Karmienie piersią najlepsze dla mamy i dziecka
Kobiece mleko to idealny pokarm dla maluszka: zawiera wszystkie potrzebne mu białka, tłuszcze, witaminy, mikro- i makroelementy, na dodatek w idealnie dobranych proporcjach.
- Naj
Niemowlętom, które karmione są naturalnie, o wiele rzadziej zdarzają się infekcje. Wraz z mlekiem matki maluch otrzymuje substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Matczyny pokarm zmniejsza ryzyko alergii, wzmacnia i chroni przed problemami zdrowotnymi w przyszłości. Pozwalaj więc dziecku ssać pierś, kiedy tylko chce, nawet co pół godziny.
Dbaj o wygodę...
... swoją i dziecka. Trzymaj je na przedramieniu, przytulając do siebie główkę, brzuszek i nóżki. Pilnuj też, by główka nie leżała w zgięciu łokciowym, tylko na wysokości piersi, z buzią na wprost brodawki.
Najpierw jedna, potem druga
Na początku z piersi płynie mleko wodniste, dopiero później gęste, bardziej tłuste i kaloryczne. Jeśli nie dopilnujesz, by maluch opróżnił jedną pierś, i od razu podasz mu drugą, może spić z obu tylko „rzadkie” mleko i wcale się nie najeść.
Czy budzić na karmienie?
To zależy od decyzji mamy. Ważne! W pierwszych 2–3 tygodniach życia przerwy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny w dzień i 4 w nocy. Zbyt duże mogłyby spowodować osłabienie laktacji. Jeśli dziecko przesypia karmienie, zapytaj lekarza, jaka jest tego przyczyna.
Uważaj na to, co jesz
Niech twoje posiłki będą lekkostrawne, unikaj cebuli i czosnku (zmieniają smak mleka), nie jedz warzyw wzdymających (kapusta, fasola), bo mogą być przyczyną bólów brzuszka u dziecka. Jeśli maluch nie ma kolek, możesz stopniowo zacząć jeść prawie wszystko, unikaj jednak potraw ciężkostrawnych, alkoholu, słodyczy oraz kawy i herbaty (pobudzają).
Nie odstawiaj malca od piersi, gdy ma alergię
Wystarczy, że ty będziesz na diecie. W pierwszym roku życia dziecko najczęściej jest uczulone na białko mleka krowiego. Decyzję o rezygnacji z picia mleka i jedzenia nabiału przedyskutuj z pediatrą. Pamiętaj, że w tych produktach jest najwięcej wapnia. Najlepiej nie stosować żadnych drastycznych diet w czasie karmienia piersią. Uwaga! Wśród kobiet panuje przekonanie, że w okresie karmienia matka powinna jeść więcej, by zapewnić sobie „materiał” do wytworzenia odpowiedniej ilości mleka. Nic bardziej błędnego! Wielkość porcji nie przekłada się na ilość dostarczanych organizmowi składników odżywczych.
Przerwać karmienie gdy chorujesz?
Nie! Dzięki temu możesz chronić malca przed zarażeniem się od ciebie, bo w twoim pokarmie znajdują się przeciwciała, które zdążą zadziałać, zanim malec „złapie” infekcję. Jeśli masz katar czy kaszel, zasłaniaj usta. W czasie gorączki możesz mieć mniej pokarmu, gdyż twój organizm traci wodę. Więcej pij i odpoczywaj, a laktacja wróci do normy. Jeśli lekarz zaleci leki, spytaj, kiedy je zażywać: przed czy po karmieniu.