Reklama

Zioła działają łagodnie na organizm. Nie wywołują tak mocnych skutków ubocznych jak preparaty syntetyczne. Pewnie dlatego zyskują na popularności i coraz częściej są stosowane nie tylko w postaci naparów i odwarów, ale także gotowych leków. W terapii łagodniejszych postaci chorób układu krążenia prym wiodą cztery zioła: jemioła, głóg, konwalia oraz serdecznik.

Reklama

- JEMIOŁA
Zawiera m.in. flawonoidy, polifenole, aminokwasy. Obniża skurczowe ciśnienie krwi i likwiduje objawy towarzyszące nadciśnieniu: bóle i zawroty głowy, szybkie męczenie się. Leki z wyciągiem z jemioły (np. Visci) zalecane są zazwyczaj przy łagodnym nadciśnieniu. Ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem.
- KONWALIA
Wszystkim znane są jej kwiaty o pięknym zapachu, nie każdy jednak wie, że są niezwykle cenne dla serca. Konwalia zawiera bowiem glikozydy nasercowe. Zwiększają one siłę skurczu mięśnia sercowego, zmniejszając ich częstotliwość. Leki z wyciągiem z konwalii (np. Cardiol) pomagają przy niewydolności serca, zaburzeniach rytmu, napadowych kołataniach.
- GŁÓG
Jego kwiaty kryją w sobie substancje (m.in. fl awonoidy), które uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegają zlepianiu się krwinek, działają rozkurczowo (powoduje to ustąpienie bólów wieńcowych i duszności). Leki z wyciągiem z kwiatów głogu (np. Crataegi) stosuje się przy osłabieniu serca mięśniowego oraz miażdżycy.
- SERDECZNIK
Bylina ta zawiera m.in. flawonoidy, glikozydy, antocyjany. Zmniejsza wahania ciśnienia krwi, reguluje prace serca, powoduje ustępowanie bólu w okolicach serca. Ziele serdecznika dodatkowo działa uspokajająco. W związku z tym stanowi ono składnik mieszanek ziołowych (np. Cardiosan), które nie tylko korzystnie działają na serce, ale też łagodzą objawy nerwicy.

Reklama
Reklama
Reklama