Wiktuały na podróż
Dłuższa wyprawa samochodem czy pociągiem to stres dla organizmu. Co jeść, a czego unikać, by żołądkowe dolegliwości nie przysłoniły nam przyjemności zwiedzania?
- Moje Gotowanie
Zapach spalin, hałas, wstrząsy, długotrwałe zamknięcie w przedziale lub dusznej kabinie samochodu, brak ruchu - te "atrakcje" sprawiają, że nim dotrzemy do celu podróży, jesteśmy nieraz kompletnie wyczerpani. Podróżników ze skłonnością do choroby lokomocyjnej dodatkowo trapią nudności i zawroty głowy.
Lekkie przekąski
Dolegliwości te można zminimalizować. Ważne jest, by przed wyjazdem nie obciążać żołądka. Zjedzmy sycący, ale lekki, nietłusty posiłek: talerz musli, kanapki z twarożkiem, jajko na miękko, sałatkę z lekkim sosem (nie majonezowym!). Nie zostawiajmy posiłku na ostatnią chwilę; warto zarezerwować sobie nań trochę więcej czasu, by nie jeść w pośpiechu. Prowiant na drogę także powinien się składać z lekkostrawnych produktów. Kanapki z chudą wędliną, kilka jabłek lub innych owoców (dobre są zwłaszcza banany, sycące a lekkostrawne), orzechy, batonik musli, sucharki, niesłone paluszki.
Ważne jest także, by zapobiec grożącemu w długiej podróży odwodnieniu. Jest to istotne szczególnie dla kierowcy: odpowiednie nawodnienie mózgu zwiększa zdolność koncentracji. Do picia zabierzmy soki owocowe i niegazowaną wodę mineralną.
Unikajmy kawy, herbaty i alkoholu; działają odwadniająco, mogą też podrażnić żołądek i wywołać niepożądane sensacje. Jeśli czeka nas długi lot samolotem i zmiana stref czasowych, po przybyciu na miejsce możemy mieć kłopoty z zaśnięciem. Trzeba wówczas dostarczyć w pożywieniu zwiększoną dawkę tryptofanu, kwasu aminowego, który zwiększa produkcję ułatwiającej zaśnięcie melatoniny.
Znajdziemy go w takich produktach jak: chude mięso (zwłaszcza kurczak i indyk), kalafior, brokuły, mleko, ser, jajka, koper, banany. Zwalcz nudności Niezawodnym środkiem na pojawiające się w trakcie podróży nudności jest imbir. W podróż autokarem lub pociągiem można zabrać ze sobą torebki herbatki imbirowej i w drodze poprosić o wrzątek.
Można też zestrugać wiórki świeżego imbiru i żuć, gdy chcemy zwalczyć mdłości. Skuteczne są również ciasteczka imbirowe (ale tylko z prawdziwym imbirem!). Sensacje żołądkowe doskonale złagodzi napar z mięty oraz krople miętowe (podane na łyżeczce cukru lub rozcieńczone ciepłą wodą).
Rozprostuj nogi
Jeśli tylko to jest możliwe, róbmy częste postoje. Świeże powietrze i mały spacer pozwolą skutecznie pozbyć się mdłości i zawrotów głowy. Podczas podróży pociągiem warto od czasu do czasu przejść się po korytarzu. Jeśli jedziemy samochodem i mamy "na pokładzie" dzieci, dobrze jest zatrzymać się na posiłek w przydrożnej restauracji. Zanim tam dotrzemy, można małym pasażerom dać coś do pojadania, by zająć ich w czasie podróży.
Unikajmy jednak słonych chipsów, które wzmogą pragnienie, lepiej podsunąć im od czasu do czasu rodzynki i winogrona. To pomoże im zwalczyć nudę i dotrwać do pory posiłku.