Reklama
Słońce

Niewielkie dawki działają korzystnie na stan skóry atopików, ale większe mogą go pogarszać. Dlatego smaruj dziecko kremami i emulsjami z fi ltrami przeciwsłonecznymi. Najlepsze są fi ltry fi zyczne (mineralne), które odbijają i rozpraszają promienie słońca, a przy tym nie uczulają. Wybieraj preparaty typu „sun block” albo z fi ltrem UV 50.

Reklama
Dieta

Jest wiele produktów nasilających azs. Ponad połowa niemowląt i małych dzieci, którym dokucza ta choroba, nie toleruje pewnych pokarmów lub jest na nie uczulona. Najczęściej powstawanie zmian skórnych powodują: mleko krowie, białko jaja kurzego, orzeszki ziemne, soja, ryby, owoce morza i czekolada. Owoce drobnopestkowe, które w naszym klimacie „kuszą” podniebienie latem (najczęściej truskawki, maliny i porzeczki), też mogą być przyczyną nagłego pogorszenia się stanu skóry. Jeżeli twój mały atopik wymaga stosowania diety eliminacyjnej, trzeba mu po prostu powiedzieć, jakich potraw nie może jeść. Dzieci zwykle doskonale to zapamiętują i – co ważne – przestrzegają tego. Nawet dwulatki!

Woda

Kąpiele w wodzie morskiej mogą mieć zbawienny wpływ na skórę atopika. Im większe stężenie soli, tym zwykle lepszy efekt (dlatego tak polecane są kąpiele w Morzu Martwym). Nasz Bałtyk jest też „cudownym lekarstwem” dla osób z azs. Po każdym wyjściu dziecka z wody trzeba je osuszyć, zmienić kostium i nałożyć kolejną warstwę kremu z fi ltrem UV.

Pielęgnacja

Możesz zmniejszyć suchość skóry i wzmocnić ją przez nawilżanie i natłuszczanie. Zatroszcz się o całą jej powierzchnię, nawet gdy dziecko nie odczuwa dolegliwości. Do pielęgnacji używaj preparatów z apteki (np. Emolium, Lipikar, Topialise, Oilatum, Sebamed).

Ubranie

Pocenie się może nasilać swędzenie skóry i wysypkę. Dlatego zakładaj atopikowi przewiewną, lekką odzież z miękkich i gładkich tkanin. Najlepsze są luźne, przepuszczające powietrze ubranka pozbawione uciskających pasków i gumek. Odzież z wełny najlepiej odłożyć na bok, gdyż jej włókna są szorstkie i mogą podrażniać skórę dziecka. Przed pierwszym użyciem nowe rzeczy warto wyprać (w ten sposób pozbędziesz się drażniącego formaldehydu i innych substancji, które mogą podrażniać skórę malucha). Do prania ubrań, bielizny, pościeli i ręczników najlepiej wybierać płyny dla alergików (np. Jelp, Lovela), nie stosować środków zmiękczających i dwukrotnie nastawiać program płukania w pralce automatycznej.

Reklama

AZS CO TO JEST?

Atopowe zapalenie skóry (azs) to przewlekła choroba alergiczna. Objawia się zaczerwienioną, suchą, łuszczącą się wysypką na policzkach, szyi, zgięciach łokci i kolan (a czasem też na pośladkach). Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów jest swędzenie, które nasila się zwłaszcza w nocy, a także po kąpieli w chlorowanym basenie, spoceniu się, przegrzaniu itd. Choroba najczęściej rozpoznawana jest między 1. a 5. rokiem życia. Zapada na nią około 20 proc. dzieci.

Reklama
Reklama
Reklama