Żywność eko – lepsza niż konwencjonalna?
Coraz więcej słyszymy o żywności ekologicznej. Codziennie dochodzą nas słuchy, że jest zdrowsza i lepsza niż żywność konwencjonalna. Jednak ile w tym prawdy? Czy żywność ekologiczna naprawdę jest lepsza, zdrowsza i smaczniejsza niż tradycyjnie przez nas spożywana?
- Karolina Stęplewska, Diety Moje Gotowanie
Żywność ekologiczna – czym jest?
Żywność ekologiczna to taka żywność, która została wyprodukowana w zgodzie z przyrodą. Przy jej produkcji zabronione jest stosowanie sztucznych środków ochrony roślin, pestycydów, barwników, konserwantów czy też hormonów i antybiotyków. Przy produkcji produktów ekologicznych staramy się wykorzystywać zasoby naturalne, ale bez ich nadmiernej eksploatacji, tak aby przyszłe pokolenia również mogły z nich czerpać. Teoria brzmi ładnie, a jak wygląda praktyka?
Mniej pestycydów i sztucznych dodatków
W ramach rosnącej popularności żywności ekologicznej prowadzono liczne badania, w których porównywano produkty ekologiczne i konwencjonalne. Badania te potwierdziły, że ekologiczne metody uprawy roślin pozwalają zmniejszyć procent dostarczanych azotanów do organizmu człowieka (wykazano, że żywność konwencjonalna miała o 148% więcej pozostałości azotanów niż żywność ekologiczna. Największe różnice w zawartości azotanów widać porównując konwencjonalne buraki, ziemniaki i pietruszkę z produktami ekologicznymi.)
Szukasz diety dla siebie? Kliknij TUTAJ
Jako iż w produkcji ekologicznej zabronione jest także stosowanie pestycydów, hormonów, antybiotyków i regulatorów wzrostu, to również końcowe produkty mają mniejszą zawartość tych składników.
Zatem jesteśmy mniej narażeni na działanie konserwantów, które mają wpływ na nasze zdrowie, obniżamy ryzyko wystąpienia alergii, czy też zmniejszamy ilość metali ciężkich dostarczanych do organizmu.
Owoce i warzywa
Owoce i warzywa ekologiczne charakteryzują się większą zawartością suchej masy, czyli mają mniej wody niż odpowiedniki konwencjonalne. Dzięki temu produkty te możemy przechowywać dłużej niż konwencjonalne. Dzieje się tak, gdyż dzięki mniejszej zawartości wody w komórkach roślinnych , spowolnione zostają procesy gnicia i oddychania. Wykazano także, że owoce ekologiczne są słodsze niż konwencjonalne – dotyczyło to głównie jabłek. Warzywa i owoce eko mają lepszy smak i wyraźniejszy aromat.
Oprócz tego surowce roślinne z upraw ekologicznych mają większą zawartość witamin oraz składników mineralnych. Jest także większa zawartość beta karotenu, który wpływa korzystnie na nasz układ odpornościowy oraz likopenu, szczególnie bogatym źródłem tych związków są ekologiczne pomidory.
Ekologiczne płody rolne mają także większą zawartość cennych antyoksydantów. Polifenole usuwają wolne rodniki z organizmu w wyniku zapobiegają stanom zapalnym, a nawet nowotworom.
Mleko
Mleko ekologiczne nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród konsumentów. Jego walory smakowe i zapachowe zostały ocenione niżej niż w przypadku mleka konwencjonalnego. Przyczyną takiej oceny jest fakt, że mleko krowie ma specyficzny smak i zapach, a większość z nas przyzwyczajona jest do mleka z kartonu, które ma te cechy neutralne.
Mimo iż walory smakowo - zapachowe nie były ocenione zbyt korzystnie to mleko ekologiczne ma korzystniejszy skład kwasów tłuszczowych, gdyż jest większa zawartość kwasu n-3. Ponadto stosunek n-6:n-3 jest znacznie lepszy niż w mleko konwencjonalnym (jest to korzystne dla zdrowia, gdyż obecnie spożywamy zbyt dużo n-6 w porównaniu do n-3 co może wpływać m.in. na problemy z otyłością).
Inną zaletą mleka ekologicznego jest większa zawartość beta karotenu oraz witaminy D. Bogactwo tych składników wynika z faktu, że krowy ekologiczne mają większy dostęp do światła słonecznego niż zwierzęta hodowli konwencjonalnej, a jak wiadomo większa ekspozycja na słońce wpływa na zwiększenie syntezy witaminy D.
Mleko ekologiczne ma też wady. Mimo iż charakteryzuje się większą zawartością wapnia i sodu, to niestety jest znacznie mniejsza zawartość składników takich jak miedź, cynk, molibden czy jod. Są to pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i nie może zabraknąć ich w diecie. Co jest przyczyną, że mleko ekologiczne zawiera znacznie mniej tych składników niż konwencjonalne? Odpowiedzi jest wynikiem pewnych zależności występujących w przyrodzie, mianowicie gleba jest bardzo uboga w te składniki, a my produkując ekologicznie nie możemy stosować sztucznych nawozów mineralnych . Jeśli gleba jest uboga w składniki mineralne to również rośliny pastewne nie będą zawierać ich ogromne ilości, a zatem mleko też będzie w nie ubogie.
Mięso
Mięso ekologiczne ma mniejszą zawartość tłuszczu ogółem, co jest istotne w profilaktyce np. otyłości czy w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Ma jednak większą zawartość tłuszczu śródmięśniowego (tzw. marmurkowatość) niż mięso konwencjonalne. Akurat ta cecha jest pożądana, gdyż wpływa na lepszą smakowitość mięsa oraz jego soczystość.
Mięso ekologiczne, tak jak i mleko, również ma większą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu do konwencjonalnych wyrobów. W dodatku jest korzystniejszy stosunek kwasów omega n-6 do n-3, co pozytywnie wpływa na zdrowie.
Drób ekologiczny ma większe piersi i uda zaś wieprzowina ekologiczna charakteryzuje się większą masą polędwicy i szynki. Biorąc pod uwagę całkowitą masę tusz to jest ona niższa niż w przypadku mięsa konwencjonalnego, w dodatku szybciej zachodzą w nim procesy utleniania tłuszczów, a co za tym idzie jest niższa wartość przechowalnicza niż mięsa konwencjonalnego.
Żywność ekologiczna ma zalety jak i wady. Nie wszystkie produkty konwencjonalne mają swoje odpowiedniki ekologiczne wystarczająco dobrych jakościowo. Jednakże warto zastanowić się nad konsekwencjami dla zdrowia i środowiska wynikającymi ze stosowania konwencjonalnych metod produkcji.