Konto w banku dla dziecka
Czy warto założyć dziecku konto w banku? Bankowość dla najmłodszych – to nauka oszczędnego gospodarowania pieniędzmi od najwcześniejszych lat.
- Naj
Większość banków oferuje możliwość otworzenia konta i wydania związanej z nim karty płatniczej, gdy dziecko skończy 13 lat. Dziecku studiującemu można otworzyć konto studenckie. Rodzic lub opiekun prawny, który chce to zrobić, może utworzyć na swoim koncie subkonto lub otworzyć indywidualny rachunek dla dziecka. Wybierając bank, zdecydujmy się na ten, który ma wiele bankomatów. Bo gdy dziecko będzie chciało pobrać pieniądze za pomocą karty, nie będzie musiało szukać bankomatu po całym mieście. Otwierając konto, trzeba zadeklarować, jaka suma będzie wpływać na konto co miesiąc oraz określić limit wypłat z bankomatu.
● Ile kosztuje takie konto?
Otwarcie jest bezpłatne, w niektórych bankach nie płaci się za jego prowadzenie, w innych miesięczny koszt obsługi to od 1,5 zł do 4–5 zł.
● W jakim celu je w ogóle otwierać?
Dziecko musi czasem kupić coś do szkoły, np. zeszyt. Po zajęciach dodatkowych przyda mu się parę groszy na coś do picia czy jedzenia. Pieniędzy może potrzebować też w czasie wakacji, np. na koloniach. Zamiast gotówki – łatwiej ją zgubić i łatwiej wydać, a trudniej wyliczyć potrzebną sumę – prościej dać kartę płatniczą, którą zapłaci za swoje sprawunki w sklepie.
● Dlaczego dobrze jest założyć konto?
– nieduże limity wypłat zachęcą dziecko do rozsądnego wydawania pieniędzy i planowania wydatków – możemy dopłacić potrzebną kwotę na rachunek dziecka (zwłaszcza gdy jest daleko od domu) – ukradzioną kartę można zastrzec przez telefon, a utraconej gotówki, niestety, nie da się odzyskać.
● Uwaga:
Przed pierwszym, samodzielnym użyciem karty przez dziecko trzeba przećwiczyć z nim płacenie nią i podejmowanie gotówki w bankomacie. Warto omówić też zasady bezpiecznego posługiwania się kartą. Trzeba też zapisać jej numer oraz numer telefonu do banku tak, aby łatwo odnaleźć te informacje, jeżeli trzeba będzie ja zastrzec.