obiadek”, będzie mówiło w ten sam sposób. Opóźni to naukę prawidłowej wymowy. Oglądanie programów edukacyjnych dla najmłodszych przyspiesza u dzieci naukę mowy - MIT W latach 90. uważano, że telewizja edukacyjna dla najmłodszych będzie genialnym sposobem na szybszy rozwój umysłowy dzieci. Dziś już wiadomo, że telewizja przynosi tyle samo korzyści, co szkód. Specjaliści przestrzegają, że dzieci, które oglądają dużo telewizji, częściej cierpią na ADHD, są agresywne, ale też gorzej się rozwijają i... wolniej uczą się mówić.
4 z 5
shutterstock_35515834
SEN NIEMOWLĘCIA Warto usypiać dziecko w jego łóżeczku - PRAWDA To najlepsza metoda, by uniknąć nocnych pobudek. Gdy malec zasypia w łóżku rodziców, a potem budzi się we własnej sypialni, jest przestraszony. Kiedy jednak przywyknie do zamykania i otwierania oczu we własnej pościeli, nie będzie rozpaczać po nocach. To oczywiście idea trudna do zrealizowania w przypadku niemowląt zasypiających przy piersi – ale warto próbować. Roczne dziecko jest w stanie przespać całą noc - PRAWDA Żołądek noworodka jest mały, dlatego budzi się on, by jeść co kilka godzin. Jednak już roczny smyk potrafi przespać całą noc, zwłaszcza po sycącej kolacji. Budzenie się wynika raczej z przyzwyczajenia lub chęci przytulenia się do mamy. 11-, 12-miesięczne dziecko można odzwyczajać od nocnego jedzenia, podając mu w nocy, gdy się obudzi, tylko wodę. Spanie w jednym łóżku z małym dzieckiem jest OK - MIT Specjaliści radzą, by spać z malcem jak najrzadziej. Najlepiej „wyprowadzić” go z łóżka rodziców, gdy tylko zmniejszy się liczba jego nocnych pobudek. I dorośli, i dzieci potrzebują wygody podczas snu.
5 z 5
shutterstock_71964229
TRENING CZYSTOŚCI Najłatwiej nauczyć dziecko korzystania z nocnika latem - PRAWDA Wiosna i lato to najlepsza pora na trening czystości. Gdy malec biega po domu na golaska, może zauważyć moment siusiania, który łatwo mu przeoczyć z pampersem na pupie. A świadomość załatwiania swojej potrzeby to pierwszy krok do sukcesu. Im wcześniej zaczniesz sadzać dziecko na nocnik, tym lepiej - MIT Dziecko może załatwiać się do nocniczka, gdy potrafi sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, zdejmować majteczki i kontrolować mięśnie zwieraczy pęcherza. Takie umiejętności zdobywa nie wcześniej niż w okolicach 18. miesiąca życia. Nie należy więc nic robić na siłę. Grające nocniki przyspieszają naukę czystości - PRAWDA Niektóre dzieci potrzebują zachęty, by usiąść na nocniczku. To właśnie dla nich produkowane są te kolorowe akcesoria. I warto z nich korzystać. Pampersy opóźniają naukę, a stosowanie tetry przyspiesza - PRAWDA Pieluszki z materiału szybko robią się mokre, co dokucza malcowi. Dlatego dzieci z tetrową pieluszką szybciej decydują się na rozstanie z nimi. Gdy malec skończy półtora roku, warto w domu, zamiast jednorazówek, zakładać mu tradycyjne pieluszki.