Reklama

Mały człowiek nie rozumie, dlaczego ukochana mama nagle zaczyna zalewać mu oczy i buzię. Sytuacja, w której do ust dostaje mu się płyn, jest przez niego traktowana jako nienormalna i kojarząca się z zagrożeniem. Jeśli dorosły nie chce łykać mydlin, zamyka oczy i zaciska usta, ale tak proste rozwiązanie nie przychodzi przestraszonemu dziecku do głowy. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, dzięki którym kąpiel będzie przebiegać bezawaryjnie i w spokoju.

Reklama
Kapelusik i fotelik

Maluchowi, który już siedzi, można założyć specjalny daszek kąpielowy – wygląda jak plastikowy kapelusz bez denka i można go kupić w sklepach z artykułami dla dzieci. Buzia będzie zasłonięta, woda nie dostanie się do oczu. Nakładanie kapelusika można połączyć z zabawą, zabrać do wanny gumowe kaczuszki, łódeczki, które odwrócą uwagę szkraba. Można też sprawić maluchowi fotelik kąpielowy, w którym dziecko odchyla główkę, opierając ją na wyprofi lowanej podpórce. Woda, którą spłukujemy włoski, spływa do tyłu i nie zalewa buzi.

Rób to, co mama

Dobrym sposobem jest kąpanie się razem z dzieckiem i zachęcanie go do naśladowania swoich czynności. Bobas chętnie powtórzy mycie główki, jeśli zobaczy, że mama zrobiła to wcześniej. Można również zachęcić go, by pomógł ci w myciu włosów, a potem zamieńcie się rolami. Przekonaj go, że piana to nic złego – zrób sobie z niej „perukę” albo „maskę”. Gdy szkrab przekona się, że kontakt z nią niczym mu nie zagraża, skończy się też jego lęk.

Niezawodny ręcznik

Najprostszym sposobem na zapewnienie maleństwu komfortu jest zasłonięcie mu buzi grubym, puszystym ręcznikiem złożonym w kostkę. Dziecko może samo przytrzymywać go rączkami, a w tym czasie mama szybko umyje mu główkę. Nawet jeśli bobas pochyli się, woda nie przesiąknie przez gruby materiał. Cały czas mów do dziecka, by mimo zasłoniętych oczu wiedziało, że mama jest tuż obok.

Grunt to dobra organizacja
Reklama

Zanim zabierzesz się do mycia główki swojej pociechy, przygotuj sobie wszystkie potrzebne akcesoria – szampon (dla dzieci, zapobiegający łzawieniu), ręczniki, ewentualnie zabawki. Zadbaj o to, by w łazience było ciepło. Jeśli maluch ma dłuższe włoski, rozczesz je przed kąpielą. Postaraj się, by mycie przebiegało sprawnie i szybko, by ograniczyć kontakt dziecięcej buzi z wodą do minimum. I przede wszystkim – zachowaj spokój. Dzieci instynktownie wyczuwają zdenerwowanie rodziców i bardzo łatwo udzielają im się emocje dorosłych.

Reklama
Reklama
Reklama