Pomyśl o zabezpieczeniu finansowym dla twojego dziecka
Pragniesz, by twoje dzieci miały łatwiejszy start w dorosłość. By mogły wybrać dowolny kierunek studiów lub wpłacić zaliczkę na mieszkanie. Będzie to możliwe, jeśli podejdziesz do ich przyszłości jak do inwestycji.
- Małgorzata Safuta, Naj
Warto zacząć myśleć o tych sprawach, gdy dzieci są jeszcze małe. Oszczędzanie rozłożone na wiele lat nie będzie zbyt wielkim obciążeniem codziennego budżetu. Zapobiegliwi rodzice mają dziś sporo możliwości, najważniejsze, by odkładać pieniądze regularnie, najlepiej co miesiąc. Tyle, ile zdołasz: może to być nawet kilkadziesiąt złotych. Po dłuższym czasie zbierze się z tego przyzwoita kwota.
[adsense]
■ Obligacje
Możesz zastanowić się nad otworzeniem konta obligacyjnego, czyli kupnem obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa. Masz do wyboru kilka typów – 2-, 3-, 4- i 10-letnie, ale skoro chcesz zebrać pieniądze na studia dziecka lub mieszkanie (czyli perspektywa jest raczej odległa), spokojnie możesz zdecydować się na obligacje 10-letnie. Ich oprocentowanie wynosi obecnie 6,75%, trudno więc znaleźć korzystniejsze. Pewną niedogodnością jest jednak to, że jedna obligacja kosztuje 100 zł i nie zawsze w momencie ich sprzedaży przez Ministerstwo Finansów musisz mieć akurat do dyspozycji tyle oszczędności, by zainwestować przynajmniej w 3–4 sztuki.
■ Programy Systematycznego Oszczędzania
One też wymagają regularnych wpłat, dają jednak większą swobodę oszczędzającym. PSO dla dzieci zostały bowiem pomyślane tak, by w pełni odpowiadać możliwościom rodzin. Program zakłada rodzic dziecka w jego imieniu, a pociecha po osiągnięciu pełnoletniości decyduje, co z nim zrobić: kontynuować oszczędzanie czy wykorzystać środki do sfinansowania swoich bieżących potrzeb, np. studiów. Program polega na regularnym wpłacaniu składek (nawet niewielkich kwot rzędu 50–100 zł) do wybranego funduszu inwestycyjnego (lub jednocześnie do kilku funduszy). Im dłuższy czas trwania programu, tym większa szansa na przyzwoity zysk. Jeśli zdecydujesz się na tę formę oszczędzania, będziesz zobowiązana do dokonania określonej wpłaty w ciągu roku, może to być np. 1200 zł, wpłacane jednorazowo lub w dowolnie rozłożonych ratach. Długość umowy, którą podpisujesz, wynosi przeciętnie 3 lata. Możesz wybrać fundusze inwestujące w akcje, obligacje czy inne papiery wartościowe (mają one różną wysokość oprocentowania, zależnie od ryzyka, jakim są obciążone). O taki program możesz pytać w każdym banku (wszystkie większe placówki mają taki w swojej ofercie). Niestety, decydując się na lokowanie w fundusz, musisz liczyć się z koniecznością zapłacenia 19% podatku od zysku, czyli tzw. podatku Belki.
■ Lokata
Jest ona najbardziej bezpiecznym produktem, choć gdy chcesz trzymać na niej pieniądze długo, niestety oferuje niski poziom zysków. Trudno znaleźć taką, której zysk – po odliczeniu podatku Belki – przekracza 3% rocznie.
■ Polisa posagowa
To również rodzaj systematycznego oszczędzania niedużych kwot. 95% wpłacanych pieniędzy jest inwestowana przez bank w sprawdzone i ściśle określone przepisami papiery wartościowe, które są w pełni bezpieczne i gwarantują stały zysk. Jedynie 5% środków przeznaczanych jest na inwestycje o wyższym stopniu ryzyka. Polisa od planów systematycznego oszczędzania różni się przede wszystkim tym, że część wpłacanych sum przeznaczana jest na wypłatę ubezpieczenia w razie gdy np. rodzice utracą pracę, zanim dziecko usamodzielni się i będzie zdolne zarobić na siebie.