Ciążowe smuteczki i smutki
Jesteś w ciąży. Wszyscy ci gratulują, powtarzają jakie to wielkie szczęście. Uśmiechasz się, bo wiesz, że powinnaś. Ale gdybyś miała powiedzieć z ręką na sercu, czy czujesz radość, pewnie byś się zawahała. Nic dziwnego. Z odmiennym stanem wiąże się bowiem wiele sprzecznych, nie zawsze radosnych uczuć.
- Izabela Kiminowicz, Naj
Oczywiście bywa tak, że ciąża jest planowana, wyczekiwana. Rodzice mają ustabilizowaną sytuację materialną i zawodową, przygotowany pokoik wyklejony tapetą w króliczki, babcię na każde zawołanie, a do pełnego szczęścia brakuje im tylko dziecka. Taka ciąża, jeśli przebiega zdrowo i bezproblemowo, jest głównie powodem do radości. Tylko że takich przypadków jest mniejszość. Zwykle wiadomość o tym, że spodziewasz się dziecka, spada trochę jak grom z jasnego nieba. Bo jeszcze został ci rok nauki albo nie macie własnego mieszkania. A w dodatku, jeżeli wiesz, jak przytyła w ciąży twoja mama (siostra, koleżanka), boisz się, że i ty też bardzo przytyjesz. Jest jeszcze trudniej, gdy z ojcem dziecka nie łączy cię trwała więź. Jeśli nałoży się na to emocjonalne rozedrganie spowodowane hormonami, których zadaniem jest przygotowac kobietę do macierzyństwa, nic dziwnego że ciąża nie wydaje się aż tak wielkim szczęściem.
MOŻESZ CZUĆ SIĘ ŹLE
Jeśli doświadczasz chwilowych spadków nastroju, powiedz sobie: „Mam prawo tak się czuć nawet, jeśli moje otoczenie uważa, że powinnam skakać z radości”. Każde wejście w nowy życiowy etap – wyjście za mąż, rozpoczęcie pracy, czy zajście w ciążę – wiąże się z jakąś stratą. W tym ostatnim przypadku, jest to utrata wolności, czasu czy fi gury. Aby zacząć odczuwać radość z macierzyństwa, kobieta musi się ze swoją nową sytuacją pogodzić i w pewnym sensie „opłakać” to, co traci. Poprawie nastroju sprzyja spokój, wypoczynek, życzliwość otoczenia. Masz prawo tego oczekiwać i wymagać. Powinnaś spełniać swoje zachcianki (w granicach rozsądku), i stawiać swoją wygodę ponad wszystko inne. Dlatego dbaj o swoje zdrowie, chodź co miesiąc do ginekologa, wykonuj badania. Obniżenie nastroju wynika też ze złego samopoczucia fizycznego, a temu można zaradzić. Bardzo pomocne i odprężające jest pływanie, a także specjalna gimnastyka dla ciężarnych. Staraj się dbać o swój wygląd. Chodź do fryzjera, kosmetyczki, maluj paznokcie Sięgaj po ubrania ładnie podkreślające brzuszek oraz pięknie zaokrąglone piersi. Kobieta ciężarna jest piękna – wielu mężczyzn tak uważa. Dbając o swój nastrój i samopoczucie, dbasz także o maleństwo. Bo ono czuje to, co ty.