Zioła i chwasty na talerzu
Dla naszych przodków polne rośliny i chwasty były po zimie źródłem witamin. My dopiero od niedawna uczymy się znów je doceniać. To polski superfood! Wykorzystaj ten zdrowotny potencjał w sałatkach, zupach i koktajlach.
Zasady zbierania chwastów:
- Dzikie rośliny zrywaj z dala od zanieczyszczonych dróg.
Najlepiej na łące, w lesie lub we własnym ogrodzie. Nie mogą być pryskane środkami ochrony roślin. - Po liście można wybrać się w każdą pogodę, ale kwiaty lepiej zrywać, gdy jest sucho i ciepło, najlepiej do południa. Powinny być w pełni rozwinięte.
- Umyj rośliny.Zebrane liście opłucz pod bieżącą wodą i osusz.
- Skrop sokiem z cytryny lub octem jabłkowym. Smak świeżych listków wtedy łagodnieje. W sałatce są delikatniejsze.
Zobacz najpopularniejsze zioła i chwasty, które można wykorzystać w diecie->>
1 z 9
KONICZYNA - łagodzi menopauzę
To przysmak wśród chwastów, bo jej kwiaty są słodkie. Je się białe i różowe kwiaty. Nierozwinięte główki koniczyny nadają się np. do sałatek. Można też robić z nich herbatę i syrop. Zawierają izoflawony o działaniu podobnym do kobiecych estrogenów. Dlatego pomagają łagodzić objawy menopauzy. Liście koniczyny lepiej ugotować przed zjedzeniem, bo świeże są ciężkostrawne. Zawierają sporo białka.
2 z 9
FIOŁEK WONNY - oczyszcza
Jemy kwiaty, które mocno pachną. Tylko te są słodkie i smakiem przypominają nieco poziomki. Można zrobić z nich konfiturę, syrop, nalewkę lub udekorować deser. Jadalne są także młode listki. Warto dodać je np. do sałatki lub udusić na patelni jak szpinak. Fiołek wspomaga pracę wątroby i ułatwia oczyszczanie organizmu. Ma też właściwości przeciwzapalne.
3 z 9
KRWAWNIK POSPOLITY - zmniejsza bóle miesiączkowe
Jadalne są młode listki, które są najdelikatniejsze przed wykształceniem się kwiatów, oraz kwiaty. Można je jeść na surowo w sałatce, zapiekać oraz gotować w zupie i sosach. Z kwiatów robi się herbatę. Krwawnik działa rozkurczowo, więc jest pomocny w czasie bolesnych miesiączek. Należy go jeść w niedużej ilości.
4 z 9
BABKA LANCETOWATA - niszczy wirusy
Je się tylko jej młode liście, zbierane zanim ukształtują się kwiatostany. Można je wykorzystać do zup, sosów lub usmażyć w cieście jak liście szpinaku. Babka działa przeciwwirusowo. Pomaga podczas kaszlu. Świeże liście są łagodne w smaku i chrupiące. Po ugotowaniu robią się twardawe i lepiej je posiekać.
5 z 9
STOKROTKA POSPOLITA - zwalcza kaszel
Wszystkie części stokrotek można jeść. Świeże liście i kwiaty mają bardzo łagodny ziołowy smak, przypominający rumianek. Listki lepiej posiekać, bo są dość twarde. Można je dodawać do sałatek. Nierozwinięte pączki kwiatów warto zamarynować w occie, smakują jak kapary. Stokrotka działa wykrztuśnie, moczopędnie i pomaga oczyścić organizm. Dobrze jeść ją po przeziębieniu, gdy męczy jeszcze kaszel. Ułatwia pozbycie się zalegającej wydzieliny.
6 z 9
MNISZEK LEKARSKI - dba o dobrą kondycję
Najpopularniejsza jest sałatka i zupa z jego młodych świeżych listków. Zbiera się je, zanim zakwitną pierwsze kwiaty, bo potem robią się łykowate. Zawierają sporo żelaza i kwasu foliowego, potrzebnego m.in. do produkcji krwinek. Wspomagają pracę nerek i pomagają oczyszczać organizm. Do jedzenia nadają się też kwiaty. Z płatków robi się syrop i wino. Mają one dużo luteiny, żółtego barwnika, który chroni siatkówkę oka.
7 z 9
ŻÓŁTNICA - pomaga w regeneracji
Je się jej liście i kwiaty, ale tylko po ugotowaniu. Wtedy zyskują orzechowy aromat. Można je dodać do zupy albo zapiekanki. Warto też ususzyć liście i kwiaty tego ziela. Zawierają sporo białka, którego potrzebujemy do budowy mięśni. Można dodawać je do koktajli, wypijanych po treningu.
8 z 9
POKRZYWA - zapobiega anemii
Najlepiej jej listki zrywać w grubych rękawicach, bo mocno parzą. Aby straciły ostrość, trzeba je sparzyć wrzątkiem. Do jedzenia nadają się całe młode rośliny, później wyłącznie młode listki z samego szczytu pędów. Pokrzywę dodaje się do sałatek i twarożku. Można przyprawić nimi mięso lub dodać do nadzienia, sosów i omletu. Pokrzywa zawiera dużo wapnia, które wzmacnia kości i żelaza, biorącego udział w produkcji czerwonych krwinek. Powinny ją jeść osoby, które cierpią z powodu anemii.
9 z 9
TASZNIK - likwiduje obrzęki
Jest krewnym kapusty, który smakiem przypomina rukolę. Najsmaczniejsze są listki rośliny, która jeszcze nie zakwitła. Mają lekko piekący smak i są świetne do zup, sosów i zapiekanek, którym dodają pikantnego aromatu. Listki tasznika są doskonałe dla osób, które mają obrzęki. Roślina działa bowiem moczopędnie.