Reklama

Popularna aspiryna to po prostu kwas acetylosalicylowy, który jest głównym składnikiem wielu leków, takich jak: Polopiryna, Aspirin, Acard czy Encopirin. Mają nie tylko różne nazwy, ale i postać, np. tabletek musujących lub pigułek powlekanych, które nie rozpuszczają się w żołądku, ale w jelitach. Najbardziej znane jest przeciwgorączkowe i przeciwzapalne działanie aspiryny, wiele osób sięga więc po nią przy przeziębieniu i grypie. Znajduje jednak także inne zastosowanie.

Reklama
Uśmierza ból

Z tego względu polecana jest przy bólach głowy (także migrenowych). Jednak przynosi ulgę również w schorzeniach reumatycznych, ponieważ nie tylko łagodzi ból, ale i hamuje stan zapalny.

Chroni przed zawałem i udarem

Aspiryna zapobiega sklejaniu się płytek krwi i zatykaniu się naczyń krwionośnych, co prowadzi do wymienionych schorzeń. Dlatego też zaleca się jej przyjmowanie osobom, które przeszły udar lub zawał, a także profilaktycznie przy chorobie wieńcowej serca, miażdżycy. Ponadto aspiryna zwiększa szanse na przeżycie w przypadku świeżego zawału. Niewielka dawka tego leku ułatwia udrożnienie naczynia krwionośnego zamkniętego przez skrzeplinę.

Zmniejsza ryzyko zakrzepów żylnych

Aspiryna rozrzedza krew, dlatego osobom ze schorzeniami żył głębokich w nogach zaleca się przyjmowanie aspiryny już na kilka dni przed wielogodzinną podróżą samolotem – długi bezruch sprzyja powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów.

Działa przeciwnowotworowo

Naukowcy sugerują, że zażywanie aspiryny hamuje powstawanie komórek nowotworowych. Możliwe, że wynika to z przeciwzapalnych właściwości tego leku. Podobno zmniejsza on ryzyko raka jelita grubego i piersi. Z badan włoskich naukowców wynika także, że może ograniczyć o 2/3 ilość nowotworów jamy ustnej, krtani i przełyku.

Kiedy nie?
Reklama

Nie powinnaś zażywać aspiryny podczas obfitych miesiączek, bo nasila krwawienie. Ponadto trzeba pamiętać, że:
• nie wolno jej podawać dzieciom do 12. roku życia, gdyż może być przyczyną zespołu Reye’a (uszkodzenia układu nerwowego i wątroby);
• powinny jej unikać osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, bo podrażnia błonę śluzową (bezpieczniejsze dla nich są tabletki powlekane z kwasem acetylosalicylowym, rozpuszczające się w jelitach);
• nie służy chorym na astmę w związku z ryzykiem nasilenia duszności.

Reklama
Reklama
Reklama