Co tam masz w pieluszce?
Kupka maluszka to zazwyczaj temat numer jeden wśród świeżo upieczonych rodziców. I słusznie! Z kupki niemowlaka można wiele „wyczytać" o stanie jego zdrowia i o przyczynach bólu brzuszka.
- Rodzice
To może niepokoić w kupce:
Barwa
To normalne: Czarno-zielony odcień ma pierwsza po urodzeniu kupka maluszka. To smółka, czyli pozostałość po tym, co znalazło się w układzie pokarmowym malca, kiedy jeszcze był w brzuszku u mamy. Z czasem kupka zaczyna nabierać barwy zielono-brunatnej, a potem przechodzi w zielono-żółtą. Całkiem naturalny jest odcień bladożółty – takie kupy robią zazwyczaj maluchy karmione piersią.
To niepokojące: Jeśli znajdziesz w pieluszce kupkę:
- zieloną, może to być sygnał, że coś się dzieje. Zanim jednak zabierzesz malca do lekarza, zastanów się, czy malec (lub ty, jeśli karmisz piersią), nie jedliście ostatnio czegoś, co mogło nadać kupce takie zabarwienie (np. szpinaku). Lekko zielonawy kolor może być także skutkiem działania powietrza (pod jego wpływem kupa utlenia się);
- jasne zabarwienie kupki (niekiedy wręcz białe) może oznaczać problemy z wątrobą, dlatego należy wtedy skontaktować się z lekarzem, by wyjaśnić skąd ten kolor;
- bardzo ciemna kupka też powinna zwrócić uwagę. Jeśli nie jadłaś ostatnio nic, co mogłoby nadać jej taki kolor i malec nie przyjmuje żelaza – poradź się lekarza. Przyczyną ciemnej barwy może być obecność krwi w kupce.
Zabarwienie kupki często wynika z tego, co malec ostatnio jadł, np. po buraczkach jest czerwona, a po marchewce pomarańczowa. To naturalne!
Zapach
To normalne: Lekko kwaśny zapach ma kupka maluszka w pierwszych dniach jego życia. To przez kwas mlekowy wytwarzany przez bakterie jelitowe.
To niepokojące: Jeśli kwaśna woń kupki staje się bardzo intensywna, lepiej skonsultować się z lekarzem. Malec ma wciąż niedojrzały układ pokarmowy, więc enzymy trawienne mogą mieć kłopoty z przyswajaniem laktozy – cukru znajdującego się w mleku.
Woń pełnej pieluchy zmienia się na bardziej nieprzyjemną, kiedy do diety maluszka zaczniemy dodawać nowe pokarmy, np. warzywa, owoce, czy mięso.
Konsystencja
To normalne: U dzieci karmionych piersią kupka przypomina musztardę lub grudkowaty twarożek. Pojawia się zwykle po każdym karmieniu. Niekiedy 10 razy na dobę! Z czasem odstępy te znacznie się wydłużają, nawet do kilku dni. U malców karmionych butelką kupka jest znacznie bardziej „uformowana” i zwykle występuje od 1 do 4 razy na dobę, częściej też pojawiają się zaparcia.
To niepokojące: Gdy kupka dziecka jest wyjątkowo:
- zbita (pojawiają się tzw. „kozie bobki”) może to oznaczać, że organizm nie jest jeszcze gotowy na zmiany kulinarne, jakie mu proponujemy. Twarda kupa może znaczyć, że dziecko zdecydowanie za mało pije;
- pienista może być oznaką nietolerancji (np. laktozy). W takiej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem.
Maluszki karmione piersią zwykle robią nieco rzadszą kupkę niż ich „butelkowi” koledzy. Możesz nawet nie zauważyć kiedy szkrab zabrudzi pieluszkę, dlatego zaglądaj do niej często, żeby maluszek nie nabawił się odparzeń!
Zawartość
To normalne: Jeśli zauważysz w kupce maluszka kawałki pokarmu, np. niestrawione jabłuszko, nie ma powodów do niepokoju. Niedojrzały organizm twojego malca nie zawsze potrafi poradzić sobie z takim wyzwaniem. Z czasem się tego nauczy i kupki będą jednolite.
To niepokojące: Jeśli kupka jest „tłusta” lub jeśli znajduje się w niej śluz albo krew, koniecznie wybierz się do lekarza. Niektóre objawy mogą być wynikiem reakcji organizmu na nowe produkty, ale mogą także oznaczać alergię lub poważniejszą dolegliwość. Nie wolno tego lekceważyć.