Pomysły na pyszne święta. Potrawy na śniadanie wielkanocne dla całej rodziny
W tym roku zaskocz swoją rodzinę! Udowodnij domownikom, także tym najmłodszym, że w Wielkanoc wcale nie musi ograniczać się do jajek i żurku. Podpowiadamy, jak przygotować tradycyjnie świąteczne przysmaki w oryginalnym wydaniu. O gotowych masach z pudełka możesz już zapomnieć.
- Kobieta.pl
Święta Wielkanocne to wspaniały czas, a przygotowania do niego powinny być równie przyjemne, jak biesiadowanie przy stole. Niestety, planowanie świątecznego menu, a potem przygotowanie potraw często zajmuje nam wiele czasu. Ale spokojnie - mamy świetny sposób, by skrócić go do minimum. Z wielofunkcyjną maszynką do mielenia CompactPower marki Bosch wszystkie potrawy przygotujesz szybko i bez wysiłku. Upieczesz wspaniały pasztet, wykonasz świeże surówki, zmielisz kawę, zioła i orzechy, a także ser na pyszny sernik. Te wiosenne święta zapowiadają się wyjątkowo smacznie i zdrowo!
Co przygotować dla dziecka na Święta Wielkanocne?
Potrawy wielkanocne dla maluchów mogą być nieco zmodyfikowaną wersją świątecznych dań dla dorosłych. Warzywna kiełbaska, lekki pasztet, czy małe serniczki to idealne propozycje dla najmłodszych.
Prosty pasztet wielkanocny
- 100 dag mięsa wieprzowego (np. szynki)
- 100 dag mięsa drobiowego (np. filetów z indyka)
- 30 dag wątróbki drobiowej
- 30 dag gotowanego boczku
- 2 jajka
- 1 bułka pszenna
- 1 cebula
- Włoszczyzna: marchewka, korzeń pietruszki, seler
- 2 łyżeczki majeranku
- 2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- Sól, pieprz i ulubione zioła do smaku
Mięso i boczek ugotuj z włoszczyzną do miękkości. Na patelni podsmaż cebulę. Po chwili dodaj wątróbkę i smaż jeszcze przez ok. 5 minut. Namocz bułkę w mleku lub wodzie i odsącz. Ugotowane mięso, jarzyny, bułkę i wątróbkę z cebulą zmiel dwa razy w maszynce. Dopraw majerankiem, gałką, solą, pieprzem i ziołami do smaku. Dokładnie wymieszaj dłonią lub łyżką. Gotową masę przełóż do blaszki (keksówki) wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Nagrzej piekarnik do 170 stopni (góra-dół). Pasztet piecz m.in. 60 min. Podawaj wystudzony.
Świąteczne wege kiełbaski
- 400 g czerwonej fasoli z puszki lub suchej, ale namoczonej i ugotowanej
- 150 g ugotowanej kaszy jaglanej
- 20 g zmielonego siemienia lnianego + 150 ml wrzątku
- 200 ml oleju kokosowego
- 70 g płatków drożdżowych
- 75 g koncentratu pomidorowego
- 12 g agaru
- 50 g mąki ziemniaczanej
- Kilka suszonych pomidorów z oleju
- Ok. 30 g wędzonej papryki słodkiej
- 15 g chilli w proszku
- Sól, pieprz i ulubione zioła do smaku
- Gotowe osłonki do kiełbas, np. poliamidowe
Ciasto:
Ugotuj kaszę jaglaną. Siemię lniane zalej wrzątkiem, a po kilku minutach zblenduj. Fasolę zmiel w maszynce z pomidorami. Przełóż ją do miski, dodaj olej, koncentrat, przyprawy, siemię, ugotowaną kaszę jaglaną i płatki drożdżowe. Całość wymieszaj dłonią i wyrabiaj przez kilka minut jak ciasto. Spróbuj masy – jeśli trzeba, dopraw ją do smaku. Do masy dodaj pół szklanki wody z gotowania fasoli (wody z puszki lub bulionu warzywnego), agar i skrobię ziemniaczaną. Ponownie wyrabiaj ciasto dłonią do uzyskania delikatnie lepkiej masy.
