Planuję zostać mamą!
Zanim zakiełkuje w tobie życie, warto się do ciąży przygotować. Stwórz maleństwu optymalne warunki rozwoju, aby mieć pewność, że będzie piękne i zdrowe.

- Jolanta Dyjecińska, Naj
Ziarno musi trafić w dobry grunt, aby wyrosła z niego dorodna roślina. Zatem na trzy miesiące przed planowanym poczęciem dziecka zacznij żyć tak, jakbyś już była w ciąży.
JUŻ TERAZ ZACZNIJ CAŁKIEM NOWE ŻYCIE
Jeżeli palisz, koniecznie rozstań się z nałogiem na kilka miesięcy przed ciążą, aby organizm oczyścił się z toksycznych substancji zawartych w dymie tytoniowym. Warto dokonać i innych zmian.
Styl życia
Zachowaj równowagę pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Wysypiaj się, zwolnij codzienne tempo.
Dieta
Powinna być bogata w świeże owoce i warzywa, chude mięso i nabiał, uboga zaś w cukier. Zażywaj tran! Kryje się w nim kwas DHA. Jeśli będziesz miała go pod dostatkiem, wpłynie to korzystnie na inteligencję i wzrok maluszka. Kwas ten jest bowiem budulcem mózgu i siatkówki oka. Unikaj żywności przetworzonej, bo jest nafaszerowana chemią.
Używki precz!
Zrezygnuj też z alkoholu. I oczywiście pij mniej kawy.
Sport
Podczas całej ciąży i porodu mocne, a zarazem elastyczne mięśnie bardzo ci się przydadzą. Spaceruj więc, gimnastykuj się, pływaj.
Dodatkowy kwas foliowy
Przyjmuj tabletki z kwasem foliowym, bo ma on ogromny wpływ na zdrowie dziecka, między innymi zmniejsza ryzyko wad wrodzonych układu nerwowego. W związku z tym ginekolodzy zalecają przyjmowanie tabletek z kwasem foliowym (witamina B9) na 1–3 miesiące przed zajściem w ciążę i kontynuowanie tego do końca I trymestru. Ale lepiej kwas foliowy zacząć zażywać profilaktycznie, gdy tylko zdecydujesz się na dziecko, bo nie wiesz, kiedy je poczniesz.
PRZYSZŁA MAMA POD OPIEKĄ LEKARZA
Przed zajściem w ciążę zrób badania ginekologiczne (np. cytologię, USG narządów rodnych) i kontrolujące ogólny stan zdrowia (morfologia, badanie moczu). Upewnij się, że nie musisz obawiać się zachorowania na różyczkę, toksoplazmozę, nie masz chlamydiozy, które mogłyby zagrażać dziecku.
Różyczka
Powoduje wady rozwojowe u dziecka, dlatego sprawdź, czy twój organizm ma przeciwko niej przeciwciała. Jeśli nie – zaszczep się.
Toksoplazmoza
Zachorowanie, zwłaszcza w I trymestrze ciąży, może spowodować uszkodzenia mózgu dziecka. Jeśli badanie wykaże, że nie masz przeciwciał przeciw toksoplazmozie, nie jedz surowego lub niedogotowanego mięsa, myj dokładnie jarzyny, unikaj też kontaktu z kotami i ich odchodami.
Chlamydioza
Często przebiega bezobjawowo, a zwiększa ryzyko poronienia. Sprawdź, czy na nią nie chorujesz. Gdyby tak było, chlamydiozę można i trzeba szybko wyleczyć.
Gdy obawiasz się o zdrowie maleństwa...
Jeśli masz podstawy do lęku o zdrowie dziecka, poddaj się badaniom genetycznym. Ginekolog ma obowiązek wydania ci skierowania na bezpłatne badania, jeśli ukończyłaś 35 lat, w twojej bliskiej rodzinie zdarzały się choroby genetyczne, urodziłaś już wcześniej chore dziecko lub wyniki USG wskazują na podwyższone ryzyko chorób płodu. Są dwa typy takich badań.
Nieinwazyjne polegają na badaniu próbki twojej krwi. Pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży przeprowadza się test PAPP-a, a pomiędzy 14. a 20. test potrójny. Badania te pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia wady genetycznej albo ją wykluczyć.
Inwazyjne wykonuje się tylko wtedy, gdy wynik wcześniejszych badań wskazuje na podwyższone ryzyko wystąpienia wady genetycznej. Niosą ze sobą niewielkie ryzyko (ok. 1%) poronienia. Pozwalają zdiagnozować rozmaite zaburzenia w rozwoju płodu. Najwcześniej (9–13 tydzień ciąży) wykonuje się biopsję kosmówki (pobranie fragmentu błony otaczającej płód). Po 14. tygodniu ciąży robi się amniopunkcję (badanie płynu owodniowego), a ok. 18. tyg. można zrobić kordocentezę (analizę krwi pępowinowej).