Dziecko na wakacjach - jak dbać o bezpieczny odpoczynek
Dla dziecka cały świat poza domem to egzotyka, a każdy wyjazd na łono natury to surwiwal. Zwłaszcza najmniejsze dzieci są bezradne wobec ostrego słońca, kleszczy i nowej flory bakteryjnej. Czy wiesz, co spakować, by malcom zapewnić bezpieczeństwo? I jak reagować, jeśli jednak coś zmąci letnią sielankę?
- Claudia
1 z 7
dziecko-wakacje-gl
Dla dziecka cały świat poza domem to egzotyka, a każdy wyjazd na łono natury to surwiwal. Zwłaszcza najmniejsze dzieci są bezradne wobec ostrego słońca, kleszczy i nowej flory bakteryjnej. Czy wiesz, co spakować, by malcom zapewnić bezpieczeństwo? I jak reagować, jeśli jednak coś zmąci letnią sielankę? Przyroda, o czym często zdajemy się nie pamiętać, to nie tylko sosny i motyle, ale też osy, gzy, meszki, komary, kleszcze oraz miliardy zarazków. A i słońce, o które modlimy się na czas urlopu, także potrafi zmienić pobyt w piekło. Na szczęście dziś nawet na pustyni i w puszczy znajdziemy sklep, stację benzynową z plastrami, tabletkami i maściami, jeśli – odpukać – byłyby nagle potrzebne. Najlepiej jednak dobrze przygotować się do wyjazdu. O czym przede wszystkim należy pamiętać, będąc z dala od domu?
2 z 7
Słońce: przyjaciel i wróg
Dla cienkiej i delikatnej skóry dziecka ostre słońce jest jak hutniczy żar. Zwłaszcza w godzinach 11–15, gdy pali najmocniej, maluchy powinny być bezwzględnie trzymane w cieniu. Dzieci do roku życia mogą być na pełnym słońcu nie dłużej niż 15 minut, do 3 lat – do 30 minut, starsze – godzinę. Pamiętaj, że cień przepuszcza ok. 50 proc. promieniowania UV, pół metra pod wodą przechodzi go 60 proc., zza chmur dociera do nas ok. 80 proc. A woda, piasek, trawa odbijają promienie słoneczne i jeszcze wzmagają jego działanie na skórę. Dlatego zawsze na wyjazd zabieraj sprawdzone (czy maluch nie jest na nie uczulony) kosmetyki przeciwsłoneczne. Wybierając kremy z filtrem, pamiętaj, że dla dziecka faktor musi być wysoki: 30+, 50+. Krem powinien chronić zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB, tylko wtedy zabezpiecza. Preparat nakładaj 15–20 minut przed wyjściem. I nie żałuj kosmetyku! Aby utrzymać efekt ochrony, ponawiaj smarowanie skóry co 3–4 godziny. Na wszelki wypadek miej też ze sobą balsam na poparzoną skórę (np. Panthenol, jeśli inny – koniecznie odpowiedni dla wieku malucha). Przy stosowaniu uważaj na oczy. Łagodzące działanie ma także okład z maślanki, jogurtu. Jak zauważa pediatra, dr Wojciech Ozimek, w razie przegrzania dziecka na słońcu trzeba nierzadko podać mu syrop lub czopek obniżający temperaturę. Pamiętaj więc, by leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe dla dziecka zawsze mieć spakowane w apteczce.
3 z 7
KOMARY
Te, co skaczą i fruwają, czyli komary i nie tylko ● Ich ukąszenia są nieprzyjemne, ale bywają też groźne dla zdrowia. ● KOMARY (i inne owady) utrzyma z dala od dziecka w wózku moskitiera. Dobrze zaopatrzyć się też w większą, nakładaną na łóżko (niektóre łóżeczka turystyczne są już w nią wyposażone). Wieczorem, kiedy nadlatują całe chmary komarów, warto użyć chemicznych repelentów specjalnych dla dzieci (np. Antisol, Sio Spray – można je stosować od 1. miesiąca życia). Lepiej nie spryskiwać nimi buzi i rączek (maluchy mogą zlizać preparat!). Od niedawna dostępne są też bransoletki (a także plastry) odstraszające komary. Dziecko może nosić je jak modny gadżet. Stosując tradycyjne repelenty w kremie lub w sprayu w tym samym czasie, co kremy z filtrem, nakładajmy je na krem przeciwsłoneczny. Owady nie lubią też niektórych woni – goździków, cytroneli, bazylii, pelargonii, a także… pomidorów. Niestety, zapachy nie chronią stuprocentowo. – Aby uśmierzyć świąd i ból po agresji komarów (także meszek, os, nawet kleszczy), warto użyć urządzenia Sanitas Beurer SIS 40 – poleca dr Ozimek. – Ogrzewa ono skórę w obrębie ranki, neutralizuje jady i unieczynnia białka, bakterie oraz wirusy.
