Reklama

1. CODZIENNIE OKAZUJ MIŁOŚĆ
Każde dziecko zasługuje na miłość rodziców. Warto mówić o niej otwarcie, przytulać, całować pociechę. Doświadczenie bycia kochanym i wyjątkowym buduje w małym człowieku poczucie własnej wartości i uczy wyrażania uczuć, co jest ważne w relacjach z ludźmi.

Reklama

2. DBAJ NAJLEPIEJ, JAK POTRAFISZ
Dzieci mają prawo do bezpieczeństwa i opieki, np. wyżywienia, ubrania, zabawy, nauki, odpoczynku. Może te rzeczy wydają się oczywiste, ale są bardzo ważną częścią rodzicielstwa.

3. WPAJAJ JASNE ZASADY I WARTOŚCI
To one czynią dziecięcy świat przewidywalnym i bezpiecznym. Nie bój się więc stanowczości w ich egzekwowaniu. Dzieci co prawda mogą się przeciwko nim buntować, sprawdzając, jak daleko sięgają granice swobody, ale docenią jednoznaczną postawę rodziców.

4. UCZ NA WŁASNYM PRZYKŁADZIE
Pragnąc nauczyć dziecko, co jest dobre, a co złe, nie zapominaj, że ono bacznie obserwuje swoich rodziców. Dlatego jeśli nie chcesz, żeby latorośl kłamała, nie każ jej mówić przez telefon, że wyszłaś z domu, gdy nie masz ochoty z kimś rozmawiać. Dzieci potrzebują jasnej informacji, co jest dobre, a co złe.

5. BĄDŹ SŁOWNA
Zanim obiecasz coś, na co twoje dziecko będzie liczyć, zastanów się, czy możesz obietnicę spełnić. Ranisz je, zapominając lub wycofując się z przyrzeczeń. Rozczarowania zabijają zaufanie i dziecięcą radość.

6. STAWIAJ WYZWANIA
Nadopiekuńczość powoduje u dziecka poczucie bezradności. Z kolei rzucanie na głęboką wodę rodzi frustrację, dlatego ważne jest, by rozwijać samodzielność pociechy adekwatnie do jej wieku i możliwości oraz stawiać dziecku zadania, z którymi może się zmierzyć.

7. POŚWIĘCAJ DZIECKU UWAGĘ I CZAS
Dziecko potrzebuje rozmów, zabaw z rodzicami. Sama obecność taty i mamy nie wystarczy, bo dla małego człowieka ważna jest ich uwaga. Dlatego kiedy jesteś z dzieckiem, odłóż inne sprawy na bok i całą uwagę skup na byciu razem. Inaczej pociecha zmusi cię do tego (np. mażąc kredkami ściany), choć wie, że dostanie reprymendę.

8. WSPIERAJ W TRUDNEJ CHWILI
Nie można dziecka nadmiernie chronić przed przykrymi doświadczeniami i konsekwencjami. Wspieraj je jednak, daj do zrozumienia, że może na ciebie liczyć. Pomóż zrozumieć trudne sytuacje i emocje, zamiast prawić „kazania”.

9. SŁUCHAJ SWOJEJ POCIECHY
Każdy człowiek ma swój świat. Dzieci również. Różni się on znacznie od dorosłej wersji. Słuchaj więc uważnie dziecka, aby poznać jego rzeczywistość, myśli, uczucia, potrzeby.

10. POZWÓL NA BEZTROSKĘ
Dziecko to nie mały dorosły. Inaczej przeżywa codzienność. Cieszy się z małych rzeczy. Całym sobą wyraża, co czuje. Ma prawo być spontaniczne, ciekawe, nieporadne. Pozwól mu na beztroskę, życie tu i teraz, radość, zabawę.

11. RATUJ, GDY MA KŁOPOTY
Zamiast dawać gotowe rozwiązania problemów, uświadom latorośli, że można je rozwiązać na kilka sposobów. Wspólnie zastanówcie się, co można zrobić w danej sytuacji i jakie wyjście będzie najlepsze.

12. DOCENIAJ I CHWAL
Dziecko przegląda się w oczach rodziców. Nadmiernie przez nich krytykowane, może mieć niskie poczucie wartości. Lepsze efekty wychowawcze przynosi nagradzanie nawet małych sukcesów i docenianie starań dziecka niż surowe karanie.

Łam czasem zasady... z miłości

- Dawaj dziecku słodycze – nie tylko raz w tygodniu, ale wtedy, gdy chcesz mu sprawić frajdę.

- Jeśli możesz, zostaw je w domu, gdy nie chce iść do przedszkola lub szkoły. Spędźcie dzień razem, nacieszcie się sobą.

- Przebacz czasem dwóję, zlekceważ niegroźną wpadkę w szkole.

Reklama

- Pozwól iść spać bez kąpieli, gdy dziecko jest bardzo zmęczone.

Reklama
Reklama
Reklama