Osiemnastka dziecka - wasz wspólny jubileusz
Dla każdego nastolatka to przełomowa data. Dla ciebie, jego mamy, również. Co zrobić, by ten dzień faktycznie stał się symbolicznym krokiem w dorosłość?
- Joanna Zielewska, Naj
Plany związane z osiemnastymi urodzinami nastolatek zaczyna snuć na wiele miesięcy wcześniej. Tobie zapewne też ta data nie jest obojętna. Oboje macie jednak z tym dniem zupełnie inne przemyślenia. Gdy twoja pociecha próbuje przede wszystkim ustalić scenariusz tego wydarzenia, ty z niepokojem myślisz, że właśnie stajesz się mamą dorosłego człowieka, a to znaczy, że czas nieubłaganie pędzi naprzód i młodość zostaje w tyle. Przekroczenie magicznych urodzin to dla ciebie i dorastającego dziecka powód, by porozmawiać o bardzo ważnej kwestii: o tym, co będzie mu wolno.
DOROSŁOŚĆ? A CO TO JEST?
Nieraz zdarzyło ci się zapewne usłyszeć od rozwścieczonego nastolatka, że już niedługo „będzie mu wszystko wolno” i „niczego mu nie zabronisz”. Albo nawet „wreszcie się wyprowadzę i nie będę słuchać tych bzdur”. Niewykluczone również, że tobie lub mężowi zdarzyło się w złości skomentować jakiś nastoletni wybryk, np. „dopóki mieszkasz w naszym domu...” (zapewne wcale nie życzyłabyś sobie jego rychłej wyprowadzki). Choć w większości przypadków na tym się kończy i nadal rodzinne życie toczy się według od lat ustalonych reguł, warto podkreślać wagę osiemnastych urodzin.
CZAS NA BILANS
Zanim więc twój prawie dorosły syn lub córka zdmuchną osiemnaście świeczek, warto rozwiać jego wątpliwości, czym tak naprawdę jest dorosłość i jakie niesie za sobą konsekwencje. O czym powinniście teraz częściej rozmawiać? Na pewno o tym, że:
1. Osiemnaste urodziny to wyjątkowa data. W tym dniu człowiekowi przybywa wiele przywilejów i praw. Warto więc na nie czekać i uczcić tak, by mieć cudowne wspomnienia.
2. Dla ciebie, mamy, to data również wyjątkowa. Udało ci się wychować wspaniałe i mądre dziecko. Mów, z czego najbardziej jesteś dumna, a co wymagało od was niesamowitej cierpliwości i determinacji, np. „Tyle łez kosztowało cię opanowanie angielskiego, mieliśmy wszyscy dość, a jednak opłaciło się: znasz język i świat stoi przed tobą otworem”.
3. Opowiadaj o najbardziej wzruszajacych i trudnych momentach, które przeżyłaś dzięki niemu: gdy po raz pierwszy powiedziało „mama”, pojechało na kolonie, gdy huśtawka rozbiła mu głowę. Wspólnie przypominajcie sobie pewne wydarzenia. Z pewnością okaże się, że każde z was czuło wtedy coś innego, co uświadomi dziecku, że kiedy ono było beztroskie, ty często musiałaś się o nie zamartwiać.
4. Pytaj nastolatka o to, jak wyobraża sobie swoje życie po 18. urodzinach. Jak zamierza je wykorzystać. To dla niego sygnał, że liczysz się z jego zdaniem i nie musi z tobą o nie walczyć.