Formowanie:
Masę włóż do maszynki z odpowiednią nakładką do kiełbas. Naciągnij przygotowaną otoczkę na lejek i przy pomocy maszynki wyciśnij masę, uważając, by nie powstały pęcherzyki powietrza. Otoczki zawiąż z obu stron. Kiełbaski włóż do blaszki wypełnionej wodą i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 120 stopni na około godzinę (góra-dół). Po upieczeniu wystudź i włóż do lodówki. Gotowe kiełbaski możesz jeść na zimno lub usmażyć na odrobinie oliwy i podać na gorąco.
Zielone serniczki z herbatą matcha
- 250 g ciasteczek korzennych
- 150 g masła
- 1 kg sera
- 100 g cukru pudru
- 2 łyżeczki herbaty matcha rozpuszczonej w 50 ml ciepłej wody
- 35 g żelatyny rozpuszczonej w 50 ml gorącej wody
- 200 g borówek
- kilka listków mięty do dekoracji
Rozpuść masło na niewielkim ogniu. Ciasteczka dobrze pokrusz (mają mieć konsystencję grubego piasku) i wymieszaj z masłem. Wyłóż masę dno papilotek, dobrze dociskając ją do dna. Wstaw papilotki do lodówki na min. 15 minut. Ser zmiel w maszynce i wymieszaj z cukrem pudrem. Do masy serowej dodaj rozpuszczoną herbatę matcha oraz rozpuszczoną żelatynę. Wymieszaj. Wstaw do lodówki na ok. 20 minut. Gdy masa zacznie lekko tężeć, wyłóż lub wyszprycuj ją do papilotek. Udekoruj serniczki borówkami i listkami mięty. Przed podaniem wstaw na ok. godzinę do lodówki do całkowitego stężenia.
Dlaczego warto samemu mielić ser, mięso i warzywa?
Cokolwiek wymyślisz i na cokolwiek będziesz miała ochotę, wszystko możesz zrobić sama w domu. Zamiast kupować gotową masę serową czy pasztet - przygotuj je samodzielnie. Dzięki temu nie tylko masz wpływ na jakość produktów, ale też możesz kontrolować grubość ich zmielenia. Domowe potrawy zawsze smakują lepiej i są zdrowsze.
Zalety maszynki do mielenia - dlaczego warto ją mieć?
Podczas spotkania w gronie rodziny lub przyjaciół chcemy olśnić gości eleganckim stołem i uwieść smakami dań. Wtedy docenimy wszechstronnych pomocników, którzy pomogą oszczędzić czas i zadbają o perfekcyjne potrawy, np. pasztety. W ich przygotowaniu liczy się odpowiednie zmielenie mięsa oraz warzyw, by wytrawne wypieki były idealnie kremowe i zwarte. Dlatego maszynka do mielenia Bosch CompactPower o mocy aż 2000 W** jest wyposażona w dwustronny nożyk oraz 3 sitka o różnej średnicy otworów. Mielenie, szatkowanie, tarcie, wyciskanie, przecieranie – dla maszynki Bosch CompactPower nie ma zadań niemożliwych. Zmieli mięso, warzywa, twaróg, a nawet kawę. Wystarczy wybrać akcesorium i cieszyć się mnóstwem możliwości!
Urządzenie docenisz za wielofunkcyjność i wydajność, która ułatwi wykonywanie potraw:
- Otwory poszczególnych sitek mają średnicę 2,7 oraz 4 i 8 mm
- Testy laboratoryjne* wykazały, że maszynka zapewnia wydajność mielenia mięsa nawet do 4 kg/min przy sicie o śr. 8 mm
- Warzywa na placki ziemniaczane lub surówki przygotujesz ekspresowo. Moduł z szatkownicą ma aż 4 wymienne bębny do tarcia, szatkowana i cięcia.
- Dzięki przystawce do przecierania miękkich owoców i pomidorów w kilka chwil zrobisz pyszne naturalne soki oraz przetwory, np. sos.
Dowiedz się więcej na: www.bosch-home.pl/maszynki
Jak przechować jedzenie, które zostało po świętach?
Pamiętaj - świąteczny sukces to ugotować i nie zmarnować! Wypróbuj system mądrego gospodarowania żywnością, dzięki systemom próżniowego przechowywania marki Bosch.
*Testy laboratoryjne 2020 r. Sito 8 mm.
**Moc zablokowania silnika.