Wzdęcia – wstydliwa dolegliwość kobiet
Z całą pewnością każda z nas doświadczyła kiedyś nieprzyjemnego uczucia pełności w brzuchu, pojawiającego się na przykład po szybkim lunchu lub całym dniu pracy za biurkiem. To wzdęcia – utrapienie wielu kobiet. Zbyt duża ilość gazów w przewodzie pokarmowym wywołuje znaczny dyskomfort, dlatego w przypadku jego wystąpienia, warto poszukać profesjonalnej pomocy.
- kobieta.pl
Być kobietą…
Mimo że – według międzynarodowych statystyk – problem wzdęć dotyczy aż 30 proc. populacji, to jednak na wystąpienie uciążliwych objawów znacznie częściej narażone są właśnie kobiety. Dlaczego? Dużą rolę odgrywa w tym przypadku budowa anatomiczna okolic brzucha, która wywołuje stan zwiększonego nacisku na przewód pokarmowy u pań, co sprzyja gromadzeniu się gazów w jelitach. Jednak budowa może tylko sprzyjać pojawieniu się wzdęć – sama w sobie nie jest ich przyczyną.
Akumulacja gazów w przewodzie pokarmowym może być natomiast skutkiem spożywania posiłków w pośpiechu (połykanie powietrza), co przy obecnym tempie życia zdarza się każdej z nas. Poza tym duże znaczenie ma również jadłospis: węglowodany ulegające fermentacji zwiększają ilość gazów, a dieta bogata w białka i tłuszcze sprzyja ich zatrzymywaniu w organizmie. Warto również uważać na niektóre ciężkostrawne produkty żywnościowe, takie jak fasola, groch, kapusta lub kalafior oraz słodkie napoje gazowane, rozpychające przewód pokarmowy. Odpowiednią dietę powinny utrzymywać zwłaszcza kobiety w ciąży, u których zmiany hormonalne i topograficzne w obrębie brzucha sprawiają, że pożywienie zalega w przewodzie pokarmowym o wiele dłużej.
Zwiększony obwód brzucha wywołany wzdęciami, można również zaobserwować po zastosowaniu wielu preparatów na receptę, zwłaszcza leków na cukrzycę lub nadciśnienie. W takim wypadku warto skonsultować się ze specjalistą w celu eliminacji problemu.
Łagodnie, a nie gwałtownie
Łagodne usunięcie wzdęć polega na wspomożeniu pracy obciążonego przewodu pokarmowego, co można osiągnąć, stosując dostępne na rynku preparaty apteczne. Jedną z substancji, która ułatwia pozbycie się nadmiaru gazów z jelit, jest symetykon, dostępny np. w preparacie Espumisan MAX. Jego działanie polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu znajdującego się w jelicie. Ich pękanie ułatwia wydalanie gazów, zmniejszając tym samym często bolesne napięcie jelit i likwidując problem wzdęcia. Działanie preparatów aptecznych można również wspomóc, stosując napary z szałwii lub kopru włoskiego.