4 z 7
KLESZCZE
Te, co skaczą i fruwają, czyli komary i nie tylko ● Ich ukąszenia są nieprzyjemne, ale bywają też groźne dla zdrowia. ● KLESZCZE – jak podpowiada znany przyrodnik Adam Wajrak – najliczniej zasiedlają okolice wilgotne (np. brzegi leśnych rzeczek porośniętych leszczynami) i tam, gdzie jedno środowisko przechodzi w drugie (np. kończy się łąka, a zaczynają krzewy). – Najwięcej wskakuje ich na pierwszą osobę w grupie, ale innym też się trafi . Żaden repelent nie chroni w pełni, a może dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. To, co zmniejsza zainteresowanie kleszczy, to… jasne ubrania. Dlatego biorąc dziecko na spacer, ubierz je na biało. Łatwiej też wtedy znajdziesz ewentualnego nieproszonego gościa. A co robić, jeśli on już wgryzie się w skórę? – Jest sporo narzędzi do wykręcania kleszczy (np. Trix, Tick Twister) i wysysających je pompek (Antykleszcz, Aspivenin). Polecam najpierw go wykręcić, następnie odessać ranę pompką, zdezynfekować i obserwować, czy nie pojawi się rumień – mówi dr Ozimek. Zakażenia odkleszczowe zdarzają się częściej, niż myślimy, a ich ryzyko rośnie, jeśli od razu nie usuniemy pasożyta.
5 z 7
OSY, PSZCZOŁY, SZERSZENIE
Te, co skaczą i fruwają, czyli komary i nie tylko ● Ich ukąszenia są nieprzyjemne, ale bywają też groźne dla zdrowia. ● OSY, PSZCZOŁY, SZERSZENIE Wabią je jaskrawe ubrania i perfumy; osy i szerszenie lubią też zapach mięsa (uwaga na kanapki!), kuszą je owoce i słodycze (sprawdzaj, czy w gryzionym jabłku nie siedzi owad). Pamiętaj: one żądlą tylko w obronie własnej, dlatego nie odganiajmy ich z krzykiem od dziecka ani od siebie! Jeśli już jednak ukłują (żądło pszczoły usuń pęsetą lub paznokciami), przyłóż do bolącej skóry okład z roztworu octu, soku z cytryny, sody oczyszczonej lub plastry cebuli. Pomocny bywa lek na swędzenie (np. Fenistil). Na wszelki wypadek można podać dziecku wapno lub lek przeciwalergiczny.
6 z 7
PSY
● PSY Liczba pogryzień przez psy sugeruje, że zwłaszcza małe dzieci niewłaściwie z nimi postępują. Ucz pociechę spokojnych reakcji: jeśli czworonóg podbiegnie, merdając ogonem, niech dziecko pozwoli się obwąchać i spyta właściciela, czy można psa pogłaskać. Ale gdy zwierzak jest obojętny lub wrogi, nie wolno podchodzić do niego, machać rękami i odganiać go, bo pies może stać się niebezpieczny. Lepiej, odwracając wzrok, spokojnie się wycofać. Gwałtowne odwrócenie się i ucieczka to zachęta do pogoni. Jeśli jednak dojdzie do pogryzienia, po udzieleniu pomocy poszkodowanemu trzeba ustalić, czy pies był szczepiony na wściekliznę. Chroń malucha przed bakteriami
7 z 7
KŁOPOTY ŻOŁĄDKOWE
● Jednym z najczęstszych nieszczęść wakacyjnych są kłopoty żołądkowe. Zdarzają się zwłaszcza podczas wyjazdów egzotycznych – nie każdy malec bez problemów znosi kontakt z nową florą bakteryjną. Wybierając się więc poza Europę, warto miesiąc wcześniej zacząć podawać dziecku kupowane w aptece probiotyki lub synbiotyki (połączenie pro- i prebiotyków), by wzmocniły odporność układu pokarmowego. Dobrze je też podawać w trakcie urlopu (najlepiej kupić takie, które można trzymać poza lodówką). Podobnie dobroczynne dla mikroflory jelitowej są nowoczesne.