Coś pysznego na dodatek
"Uśmiech" na kanapce zrobiony z keczupu czy musztarda udająca włosy parówkowego ludka z pewnością zaostrzą apetyt i urozmaicą kolację twojego dziecka.
- Rodzice
Wiele potraw jest smaczniejszych, jeśli dodasz do nich odbrobinę musztardy, keczupu, chrzanu lub innego sosu. W sklepach można znaleźć wiele odmian twoich ulubionych dodatków - dla miłośników egzotycznych przypraw, potraw pikantnych lub tych, którzy wolą łagodne. A jaki smak preferuje twoje dziecko? Już trzylatek może spróbować sosów. Najzdrowsze będą oczywiście te, które przyrządzicie razem w domu!
Białe rozkosze
Jajko ukryte pod białą pierzynką z majonezu albo sałatka z kukurydzy i tuńczyka doprawiona tym sosem - na myśl o tych daniach cieknie ślinka. Dziecko pewnie chętnie ich spróbuje. Majonez to mieszanka żółtka i tłuszczu. Jest bardzo kaloryczny i zawiera dużą ilość cholesterolu, dlatego lepiej jadać go sporadycznie. Aby obniżyć kaloryczność majonezu, możesz wymieszać go z jogurtem naturalnym. Przyjemny smak pozostanie, a otrzymany sos będzie o wiele zdrowszy. Majonez możesz też zrobić w domu. Jego ukręcenie zajmie zaledwie kilka minut. Można też urozmaicić smak klasycznego majonezu. Ciekawą jego odmianą jest sos aioli - podczas miksowania dodaje się do niego czosnek. Możesz zresztą dorzucić do niego różne przyprawy, jakie tylko podpowie ci fantazja.
Gorzka podstawa
Pierwszymi amatorami musztardy byli starożytni Rzymianie. Zauważyli, że to proste połączenie ziaren gorczycy z wodą, octem lub oliwą nadaje potrawom bardzo ciekawy i specyficzny smak. Zawarte w nim oleje i gorzkie substancje powodują zwiększenie produkcji kwasów żołądkowych, co może przyspieszyć trawienie. W niewielkich ilościach można podać musztardę dzieciom, które skończyły 3 lata, np. w domowych hot dogach lub hamburgerach. Świetnie pasuje także do kiełbaski z ogniska lub grillowanego mięsa czy kochanych przez dzieci parówek.
Pomidorowa uczta
Dzieci bardzo lubią keczup i potrafią zjeść z nim niemal wszystko. W jego skład wchodzą pomidory, ocet, sól, cukier, cebula, seler i przyprawy. Uwaga! Zdarza się, że w produktach oferowanych pod nazwą "keczup" (zwłaszcza tych tańszych) nie występuje nawet koncentrat pomidorowy! Dlatego kupując, warto zwrócić uwagę na informacje o składzie sosu. A z pewnością najlepszy będzie ten przygotowany w domu! Być może maluszkowi posmakują także inne pomidorowe sosy podobne do keczupu, np. taki jak ten używany do pizzy lub spaghetti. Te śródziemnomorskie wersje keczupu są zdecydowanie zdrowsze i dlatego lepiej jest używać ich zamiast amerykańskiego, klasycznego odpowiednika.