Mleczne menu dla dziecka
Przychodzi taki moment, kiedy musisz odstawić malca od piersi. Karm go mlekiem modyfikowanym. Jedynie takie jest bezpieczne dla dziecka, które nie skończyło 3 lat.
- Claudia
Bez wątpienia mleko jest nieodzowne w diecie małego dziecka. Dla rosnącego organizmu to źródło najlepiej przyswajalnego wapnia i wielu witamin. Nie ma znaczenia, czy karmisz piersią, czy sztucznymi mieszankami. Zdaniem specjalistów pociecha przed 3. urodzinami nie powinna natomiast dostawać zwykłego mleka krowiego. Zawiera ono za dużo białka, które często uczula i obciąża nerki. Ma także zbyt wiele niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych, a za mało nienasyconych omega- 3, 6 i 9. Niewiele jest również witamin A, D, E, C i żelaza. Co prawda, mleko modyfikowane powstaje na bazie krowiego, żeby jednak było zbliżone do pokarmu mamy, jest poddawane obróbce. Podczas produkcji m.in. zmniejsza się w nim zawartość białka, zmienia rodzaje kwasów tłuszczowych, a przy tym dodaje witaminy, żelazo, cynk, jod, wapń. Różne mleka modyfikowane (i te płynne w butelkach lub kartonikach, i te o konsystencji proszku) mają skład dobrany do wieku i potrzeb rosnącego dziecka. Niektóre wzbogaca się w przyjazne bakterie – probiotyki. A inne w prebiotyki (to węglowodany będące pożywką dla pożytecznych bakterii, które korzystnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego). Jakie zatem wybierać?
Dostosowane do wieku
Niekiedy dwulatek jeszcze ssie pierś, ale bywa, że kilkutygodniowe niemowlę karmisz sztucznym mlekiem. Przez pierwsze miesiące podawaj mu to nazywane „początkowym” i oznaczone cyfrą 1. Zawiera optymalną ilość białka i właściwe proporcje tłuszczów. Kiedy malec ma 6 miesięcy, kupuj mleko z numerem 2, określane jako „następne”. Gdy zaś skończy roczek, idealne są mieszanki, które w nazwie mają słowo „junior”. Przy czym cyfrę 3 mają zwykle produkty dla dzieci od 12. miesiąca życia, a 4 – dla tych, które przekroczyły 2 lata. W tym wieku szkrab ma już swoje upodobania kulinarne, więc wybieraj produkty o różnych smakach, np. waniliowym, z miodem, bananami. Z mleka modyfikowanego przygotowuj też kakao, budynie.
Dla niejadka, łasucha albo alergika
Nie każdy maluszek dobrze toleruje karmienie butelką i po klasycznym, sztucznym mleku ma bóle brzuszka czy wysypkę. W tej sytuacji od razu skonsultuj się z pediatrą, aby zalecił inny rodzaj preparatu. Ich gama jest imponująca i dla każdego malca można znaleźć właściwy. W aptekach i sklepach są mieszanki dla dzieci ze zmniejszonym apetytem, cierpiących na kolki i zaparcia oraz niemowląt ze skłonnością do nadmiernego ulewania po posiłku. Maluchom cierpiącym na biegunki i zaburzenia wchłaniania podaje się mleka hipoalergiczne oznaczone symbolem HA. Dla dzieci ze stwierdzoną alergią są preparaty mlekozastępcze wydawane w aptece na receptę. Tak jak mleka modyfikowane dla niemowląt, które przyszły na świat parę tygodni przed planowanym terminem lub urodziły się z niską wagą.
Z kleikami zbożowymi
Mleko modyfikowane z grysikiem sprawdza się jako pożywne śniadanie, jak i kolacja. Przygotowujesz je, dosypując do mleka kaszkę, ale wygodniejsze są gotowe produkty. Dla malca, którego przestawiasz z piersi na butelkę, kupuj płynne mleko z kleikiem. Gdy polubi gęste jedzenie, przejdź na grysiki na mleku modyfikowanym. Do niedawna dziecku, które nie skończyło roku, zalecano te z ryżu i kukurydzy, uznawane za nieuczulające, a zbożowe (w tym kaszę mannę) odradzano z uwagi na gluten. Mały organizm potrafi „przyzwyczaić” się do glutenu, jeśli wprowadzi się go do diety wcześniej. Kleiki zbożowe niemowlakowi karmionemu piersią podawaj w 5. miesiącu życia, a jeśli pije mleko modyfikowane, gdy skończy pół roku. Pierwsze porcje grysiku zbożowego dosypuj do podgrzanego mleka (sztucznego lub odciągniętego z piersi) albo zupki. Potem stopniowo wprowadzaj gotowe mleczne kaszki smakowe z owocami.
Jak zdrowo karmić bobasa
Do 2. roku życia poznaje on nowe dania i smaki. To doskonała okazja, by uczyć go dobrych nawyków żywieniowych.
- Dbaj o urozmaiconą dietę, smaczne, kolorowe dania. W menu oprócz mleka modyfikowanego muszą być – odpowiednio do wieku dziecka – zawsze warzywa i owoce, chude mięso, ryby i nabiał.
- Od małego przyzwyczajaj szkraba do jedzenia 5 razy dziennie i o stałych porach. W przyszłości nie będzie miał zwyczaju podjadania między posiłkami.
- Dbaj, by malec nie pił dosładzanych i gazowanych napojów. Dawaj mu wodę mineralną, a raz dziennie sok z owoców i herbatkę owocową.
- Nie dodawaj cukru i soli do gotowanych potraw ani do napojów. Deserkom słodki smak nadają owoce, a zupom – marchewka. Sól zastąp ziołami.