Walka z otyłością
W Europie na nadwagę cierpi 400 milionów osób, otyłych jest ponad 130 milionów. Farmaceuci dostrzegają możliwość zaangażowania się w walkę z rosnącą liczbą osób z otyłością i nadwagą.
W ramach XVI Europejskiej Konferencji Poświęconej Otyłości (European Conference on Obesity, ECO) w Genewie farmaceuci dyskutowali możliwość zaangażowania się w walkę z rosnącą liczbą osób z otyłością i nadwagą. Jakie wsparcie mogą zaoferować pacjentom? Jak dużym zagrożeniem jest plaga otyłości i nadwagi?
Według najnowszych badań farmaceuci w coraz większym stopniu dostrzegają konieczność większego zaangażowania w walkę z otyłością w celu powstrzymania rosnącej plagi otyłości i nadwagi.[i] Dane wykazują, że 92% farmaceutów w Polsce jest zdania, iż po uzyskaniu odpowiedniego przeszkolenia będą mogli pomóc osobom podejmującym próby odchudzania.
W Europie na nadwagę cierpi ponad 50% dorosłych osób (400 milionów), a 130 milionów jest otyłych.[ii] W ostatnio przeprowadzonych badaniach WOBASZ, które oceniały między innymi częstość występowania nadwagi i otyłości wśród Polaków, wykazano, że nadwaga częściej dotyczy mężczyzn (40,4%) niż kobiet (27,9%). Z kolei częstość występowania otyłości u kobiet i mężczyzn w Polsce jest podobna, wynosząc odpowiednio 20,2% i 20,6%.[iii] Ponadto, jedno z nowych badań wskazuje, że w Polsce 72% z osób, które czują się zbyt grube, ma taką świadomość od ponad 3 lat.[iv]
Według najnowszych badań, farmaceuci są profesjonalistami, którzy mogliby skutecznie wspierać ludzi w ich walce z otyłością. 90% przebadanych polskich farmaceutów uważa, że to oni powinni konsultować osoby z nadwagą w zakresie zmian ich zachowań, natomiast 74% uważa, że powinni dawać wytyczne dotyczące zdrowego odżywiania się.1 Ponadto, 88% jest zdania, że powinni doradzać w zakresie produktów leczniczych wspomagających odchudzanie.1 Badania sugerują, że wsparcie w zakresie zmiany zachowań podnosi szansę skuteczności w walce z nadwagą.[v]
Dr Terry Maguire, farmaceuta z Belfastu, były prezes Towarzystwa Farmaceutycznego Irlandii Północnej oraz członek Irlandzkiego Towarzystwa Farmaceutycznego i Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Wielkiej Brytanii, mówi: „Sektor farmaceutyczny jest dziś w niedostatecznym stopniu wykorzystywany do walki z otyłością, będącą prawdopodobnie największym zagrożeniem zdrowotnym na poziomie zdrowia publicznego i jednostkowego w Europie. Branża farmaceutyczna mogłaby zajmować się stałym i bezpośrednim doradzaniem społeczeństwu w tym zakresie, zapewniać cenne wsparcie dotyczące zmiany zachowań. Epidemia otyłości nie słabnie, musimy zatem niezwłocznie poszukiwać nowych możliwości wspierania społeczeństwa w walce z nadwagą. Obecnie podejmowane działania nie są wystarczające.”
Według dr Terry’ego Maguire’a: „Cennym źródłem wiedzy na temat postępowania są inne dziedziny zdrowia publicznego, takie jak pomoc w rzucaniu palenia, w której to dziedzinie farmaceuci, oprócz wiedzy w zakresie właściwego oceniania potrzeb klientów, pomogli tysiącom ludzi zmienić ich zachowania i doprowadzić do poprawy ogólnego stanu zdrowia.”
Profesor Stephan Rossner, doktor nauk medycznych, dyrektor Programu Badań w zakresie Otyłości ze szpitala Luddinge w Sztokholmie i były Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów nad Otyłością (IASO) poleca osobom zajmującym się otyłością szukanie rozwiązań także poza Europą.
Dane po raz pierwszy zaprezentowane podczas konferencji podkreślają sukces nowego podejścia do odchudzania w Stanach Zjednoczonych. Dorośli z nadwagą i otyłością, którzy kupują przebadany klinicznie produkt leczniczy dostępny bez recepty, mają dostęp do dostosowanego do ich potrzeb programu on-line, który zawiera pełny i spójny pakiet edukacyjny oraz zapewnia stałe wsparcie. Osoby, które wzięły udział w programie były bardzo usatysfakcjonowane udzielonym im wsparciem, a średni spadek ogólnej masy ciała po dwunastu tygodniach wynosił 4,3% poprzedniej wagi.[vi] Ponadto, dane kliniczne wskazują, że osoby, które pozytywnie odpowiadały na leczenie, wykazywały nadal satysfakcjonujące rezultaty w zakresie spadku wagi mierzone po sześciu lub dwunastu miesiącach.[vii] Powyższa obserwacja udowadnia, że wspieranie ludzi w wysiłkach odchudzania przez pierwsze kilka tygodni kuracji może poprawiać rezultaty leczenia w dłuższym okresie.
[i] Badanie przeprowadzone wśród 350 farmaceutów w Europie: Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Słowacji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. ICM Research. 2008.
[ii] WHO. The challenge of obesity in the WHO European region. Fact sheet Euro/13/05. 2005.
[iii] Wyniki Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności WOBASZ, Częstość występowania nadwagi i otyłości u kobiet i mężczyzn w wieku 20-74 lat, Kardiologia Polska 2005
[iv] Quantitative obesity market research. BMRB Enlightenment. 2008
[v] Heshka S, Anderson J et al. Weight loss with self-help compared with a structured commercial program. JAMA. 2003; 289: 1792-1798.
[vi] Daggy B, Schwartz SM et al. Demographics, weight loss and satisfaction results for consumers enrolled in the online behavioural support program for non-prescription 60 mg orlistat. Poster at the 16th European Congress on Obesity (ECO), Geneva, Switzerland. 14-17 maja 2008.
[vii] Bacon TH, Schwartz SM et al. Evaluation of early weight loss measures as predictors for successful treatment with orlistat 60 mg. Poster at the 16th European Congress on Obesity (ECO),GenevaSwitzerland 14 -17 maja 2008.