Zatroszcz się o swoje nerki
Nieustannie filtrują krew, aby dostarczyć ci cennych składników, wyregulować ciśnienie i wydalić to, co szkodliwe. Co zrobić, aby zawsze działały bez zarzutu?
- Anna Lewandowska, Naj
Leżą z tyłu jamy brzusznej po obu stronach kręgosłupa. Dochodzą do nich naczynia krwionośne, którymi dopływa i odpływa krew, odchodzą z nich moczowody. Odprowadzany jest nimi mocz z nerek. Narządy te przez całą dobę filtrują krew. A to, co potrzebne, z krwią rozchodzi się po organizmie. Nerki regulują też gospodarkę mineralną, wyrównując stężenie wapnia, fosforu, sodu i potasu. Ponadto wydzielają hormony regulujące ciśnienie tętnicze krwi oraz pobudzają szpik kostny do produkcji czerwonych krwinek. Co trzeba zrobić, by mogły wykonywać te zadania? Pomóc im w pracy.
TO LUBIĄ
DUŻĄ ILOŚĆ PŁYNÓW Nie chodzi tylko o to, by nerki miały co filtrować, ale również o przepłukiwanie układu moczowego i oczyszczanie go ze szkodliwych substancji. Powinnaś pić 1,5–2 litry płynów na dobę.
WITAMINĘ C Zarazki nie lubią kwaśnego środowiska, by więc ustrzec nerki przed zakażeniem bakteryjnym, warto zakwaszać mocz witaminą C (przyjmując ją w drażetkach) lub jeść bogate w nią produkty, (paprykę, żurawiny, cytrusy).
ZIOŁOWE NAPARY I LEKI Sporo roślin leczniczych korzystnie wpływa na układ moczowy. Działają Beata Sterlinska ginekolog m.in. moczopędnie, bakteriobójczo, odtruwająco. Warto przygotowywać sobie napary np. z liścia mącznicy, pokrzywy, brzozy, ziela skrzypu, fiołka trójbarwnego. Jeśli nie lubisz parzenia ziółek, skorzystaj z leków ziołowych (np. Urosept, Urosan, Uronat). Pomocne są też preparaty z żurawiny. Zapobiegają zakażeniom dróg moczowych.
DIETĘ Z MAŁĄ ILOŚCIĄ SOLI Nerki nie są w stanie wydalić nadmiaru sodu (sól kuchenna to chlorek sodu), a taki stan powoduje m.in. wzrost ciśnienia tętniczego, które im szkodzi. Jeśli rodzinnie jesteś obciążona skłonnością do kamicy nerkowej, unikaj też produktów, które sprzyjają tworzeniu się kamieni (szczaw, szpinak, rabarbar, pomidory, czekolada, mleko, jajka).
TEGO NIE LUBIĄ
NIEDOLECZANIA INFEKCJI Nawet odległe od nerek zakażenia bakteryjne (np. angina) bywają dla nich niebezpieczne, odciskając swoje piętno na kłębuszkach nerkowych. Właściwie nerki zostają uszkodzone nie tyle przez bakterie, co przez przeciwciała, jakie organizm wytwarza, by zwalczyć chorobotwórcze zarazki. Dlatego nie lekceważ żadnej infekcji.
NADMIARU LEKÓW Resztki leków nerki muszą przefi ltrować. Jeśli więc zażywasz sporo medykamentów, oddziałuje to na twoje filtry niekorzystnie. Oczywiście środków, które stosuje się przy chorobach przewlekłych, nie da się uniknąć, ale tych zażywanych doraźnie w wielu przypadkach można. Nie nadużywaj zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych i antybiotyków.