Nocne moczenie dziecka
Niepokoisz się, że malec, który od dawna umie siusiać do nocnika w ciągu dnia, podczas snu nie panuje nad pęcherzem? Wyjaśniamy, jak sobie poradzić z kłopotem.
- Joanna Ziewlewska, Naj
Moczenie nocne częściej występuje u chłopców. Z reguły dziecko po prostu nie nauczyło się jeszcze panować nad pęcherzem podczas snu, chociaż w dzień już to umie. Jest to tzw. moczenie pierwotne. Wtórne natomiast to takie, kiedy po kilku miesiącach „suchych” nocy znowu zaczęły zdarzać się „awarie”. Dlaczego tak się dzieje?
Zaburzenia czynnościowe
Dziecko ma za mały pęcherz. Śpiąc nie czuje, że chce mu się siusiu. Może też popuszczać na skutek zaburzonej pracy mięśni zwieraczy.
Co robić
Lekarz powie ci, jak ćwiczyć z dzieckiem, by pęcherz i zwieracze zaczęły właściwie pracować. Ćwiczyć trzeba nawet parę miesięcy. Pediatra może też zalecić lek, który wyreguluje pracę pęcherza.
Kłopotliwe bakterie
Przyczyną może być też zapalenie układu moczowego. Dziecko może skarżyć się na pieczenie i bóle w okolicy nerek. Bywa jednak, że jedynym sygnałem jest nietrzymanie moczu. Konieczna jest więc jego analiza.
Co robić
Przez 10–14 dni podaje się antybiotyk i leki przeciwzapalne.
Za mało hormonu
Przysadka mózgowa produkuje za mało wazopresyny, hormonu odpowiedzialnego za zagęszczanie moczu. U zdrowego dziecka w nocy następuje jego wzrost, a produkowany mocz jest zagęszczony i nie „ucieka”. U dzieci z niedoborem wazopresyny mocz jest rzadszy i jest go więcej. Trzeba zbadać mocz i sprawdzić poziom hormonu.
Co robić:
Podaje się lek zagęszczający mocz.
Ach, te emocje
Dziecko reaguje na rozstanie z mamą, pójście do żłobka albo na radosne przeżycia: np. wyjazd na wakacje, kinderbal. Takie problemy miewają też dzieci nadpobud-liwe czy nieśmiałe.
Co robić
Obserwuj dziecko. Unikaj sytuacji, które są powodem kłopotów. Poświęć mu więcej czasu. Jeśli to nie pomoże, skorzystaj z pomocy psychologa.
WARTO PAMIĘTAĆ, BY:
● nie zawstydzać dziecka mówiąc: „Taki duży, a siusia do łóżka”
● nie opowiadać głośno o tym problemie
● nie dawać mu dużo pić przed snem
● nie zakładać pieluszki kilkulatkowi, jeśli tego nie chce (upokorzony malec ma dodatkowy stres, a więc rośnie ryzyko zmoczenia prześcieradła). Pamiętaj: to nic takiego! Ok. 20 proc. 5-latków oraz 5 proc. 10-latków moczy się przynajmniej raz na miesiąc.