Reklama

Nawet jeśli dziecko początkowo wykazywało entuzjazm, zbliżający się termin wyjazdu może go mocno ostudzić. To całkowicie normalne, bo nieznane zawsze budzi niepokój.
Dlatego, zanim zaczniesz namawiać kilkulatka na wyjazd, najpierw poznaj jego obawy. Niech ci opowie o swoich wątpliwościach. Nie przerywaj, nie lekceważ żadnych skarg. Pozwól płakać i nie zamartwiaj się z powodu każdej łzy. Jeśli pyta, odpowiadaj. Nawet na najdziwniejsze pytania... "A gdy deszcz będzie padał?" - :To z pewnością wychowawca wymyśli zabawę pod dachem", "A jeśli obiad nie będzie mi smakował?" - "To go nie zjesz", "A jeśli się rozchoruję?" - "To twoja pani zaprowadzi cię do lekarza". Im więcej wątpliwości rozwiejesz, tym dziecko pojedzie spokojniejsze.
Gdy zacznie snuć opowieści o swoich wakacyjnych planach, w których nie pojawiają się kolonie, cierpliwie wysłuchaj. Powiedz, w jakim stopniu jego marzenia można próbować zrealizować, a w jakim nie jest to możliwe, i dlaczego.
Powiedz dziecku, dlaczego tylko część wakacji możecie spędzić razem, a część nie. Powiedz mu, co poszczególne osoby będą wtedy robiły. Im więcej będzie jasnych wątków, tym łatwiej zaakceptuje plany.

Reklama

Dlaczego warto jechać

Opowiedz przyszłemu koloniście o poznawaniu nowych miejsc, zwiedzaniu, podziwianiu, o nowych znajomościach, wakacyjnych przyjaźniach, przygodach, wycieczkach... W zależności od tego, gdzie pociecha wyjeżdża, opowiedz o atrakcjach tych miejsc. Jeśli nad morze - mów o opalaniu na plaży i kąpielach, jeśli w góry - o wspinaczkach i spacerach, a jeśli ma spędzić kolonie nad jeziorem - pozazdrość mu możliwości udziału w spływie.
Zapewnij dziecko, że po wakacjach spędzonych w takich miejscach pozostają mu fantastyczne wspomnienia, a nawet chęć powrotu tam w następne wakacje.

Koloniści listy piszą

Powiedz dziecku o różnych możliwych sposobach kontaktowania się z tobą. Taka wizja osusza łzy. Jeśli wyposażasz dziecko w komórkę, przypomnij mu wszystkie zawiłości związane z obsługą telefonu, powiedz o ograniczeniach i przyzwoleniach. Dziecko powinno wiedzieć, na co pozwalasz, a czego zabraniasz. Ustal pory, w których będziecie do siebie dzwonić, słąć SMS-y.

Zachowaj umiar w zachwalaniu

Jeśli pociecha wyjeżdża po raz pierwszy, będziesz musiała dokładniej opowiedzieć, jak wygląda typowa kolonia dla dzieci, jak zorganizowany jest dzień kolonisty, jakie atrakcje czekają na pociechę i jakie niespodzianki wydarzyć się mogą. Staraj się przesadnie nie zachwalać tego, co może się wydarzyć, bo nigdy nie wiesz, czy rzeczywiście pobyt będzie tak atrakcyjny, jak to sobie wyobrażasz. Nie byłoby dobrze, by wyobrażenia o tym, jak będzie, rozminęły się z rzeczywistością i dziecko spotkał zawód.
Możesz jednak opowiadać o swoich koloniach czy tych, w których uczestniczył starszy brat lub siostra. Pamiętaj, by powtarzać dziecku, że kolonie różnią się między sobą, na każdą z nich jadą inne dzieci, inny jest program... Dziecko powinno zrozumieć, że nie ma identycznych wyjazdów i nie można przewidzieć wszystkiego, co tam się wydarzy.
Bardziej dociekliwe pociechy chcą dokładnie wiedzieć, gdzie jadą, w jakim otoczeniu będą wypoczywały. Niektóre martwią się, że będą daleko od mamy i taty, że czeka zbyt długa podróż, a miejsce pobytu takie obce... Pokaż dziecku na mapie, gdzie będzie wypoczywało, jak dotrze do celu i którędy będzie wracało. Niektórym podróżnikom te wiadomości pozwolą zaspokoić ciekawość, innym pomogą zmniejszyć lęk.

Akcja "zakupy i pakowanie"

Wspólne przygotowywanie wakacyjnego ekwipunku i planowanie zakupów może być dla dziecka przyjemnością, pod warunkiem że nie będą zbyt długie, a dziecko będzie mogło uczestniczyć w wyborach. Tam, gdzie to możliwe, pozwalaj decydować o fasonach i kolorach bluzeczek, skarpetek czy butów. Pociecha ma się dobrze czuć w rzeczach, które wybierzecie i kupicie. Zgódź się na zakup jakiejś rzeczy, na której dziecku bardzo zależy, mimo że nie jest w twoim guście. Przecież to ono będzie w tym chodziło, nie ty.
Twoja pociecha powinna też dokładnie wiedzieć, jakie rzeczy zabiera ze sobą, w jakiej ilości i gdzie będą ułożone. Najlepiej więc, byście razem pakowali bagaż. Najpierw zrób spis rzeczy do zabrania (będzie to zarazem pomoc przy pakowaniu się przed wyjazdem z kolonii), a potem w obecności dziecka wkładaj do torby podróżnej czy plecaka.

Na pewno odbierzesz

Czasem poważnym źródłem niepokoju przed wyjazdem, a nawet płaczu i stresu, jest strach, że rodzice zapomną o powrocie dziecka, pomylą terminy, godziny i miejsca, słowem nie odbiorą ich z dworca... Zapewnij dziecko, że to się na pewno nie wydarzy. Pokaż, że w kalendarzu notujesz datę i godzinę powrotu. Na widocznym miejscu w kuchni czy przedpokoju powieś kartkę z tą datą. Pokazuj mu ją i powtarzaj, że nie ma powodu do obaw. Nie irytuj się na swoją pociechę, cierpliwie powtarzaj ustalenia i zobowiązania. Twoje zapewnienia dodają mu otuchy, natomiast irytacja tylko wzmaga lęk.
Cały czas zachęcaj małego kolonistę do zadawania pytań, bo przecież mogło wszystkiego nie zapamiętać. Bywa też, że malec denerwuje się czymś, ale o tym nie mówi. Gdy go zachęcisz, być może zbierze się na odwagę i zapyta o to, co go dręczy i jest wciąż niejasne.

Reklama

Ostrzegaj, ale nie strasz!

Spokojnie rozmawiaj o niebezpieczeństwach, zagrożeniach i wypadkach, które mogą się zdarzyć, choć przecież nie muszą. Dziecko powinno o nich wiedzieć, ale nie bać się ich na zapas. Przypomnij, że w domu słucha się mamy i taty, a na koloniach wychowawczyni, ratownika na plaży czy przewodnika podczas wycieczki. To ważne, by nie lekceważyło ich uwag, bo dzięki nim będzie bezpieczne.

Reklama
Reklama
Reklama