Reklama

Aby utrzymać stałą temperaturę ciała, podczas upałów intensywnie się pocimy. Dziennie tracimy 2–3 l wody, a wraz z nią cenne sole mineralne, np. sód, potas, magnez, żelazo. Byśmy mogli sprawnie funkcjonować, musimy wypijać co najmniej tyle płynów, ile tracimy. Najlepiej wody, bo świetnie
nawilża od wewnątrz, orzeźwia, oczyszcza, upiększa i leczy. Potrzebna jest też do wszystkich przemian, jakie zachodzą w organizmie. Bez wody zjadany pokarm nie zostałby strawiony i zamieniony w energię potrzebną nam do życia. Bez wody nie mogą pracować stawy i mięśnie.

Reklama

Bilans dla zdrowia

Nasz organizm nie potrafi magazynować wody. Gdy tracimy jej więcej niż dostarczamy w pożywieniu, może dojść do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. W jego wyniku organizm zatruwa się ubocznymi produktami przemiany materii (toksynami). Nie powinniśmy ryzykować. To prawda, że sporo wody dostarczamy ciału z pożywieniem – ok. 1 l dziennie, gdy jemy zupy,dużo warzyw i owoców. Ale to za mało, by zachować dobre zdrowie i kondycję. Warto więc rozpocząć dzień od wypicia szklanki wody mineralnej lub źródlanej, a potem pić ją przez cały dzień w równych porcjach. Nie sięgaj po wodę w trakcie posiłków (rozrzedza soki żołądkowe i źle wpływa na trawienie), ale co najmniej pół godziny po jedzeniu. Jeżli nie masz przeciwwskazań
zdrowotnych, wybieraj wody bogate w potas, wapń, sód, magnez. Jeśli preferujesz wodę z bąbelkami, pamiętaj, że dwutlenek węgla szybko wypełnia żołądek – a więc mniej wypijesz, poza tym powoduje uciążliwe wzdęcia. Nie pij zimnej wody – to sprzyja stanom zapalnym gardła i anginie, a poza tym lodowata woda nie jest dobrze wchłaniana przez tkanki, a więc na krócej gasi pragnienie.

Sztuka picia

Po otwarciu butelki z wodą mineralną staraj się wypić zawartość w ciągu najwyżej 2 dni – bo woda stopniowo traci swe cenne właściwości.
Nie pij prosto z butelki, bo wprowadzasz do pojemnika bakterie z jamy ustnej.
Pij powoli, małymi łykami (najlepiej pół szklanki płynu co 15–20 minut).
Codziennie rozpoczynaj dzień od szklanki wody na czczo – po „nocnej suszy” organizm szczególnie potrzebuje uzupełnienia płynów.
Pij, nim poczujesz pragnienie; to uczucie to pierwszy znak odwodnienia, które pogarsza zdolności umysłowe.

Dla każdego coś dobrego

Wody mineralne
To wody podziemne, czyste pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, podlegają naturalnej filtracji przez skały, które opływa i którymi się „nasyca”.
Zawierają ważne dla zdrowia składniki. Warto po nie sięgać, bo naturalne minerały są lepiej przyswajane przez organizm

Wody źrodlane
Są pozyskiwane z naturalnych podziemnych źródeł, wolnych od zanieczyszczeń chemicznych i szkodliwych mikroorganizmów. Zawierają wiele różnych
składników, ale w mniejszym stężeniu.

Reklama

wody lecznicze
Zwykle zawierają sporą ilość konkretnego składnika mineralnego lub zawierają składniki rzadko występujące. Działanie lecznicze tych wód jest potwierdzone badaniami. Nie można ich pić bez konsultacji z lekarzem.

Reklama
Reklama
Reklama