Reklama

Który to już miesiąc? Kiedy przyjdzie na świat? - na te pytania przyszła mama musi odpowiadać niemal codziennie. Jednak termin porodu wylicza się nie tylko po to, by zaspokajać ciekawość niecierpliwych krewnych. Dzięki tej dacie lekarz może lepiej opiekować się maluszkiem - sprawdzać, czy rośnie i rozwija się odpowiednio do swojego wieku, czy ciąża przebiega prawidłowo i dziecko urodzi się o czasie. Wyliczenie dokładnej daty porodu nie jest prostą sprawą. Tak naprawdę, nikt nie jest w stanie ci powiedzieć: "Pani dziecko na pewno przyjdzie na świat 5. maja o 16.30". Aby termin był jednak jak najdokładniejszy, lekarze stosują do wyliczenia go więcej niż jedną metodę.
Każda z nich jest zawodna, jednak razem dają przybliżony obraz wieku malca, a więc i daty, kiedy pojawi się na świecie.

Reklama

Data ostatniej miesiączki

Podczas pierwszej wizyty w czasie ciąży ginekolog pyta mamę o datę ostatniej miesiączki. Na jej podstawie wylicza dzień, w którym maluch powinien się urodzić. Czas trwania ciąży, liczony od dnia zapłodnienia, wynosi 266 dni, czyli 38 tygodni lub 9 i 1/2 tzw. miesiąca księżycowego (miesiące po 28 dni). Jednak prawie żadna kobieta nie potrafi stwierdzić, kiedy doszło do poczęcia jej dziecka. Dlatego lekarz zakłada, że przeciętny cykl miesiączkowy trwa 28 dni i do owulacji dochodzi w jego 7. dniu. Zatem do daty ostatniej miesiączki dodaje siedem dni, odejmuje trzy miesiące - i oto data porodu.
Na przykład: dzień ostatniej miesiączki: 20 maja. Dodajemy 7 dni: 20+7=27. Odejmujemy 3 miesiące: luty. Przypuszczalny termin porodu: 27 lutego. Tę datę wpisuje się do karty ciążowej. Jednak nie wszystkie kobiety mają 28-dniowy cykl miesięczny, nie zawsze do owulacji dochodzi siódmego dnia i stąd niedokładność tej metody. W dodatku niektórym kobietom już po zapłodnieniu może się zdarzyć krwawienie, przypominające miesiączkę...

Badanie maminego brzuszka

Wiek ciąży potwierdza wysokość dna macicy (czyli w którym miejscu kończy się górna część macicy), badana przez lekarza przy każdej wizycie kontrolnej. Powinna ona wynosić:

  • 1-2 palce nad spojeniem łonowym – koniec 16. tygodnia,
  • 2-3 palce poniżej pępka – koniec 20. tygodnia, lna wysokości pępka – koniec 24. tygodnia,
  • 2-3 palce powyżej pępka – koniec 28. tygodnia,
  • w połowie między pępkiem a dolną częścią mostka – koniec 32. tygodnia,
  • przylega do łuków żebrowych (to najwyższe położenie dna macicy) – koniec 36. tygodnia,
  • 1-2 palce poniżej łuków żebrowych (w przybliżeniu na tej samej wysokości, co w końcu 32. tygodnia) – koniec 40. tygodnia.

Wysokość dna macicy także nie jest pewną metodą określania wieku ciążowego. Inaczej wygląda np. w ciąży mnogiej i wtedy, gdy maluch rozwija się nieprawidłowo.

Reklama

Na ekranie USG

Wiek płodu, a więc termin porodu, pomagają określić również badania USG. W 9.-12. tygodniu ciąży lekarz mierzy odległość od czubka główki malca do tworzącej się kości ogonowej, tzw. długość ciemieniowo-siedzeniową. Podczas drugiego badania, (w 19.-22. tygodniu), mierzona jest długość kości udowej i wielkość główki. Wtedy po raz kolejny określa się możliwy termin porodu. Podczas trzeciego badania, (po 30 tygodniach ciąży), wymiary i proporcje ciała płodu porównuje się z tabelami dla danego wieku ciążowego. Ma to potwierdzić prognozę. Spokojny czy ruchliwy Informacji mogą dostarczyć też wyczuwane przez mamę ruchy płodu. Kobieta, która jest w ciąży pierwszy raz, zaczyna odczuwać je zwykle pod koniec 20. tygodnia, wieloródka - 18. Często jednak mamy nie potrafią podać dokładnej daty, kiedy je poczuły.

Reklama
Reklama
Reklama