Dzieci na zielonej szkole
Pierwszy raz wysyłasz swoje dziecko z grupą rówieśników daleko od domu. Czujesz się zaniepokojona: czy nie będzie płakać, czy nie stanie mu się krzywda? Nie martw się, wszystko będzie dobrze, trzeba się jednak do takiego wyjazdu przygotować.
- Izabela Kiminowicz, Naj
Opublikowano: 26.05.2010, 05:00
Reklama
- Pomóż dziecku się spakować Zadbaj, by w torbie podróżnej znalazło się wszystko to, co będzie potrzebne: zapas ubrań na pogodę i niepogodę, przybory do mycia, a także – to ważne – ulubiona przytulanka, która siedmiolatkom da poczucie bezpieczeństwa.
- Jeśli cierpi na przewlekłą chorobę (astmę, cukrzycę, epilepsję itp.), która wymaga podawania leków, musisz powiedzieć o tym wychowawcy, poinstruować go, jak ma się zachować w przypadku nasilenia objawów i przekazać mu leki, które dziecko zażywa.
- Porozmawiaj z nim o zasadach – bezpieczeństwa, dobrego wychowania, higieny. O tym, że trzeba swoje rzeczy trzymać w porządku oraz jak wykorzystać kieszonkowe.
Reklama
[adsense]
Reklama
- Jeśli dajesz dziecku telefon komórkowy, umów się z nim co do częstości rozmów. Niektórzy nauczyciele nie pozwalają na używanie komórek, warto to wziąć pod uwagę Należy poruszyć tę sprawę z wychowawcą przed wyjazdem. Można umówić się z dzieckiem, że dzwoni raz dziennie, wieczorem.
- Jeśli dziecko zadzwoni pierwszego dnia wieczorem z płaczem, że chce wracać do domu, nie wsiadaj w samochód i nie pędź na pomoc, tylko najpierw skontaktuj się z wychowawcą i poproś o interwencję. Najczęściej problem jest błahy: np. twój smyk nie lubi zupy pomidorowej, która była na obiad, i z tego powodu płacze. Warto mieć realny obraz tego, co się dzieje z naszym dzieckiem, przedstawiony nie tylko z jego strony.
- Gdy malec wróci z wycieczki, pochwal go i powiedz: „Jestem z ciebie dumna, byłeś taki dzielny/taka dzielna, wytrzymałeś z dala od domu, nie zgubiłeś/zgubiłaś swoich rzeczy, a pani nauczycielka cię chwaliła. W nagrodę należy ci się duży całus!”.
Reklama
Reklama
Reklama